28 Mayıs 2018 Pazartesi 06:08
 
  • 4,708 TL

  • 5,511 TL

  • 196,80 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

177 METRUK YAPI YIKILDI

   177 metruk yapı yıkıldı
16 Kasım 2017 Perşembe 13:46

Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı içerisinde, şehrin çeşitli noktalarında bulunan 177 metruk (terk edilmiş) yapıyı yıktı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İçişleri Bakanlığı genelgesine dayanarak şehrin çeşitli noktalarındaki metruk (terk edilmiş) binaları yıkıyor. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında uyuşturucu madde, alkol kullanımı gibi suçların odağı haline gelen, doğurduğu sakıncaların yanı sıra görüntü kirliliği ve çevrede yaşayan vatandaşların rahatsızlık oluşturan metruk binalar yıkılıyor. Metruk binalar, yapı sahiplerinin başvurusu ve ilçe belediyelerin talebi üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı içerisinde, yaklaşık 177 metruk yapıyı yıktı.   

 

METRUK BİNALAR SUÇLARIN ODAĞI HALİNDE

İlçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılan metruk yapılar, birçok suçun işlenmesine neden oluyor. Metruk yapılar terk edilmiş olması nedeniyle uyuşturucu madde, alkol kullanımı, fuhuş ve benzeri suçların odağı haline geliyor. Bu tip yapılar, yapı sahibi ve çevresinde yaşayan vatandaşlar açısından tehlike arz ediyor. Bu durum vatandaşların şikâyetlerine neden oluyor.

 

YAPI SAHİPLERİ YIKIM İÇİN BAŞVURUYOR

İçişleri Bakanlığı’nın 27/06/2016 tarih ve 97157 sayılı yazısı ve 15 sayılı genelgesi çerçevesinde gerçekleştirilen yıkım işlemleri, yapı sahiplerinin ve vatandaşların ilçe belediyelerine başvurularıyla başlıyor. İlçe belediyeleri yapılan ön incelemeler sonucunda, ilgili metruk yapıyla alakalı yıkım kararı alıyor. Yıkım kararının alınmasıyla ilçe belediyeleri, gerekli iş makinaları ve teknik elemana sahip olan Büyükşehir Belediyesine başvurarak yıkımın yapılmasını talep ediyor. Gelen talepler doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi yıkım işlemini gerçekleştiriyor. İmar İşleri Şube Müdürlüğü teknik ekiplerince “Yıkım Çalışmaları ve Enkazın Kaldırılmasına Yönelik Gerekli Olan İş Makineleri ve Damperli Kamyon Kiralanması” işi kapsamında yıkım işlemleri gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi böylelikle, yapı sahibini hukuki acıdan zor duruma sokacak ve çevrede yaşayan vatandaşlar için tehlike oluşturan metruk yapıları ortadan kaldırıyor.

 

2017 YILINDA 177 METRUK YAPI YIKILDI

Büyükşehir Belediyesi, Başiskele ve Kartepe ilçe belediyelerinin talepleri doğrultusunda metruk bina yıkımı gerçekleştirdi. Bu kapsamda Başiskele ilçesi Fatih mahallesinde bulunan 5 katlı ve Kartepe ilçesi Ataevler mahallesinde bulunan 3 katlı betonarme metruk binaların yıkımı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. İmar İşleri Şube Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre 2017 yılı içerisinde yaklaşık olarak 177 metruk yapının yıkım işi yapıldı.
Bu haber 339 defa okundu

DİĞER HABERLER

Toprak kaydı tren seferleri durdu

Toprak kaydı tren seferleri durdu

.

Kandıralılar, Kaymakam Kantay'ı ziyaret etti

Kandıralılar, Kaymakam Kantay'ı ziyaret etti

.

Ereğli’de evleri özüne dönüyor

Ereğli’de evleri özüne dönüyor

'Ereğli Evleri Hayat Buluyor' projesi kapsamında Ereğli’deki Çıpalı Konak ve bir tescilli yapıda restorasyon çalışmaları sürüyor.

Dere taştı;2 evi su bastı

Dere taştı;2 evi su bastı

.

Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor

Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor

İZMİT'te özel bir hastanede göz doktoru olarak görev yapan Op.Dr. Fethi Güngör, taklit gözlüklerin göz sağlığını tehdit ettiğini belirtti.

Derince’ye modern bir tesis daha

Derince’ye modern bir tesis daha

Fatih Mahallesi’nde eğitim veren Derince Şehit Osman Gazi Çetingöz Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne inşa edilen Kapalı Spor Salonu’nu inceleyen Başkan Bulut, bölgeye son derece modern bir tesis kazandırdıklarını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET