18 Ekim 2018 Perşembe 04:58
 
  • 5,594 TL

  • 6,442 TL

  • 224,32 TL

  • 98.991

Öncekiler Sonrakiler

2050 YILINA KADAR SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak
14 Eylül 2017 Perşembe 15:44

Kocaeli Karamürsel İhsaniye barajında yüzde 30 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde yapımı devam eden İhsaniye Barajı’nda yüzde 30 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Baraj ile Karamürsel ve çevresinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

Karamürsel ilçesinin güneydoğusunda Sakarya Havzası’nda bulunan Yalakdere üzerinde inşa edilen İhsaniye Barajı’nın yüksekliği 69 metreyi buluyor. Silindirle sıkıştırılmış beton dolgu tipinde inşa edilen ve toplam gövde hacmi 165 bin metreküp olan İhsaniye Barajı, yaklaşık 9 milyon metreküp suyun depolanmasını sağlayacak.

Barajla Yaklaşık 25,5 Milyon Metreküplük İçme Suyu İhtiyacı Karşılanacak

Barajın tamamlanması ile Karamürsel ve Gölcük ilçeleri sahil şeridinde yer alan Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli beldelerinin yıllık ihtiyacı olan yaklaşık 25,5 milyon metreküplük içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

Toplam yatırım bedeli 30 milyon lirayı aşan barajın maliyetine içme ve kullanma suyu tesislerinin yatırım bedeli de eklenince 86,5 milyon liralık bir yatırım ortaya çıkıyor. Bu tesislerin tamamlanması ile içme suyu temin edilecek bölgelerin su problemi 2050 yılına kadar ortadan kalkacak.

Bölgede 20 Bin 240 Dekar Zirai Arazi Suyla Buluşacak

2019 yılında tamamlanarak hizmete alınması hedeflenen İhsaniye Barajı içme suyu temininin yanında sulama maksatlı olarak da inşa ediliyor. Barajın sulama projesinin tamamlanarak hizmete alınması ile bölgede 20 bin 240 dekar zirai arazi de suyla buluşacak. Bu alanın sulanması ile de ülke ekonomisine yılda ilave 23,5 milyon liralık katkı verilecek.

“Kocaeli Her Şeyin En Güzeline Layık”


İhsaniye Barajı’nın Kocaeli için çok önemli bir proje olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Kocaeli tarihinde görmediği yatırımları bizim dönemimizde gördü. Bu baraj ile de vatandaşlarımızın hem içme suyu ihtiyacını karşılayacağız hem de bölge çiftçimizin topraklarını suyla buluşturarak refah düzeylerini yükselteceğiz. Kocaeli’de su yatırımlarımız bundan sonra da devam edecek. Kocaeli her şeyin en güzeline layık” değerlendirmesinde bulundu.

 
Bu haber 408 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET