19 Kasım 2018 Pazartesi 15:22
 
  • 5,313 TL

  • 6,071 TL

  • 209,00 TL

  • 94.385

Öncekiler Sonrakiler

24 YIL SONRA DUYGULU BULUŞMA

 24 yıl sonra duygulu buluşma
06 Mayıs 2018 Pazar 23:00

Gurur dolu o tablo

Haber: Burcu Nazlı 

Türkiye’nin 81 ilinden ve yurtdışından gelen er ve erbaşlar Kocaeli’nde biraya gelerek, askerlik anılarını yad etti. 57. Dağ ve Komando Sarıkamış Taburu’nda görev alan er ve erbaşlar, dönemin Üs Komutanı emekli Tuğgeneral Naci Özdemir ile 24 yıl sonra Kocaeli Körfez’de buluştu. 


Dönemin er ve erbaşlarından Nihat Engin ve Süleyman Türkmen tarafından yıllar sonra bir araya gelen 57. Dağ ve Komando Sarıkamış Taburu duygulu dolu anlar yaşadı.


Yaşanan o duygu dolu buluşmada Komando Andı’nı içerek,gurur dolu tablolarla arkadaşlarıyla kucaklaşan er ve erbaşlar, sevinçle birlikte askerlik anılarını da anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.  100 kişilik grup, komutanlarının karşısında yıllar sonra olmanın gururunu yaşarken, diğer yanda da o dönemde kucaklarında şehit olan asker arkadaşlarını rahmetle andı.

 

“Bu buluşmanın tarifi olamaz”

Bugün burada olmanın tarif edilemeyecek bir duygu olduğunu anlatırken, gözleri dolan 57. Dağ ve Komando Sarıkamış Taburu Üs Komutanı emekli Tuğgeneral Naci Özdemir, “10 bin asker yetiştirdim. Son derece tarif edemeyeceğim güç bir duygu. 1992-1994 yılları arasında bu görevi aldıktan sonra o dönemde de terörle mücadelede bu arkadaşlarımızla birlikte karda kışta yağmurda çamurda her türlü doğal şartlarda operasyonlara katıldık. O dönemde bu arkadaşlarımız hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak, özveriyle çalıştılar. İyi-kötü çok güzel günlerimiz, anılarımız oldu. Bugün burada olmanın karşılığının hiçbir anlamı, hiçbir tarifi olamaz. Ve o dönemde 57. Dağ ve Komando Sarıkamış Taburu’nda görev yapmak bizim için çok güzel ve gururdu. Ben burada olmaktan çok mutluyum. Rabbim ömür verdiği sürece bu tür buluşmalarda yer alacağım” dedi.


“Kelimeler kiyafetsiz kalır”

Bu büyük buluşmanın mimarlarından biri olan Nihat Engin ise, “Bizim komutamız o dönemde tırnağımıza zeval gelmesin diye, ailelerimize sapasağlam teslim etsin diye canını siper eden mükemmel bir komutanımızla bugün biraradayız. Kendi öz evladından bizi asla ayırt etmedi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen dönem arkadaşlarımızla birlikte 24 yıl sonra buluştuk. Bu buluşmayı Süleyman Türkmen arkadaşımız ile bir kıvılcım haline getirdik. Ve bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz bu buluşmamız her geçen gün çığ gibi büyüyor. İlk iki buluşmamız Ankara’da düzenlendi. Ama komutanımızla ilk defa 24 yıl sonra buluştuk. Bu bizim için bir onur, bir gururdur. Bugün burada şehit arkadaşlarını taşıyan arkadaşlarımız var, gazi arkadaşlarımız var. Biz bu onurlu görev içerisinde ölümü beraber kollamanın verdiği hazzı yaşadık. Ve biz komutanımıza çocuklarını öksüz bırakmadığı için sonsuz teşekkür ediyoruz” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

 

“Vatan uğruna canımızı feda etmeye hazırız”
Cavit Odabaş ve Mevlüt Ateş ise  duygularını bu sözlerle ifade etti

“Bu buluşmada yıllar sonra ağladık, sarıldık, anılarımız yad ettik, bazı arkadaşlarımızı fiziksel değişimlerinden dolayı tanıyamadık. Türkiye’nin 81 ilinden gelen arkadaşlarımız ve gazi arkadaşlarımızla kucaklaştık. O günleri tekrar ederek, bugün yeniden yaşadık.  Yakın dönemde de şehit yakınlarımızla buluşmayı planlıyoruz. Komutanımızın karşısındayız. Anlatılmayacak o duyguları yaşıyoruz. Komutanımız o dönemlerde çok sert bir yapıya sahipti. Gözlerinin içine dahi bakamıyorduk. Ama bugün karşısında o güzel günleri yad ederken gözyaşlarımıza bile hakim olamıyoruz. Bizi kırmayıp buraya gelerek, yanımızda gelen Emekli Tuğgeneral Naci Özdemir, Emekli Kıdemli Albay Sedat Yazıcı komutanımıza da teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ayrıca 57. Dağ ve Komando Sarıkamış Taburumuz şuanda Afrin’de kuzey Irak’ta görev yapıyor. Onlar yalnız değildir.Buradan da o arkadaşlarımıza dualarımızı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Üzerimize düşen bir görev varsa, vatan uğruna canımızı feda etmeye hazırız. ”Bu haber 4561 defa okundu

ihtiyar komandolar göreve hazır

Cavit ODABAŞ
10 Mayıs 2018 Perşembe 14:53

Komutanımız hariç hepimizin ihtiyarladığını gördüm. Birde halen vatan uğruna canını seve seve verecek olan, daha olgun ve daha bilinçli arkadaşlarımı gördüm. Şükürler olsun Rabbim...

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Engin

Nihat
09 Mayıs 2018 Çarşamba 22:04

Burcu hanima öncelikle teşekkür ediyoruz bizleri kırmayıp gelip onca erkeğin içinde nene ****un torunu olduğunu gösterdiği için sonrada Kocaeli gazetesine bizleri yalniz bırakmadığı için şükranlarımızı sunuyorum tüm 57dag komando taburu askerleri ve görev yapanları adına saygılar sevgiler

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Teşekkürler

Mevlüt ateş
07 Mayıs 2018 Pazartesi 15:57

Böyle bir haberi yayilınlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Teşekkürler

Mevlüt ateş
07 Mayıs 2018 Pazartesi 15:56

Böyle bir haberi yayilınlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Düğüne gider gibi heyecanlıydık

Sadık
07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:56

Başta emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler. 57. Alayın devamı 57. Komando taburunda görev yapmaktan bir daha gurur duydum tekrar tekrar teşekkürler

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Kocaeli'de iş cinayeti raporu!70 Ölüm

Kocaeli'de  iş cinayeti raporu!70 Ölüm

2018 yılının ilk 10 ayında Kocaeli’de 70 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Mevlid kandiliniz mübarek olsun

Mevlid kandiliniz mübarek olsun

.

Özel öğrencilerden duygulandıran bayrak gösterisi

Özel öğrencilerden duygulandıran bayrak gösterisi

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi Drama öğrencileri, bir yıldır hazırlık yaptıkları “Bayrak Gösterisi’’ni başarıyla sergiledi.

Kocaeli Barosu 80. yıl dönümünü kutladı

Kocaeli Barosu  80. yıl dönümünü kutladı

.

Cenaze yemek ihalesine 5 firma katıldı

Cenaze yemek ihalesine 5 firma katıldı

İzmit Belediyesi tarafından yaklaşık 6 yıldan beri devam ettirilen cenaze evlerine yemek desteği için ihale yapıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ