30 Mart 2020 Pazartesi 08:18

“KOCAELİ’NİN 30 YILLIK ZEHİR SORUNUNDA SONA GELİNDİ”

 “KOCAELİ’NİN 30 YILLIK ZEHİR SORUNUNDA SONA GELİNDİ”
17 Ocak 2020 Cuma 12:19

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER PROJESİ İLE İMHA EDİLECEK

CHP Sanayi Komisyonu sözcüsü ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Derince ‘de yaklaşık 30 yıldır bertaraf edilmesi beklenen atıkları sorduğu önergesine gelen yanıtları paylaştı. Bakanlığın Tarhan’a verdiği cevapta toplam 2 bin 10 ton zehirli atığın 868,1 tonunun paketlenerek İzmit Alikahya’da kurulu olan İZAYDAŞ’a gönderildiği, bugüne kadar 314 tonunun bertaraf edildiği ifadeleri dikkat çekiyor.

 

 

90’LI YILLARDA ARENA PROGRAMINDA İZLEDİK

90’lı yıllarda Uğur Dündar’ın Arena programında izlediğimiz atıkların hala tartışma konusu olduğuna dikkat çeken Tarhan “Kullanımı bütün dünyada yasak olan, ülkemizde de 1985 yılında kullanımı yasaklanan DDT türevi, tonlarca BHC atığı aradan geçen 30 yıla rağmen hala üzerinde konuştuğumuz bir konu. Onlarca siyasetçi, bakan, milletvekili eskitmiş, yüzlerce vaade konu olmuş ama küçük bir bölümü haricinde imha edilememiş” dedi.

 

 

YÜKSEK MALİYETLER NEDENİYLE İNSAN HAYATI HİÇE SAYILMIŞ

Yüksek maliyet nedeniyle yıllarca hiçbir sonuç alınamadığını söyleyen Tarhan “Bu işin içinde bir rant olmadığı için bu işe para ayrılamamış. 30 yıl boyunca bu atıklar yüzünden nasıl bir çevre zararına uğradık bilemiyoruz. Bu atıklar, tüm canlılar için yaşamsal sonuçlar doğuracak kadar tehlikeli. Kocaeli şehrimiz, insan hayatını tehdit eden bu atıklarla, 30 sene birlikte yaşadı. Konu ilgili birimlere her sorulduğunda ya cevap verilmedi ya çeşitli bahaneler öne sürüldü” dedi.

 

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER PROJESİ İLE İMHA EDİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu konuya ilişkin verdiği cevabı paylaşan Tarhan “Bakanlığın verdiği son cevapta sevindirici bir haber var. Bakanlık kontrolünde ve BM Kalkınma Programı (UNDP) uygulayıcılığında gerçekleştirilen bir proje ile 2020 yılı sonuna kadar imha işleminin tamamlanacağı ve süreçteki işlemlerin hem bakanlık hem de UNDP teknik ekibi kontrolünde gerçekleştirileceği açıklanmış. Umuyoruz ki proje planlandığı şekilde son bulur ve Kocaeli bu yıl artık bu zehirden kurtulur” dedi.

 

 

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Ayrıca CHP Kocaeli Doğa Hakları İl İzleme kurulunun da konunun takipçisi olduğunu belirten Tarhan “Arkadaşlarımız da gereken çalışmayı yapıyorlar, sürecin tüm yönleriyle doğru yürümesi açısından gerekli başvuruları ve uyarıları yapıyorlar. Bu kadar uzun bir zaman kent gündemi işgal etmiş bir konuda Bakanlığın da olabildiğince çok paydaşı işin içine katmasını ve süreci şeffaf bir şekilde yürütmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizler de Mecliste bu sürecin yakın takipçisiyiz” dedi.

Bu haber 664 defa okundu

UYANINDA BALIGA GIDELIM .

Ramazan Portakal
17 Ocak 2020 Cuma 15:28

30 Yildir bu zehirli atiklardzn INSAN VE CANLILAR ZARAR GORMUS ISE BUNUN BEDELINI KIM ODEYECEK. BILIRSINIZ HIC BIRSEY BEDELSIZ ALINMAZ ILLAKI BEDEL BIR KARSILIGINI ISTERLER..BUNUN BEDELINI KIM ODEYECEK..UYANINDA BALIK TUTMAYA GIDELIM ANCAK BALIKLARDA ZARAR GORMUSTUR.. BALIGA GIDEMEYIZ ARTIK...

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Mahmut Dilbaz vefat etti

Mahmut Dilbaz vefat etti

.

İçişleri Bakanlığından bir genelge daha

İçişleri Bakanlığından bir genelge daha

Ticari taksilere yeni düzenleme

Mehmetçik'ten evde kal çağrısı

Mehmetçik'ten evde kal çağrısı

TSK birimleri bir araya gelerek tüm vatandaşlara evde kal çağrısı yaptı.

Kentin dört bir yanına el dezenfektanı konuldu

Kentin dört bir yanına el dezenfektanı konuldu

100 ayrı noktaya el dezenfektanı yerleştirdi

LGS ertelenecek mi?

LGS ertelenecek mi?

Milli Eğitim Bakanı açıkladı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ