18 Haziran 2018 Pazartesi 08:44
 
  • 4,738 TL

  • 5,494 TL

  • 194,15 TL

  • 94.541

Öncekiler Sonrakiler

REKTÖR HÜLAGÜ: 'BU TOPRAKLARDA MUSTAFA KEMALLER TÜKENMEZ'

 Rektör Hülagü: 'Bu Topraklarda Mustafa Kemaller Tükenmez'
08 Kasım 2017 Çarşamba 17:52

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümü anısına bugün konferans düzenlendi.

Konferansa Rektör  Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Fen-Edebiyat Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e yolculuğunu anlatan slayt gösterimiyle başlayan konferansın açılış konuşmasını Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin yaptı. Prof. Dr. Şirin, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938'de fani olarak aramızdan ayrıldı ama kurmuş olduğu Cumhuriyet ile ölümsüzleşti. Mustafa Kemal Atatürk sadece Türklerin yetiştirdiği bir değer değil dünyaya mâl olmuş bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk'ün "En büyük eserim" dediği Cumhuriyet’e sahip çıkıldığını milletimiz birçok kez gösterdi. Cumhuriyet değerine sahip çıkan gençler yetiştirmek biz tarihçilerin en büyük sorumluluğudur. Onun kurduğu Cumhuriyet payidar olduğu müddetçe onu anmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

"Atatürk, Dünya Basınında Büyük Yankı Buldu"

Konferansta davetli konuşmacı olarak yer alan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Yazıcı "Mustafa Kemal Atatürk'ün Ölümünün Basında Yansımaları" konusunda gazetelerden örnekler vererek konuşma yaptı. Mustafa Kemal Atatürk'ün çok önemli bir karakter olarak birçok millete ilham kaynağı olduğunu belirten Doç. Dr. Yazıcı, "Atatürk ile ilgili dünya basınında on binlerce haber yer almıştır. Bu haberlerin kimisi sağlığı ve ölümü ile ilgili asparagas haberlerdir. Fakat bu haberlerde bile onun kişiliği, Türkiye ve dünya için yaptıkları konu edilmiştir. Ölümünün ardından ise tüm dünya kamuoyu, 'Modern Türkiye'nin Kurucusu' başlığıyla onunla ilgili düşüncelerini paylaşmış, dünya barışı için çabalayan büyük bir lider olduğunu gündemlerine taşımıştır" dedi.

 

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Hülagü, "Bu topraklar kadim medeniyetlerin barış içerisinde yaşadığı bir yerdir. 'Aslandan aslan doğar' derler, o nedenle bu topraklarda Mustafa Kemaller tükenmez. İstikbal ve istiklal mücadelesinde ön saflarda yer alan kişilere sahip çıkmalıyız" diyerek Doç. Dr. Serkan Yazıcı'ya konuşmalarından dolayı teşekkür belgesi ve hediye takdim etti.
Bu haber 408 defa okundu

DİĞER HABERLER

Salim Dervişoğlu Caddesi’nde çalışmalar sürüyor

Salim Dervişoğlu Caddesi’nde çalışmalar sürüyor

Duble yola dönüştürülen Salim Dervişoğlu Caddesi’nde zemin çalışmaları devam ediyor.

ALİKAHYA’YA 5 YILDIZLI EMEKLİ EVİ

ALİKAHYA’YA 5 YILDIZLI EMEKLİ EVİ

.

Meral Akşener, Kocaelilere mesaj gönderdi

Meral Akşener, Kocaelilere mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kentte gerçekleştireceği miting öncesi Kocaelililere mesaj gönderdi.

Hacı Bektaş ziyaretleri devam ediyor

Hacı Bektaş ziyaretleri devam ediyor

2005 yılından bu yana her yıl yapılan Hacı Bektaş Veli’yi anma ziyaretleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle devam ediyor.

Türkkan İzmit’in köylerini turladı

Türkkan İzmit’in köylerini turladı

24 Haziran seçimleri öncesinde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili adayı Lütfü Türkkan Gebze ve İzmit köylerinde vatandaşlarla bayramlaşırken partisine destek istedi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET