29 Mart 2017 Çarşamba 22:00
 
Öncekiler Sonrakiler

101. YILINDA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILDI.

101. yılında Sarıkamış Şehitleri anıldı.
03 Ocak 2016 Pazar 13:00

Bir asırdır bitmeyen yürüyüş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün ortak organize ettiği 101. yılında Sarıkamış Şehitlerini anma yürüyüşü Yuvacık Barajı'nda gerçekleştirildi. 7'den 70'e her vatandaşın katıldığı yürüyüşe Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr Tahir Büyükakın, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, ASKF Başkanı Murat Aydın, vatandaşlar ve çok sayıda genç katıldı. Fedakâr ecdatlarını unutmayan vefakâr gençler anma yürüyüşünde en ön sıralarda yer alırken, Sarıkamış Şehitleri için dualar edildi.

DEDELERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN
 
Tarihimizin ibretlerle dolu, acı ve bir o kadar da şerefli bir sayfasının hatırlandığı Sarıkamış Şehitlerin anma yürüyüşü, ülkemiz genelinde 81 vilayetinde gerçekleştirildi. Anma yürüyüşü saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Vatan ve millet uğruna, dini, imanı ve namusu uğruna can vermiş on binlerce Mehmetçiğin saygı ile anıldığı yürüyüş programında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Sarıkamış şehitleri başta olmak üzere bu vatan uğruna canını veren dedelerimizin ruhları şad olsun. Bu vatan kolay kazanılmadı. Bu topraklara geldiğimiz günden itibaren burada bizleri rahat bırakmadılar. Her zaman saldırılara ve ihanete uğradık. Kendi içimizde de problem yaşadık. Ancak biliyoruz ki şehit olanlar kazandı. Onlar canlarını Allah için, yaşadıkları vatanda hür ve bağımsız olmak için seve seve verdiler.  Şehitler ölü değildir. Onlar diridirler" dedi.
 
ŞEHİTLERİMİZİN İNANCINI TAŞIYORUZ

Sarıkamış destanı, tarihimizde altın harflerle yazılmış, kışın dehşet verici soğuğuna rağmen korkmadan ölüme gitmiş kahramanların destanı olduğunu ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, "Şehitlerimizin bizlere öğüdü vatanımıza sahip çıkmamızdır. Bağımsız olamazsak izzetlerini kaybeden milyonlardan oluruz. Birliğimiz, beraberliğimiz, kalkınmamız, gelişmemiz ve onurlu bir millet olmamız bütün şehitlerimizin ruhlarını şad edecektir. İnanıyorum ki şehitlerimizin bu vatan için taşıdıkları inancı bizlerde taşıyoruz" şeklinde konuştu.

MİLLETİMİZ ŞEHİTLERİNİ UNUTMAMIŞTIR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu konuşmasına, "Milletimiz şehitlerimizi unutmamıştır, unutmayacaktır! Onlar nasıl gözlerini kırpmadan canlarını verdilerse, bizlerde gözümüzü kırpmadan bu vatan için canımızı veririz. Şehitlikten başka büyük bir onur yoktur. Çanakkale'de, Allahü Ekber dağlarında ve Kurtuluş Savaşında vatanını korumak, yüceltmek, inancını rahatça yaşamak isteyen dedelerimiz canlarını Allah yolunda feda ettiler. Bizde onların torunlarıyız. Bayrağımız, vatanımız, birlik ve beraberlik içerisinde ülkemize sahip çıkacağız. Vatan, hürriyet ve bağımsızlık söz konusu olduğunda bir ve beraber olacağız. Onlara layık olmaya çalışacağız.  Dedelerimiz şehit olmasalardı biz burada olamazdık, yaşayamazdık. Yüce yaradan bizleri vatansız ve bayraksız bırakmasın. Onurlu bir hayat yaşamak için bu ülkeye sahip çıkacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM

Sarıkamış Şehitlerinin 101. yılı anma etkinlikleri kapsamında organize edilen yürüyüş programına karılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ta konuşmasında, "Öncelikle bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Mekânlarını cennet olsun. Bugün özellikle Doğu ve Güneydoğu'da ülkenin birliği için hizmet eden emniyet güçlerine başarılar diliyorum. Yüce yaradan hepsini korusun. Geldiğimiz bu noktada bizim açımızdan iki temel görevimiz var. Birincisi ecdadımıza layık olmak. Ki onlar din, vatan, özgülük ve hürriyet için canlarını verdiler. Bundan da çekinmediler. Üzerimizde ki en önemli görev budur. Onların yaptıklarını unutmayacağız ve bu anlayışa sahip kuşaklar yetiştireceğiz. İkincisi gelecek kuşaklara güçlü bir ülke bırakmaktır. Yaşadığımız bölge dünyanın bütün problemlerini maalesef taşıyor. Güçlü bir Türkiye'yi gelecek nesillere bırakmak gerekiyor. Bir kez daha Sarıkamış Şehitlerini rahmetle anarken, bu yürüyüşe katılan gençlere de ayrıca teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

KAR YAĞIŞI ALTINDA YÜRÜDÜLER

Konuşmaların ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sarıkamış şehitleri başta olmak üzere bütün şehitlerin ruhlarına dua etti. Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ında eşlik ettiği yürüyüş yaklaşık sekiz buçuk kilometre sürdü. İlimizden katılan gençlerde;  Yastığımız mezar taşı, yorganımız kar olsun; Biz bu yoldan dönersek, Namus bize ar olsun!" diyen; bile bile ölüme yürüyen kefensiz kar çiçeklerin torunları da Sarıkamış Şehitlerini unutmayarak o günkü ruhla yürüyüşe katıldılar. Anma yürüyüşüne katılanlar, canlarını bu vatan ve bizler için feda etmiş o kahramanları minnet ve şükranla anıyoruz ifadelerini kullandılar. Katılımcılar, Yüce Allah; Aziz Milletimize, bir daha böyle acılar yaşatmasın demeyi de ihmal etmediler. Anma yürüyüşüne Türk bayrakları ve atkılarla katılan vatandaşlar beyaz arasında güzel görüntülerinde çıkmasına neden oldular. Ayrıca yürüyüşte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık ve Antikkapı A.Ş Genel Müdürü İslam Yücel'de hazır bulundu.
Bu haber 811 defa okundu

DİĞER HABERLER

İMO’dan Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Balaban’a Ziyaret

İMO’dan Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Balaban’a Ziyaret

Başkan Ok, ziyarette Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nda önemli görevlerde bulunmuş Murat Balaban’a yeni görevinin hayırlı olmasını temenni etti.

Tüpraş’ın 57. Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Tüpraş’ın 57. Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Gündem maddelerinin onaylandığı Tüpraş 57. Genel Kurul Toplantısı, Körfez Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapıldı.

Bakan Işık Körfezli Gençlerle Buluştu

Bakan Işık Körfezli Gençlerle Buluştu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AK Parti Körfez İlçe Gençlik Kollarının düzenlediği “Genç Kürsü” programında Körfezli gençlerle bir araya geldi.

Üç aylar manevi bir hasat mevsimidir

 Üç aylar manevi bir  hasat mevsimidir

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfezlilerin ve tüm İslam âleminin üç aylar ve Regaip Kandili’ni kutlayarak, “Regaib Kandili ile başlayan üç aylar, Müslümanlar için manevi bir hasat mevsimidir” dedi

Başkan Köşker’in Regaib Kandili Mesajı

Başkan Köşker’in Regaib Kandili Mesajı

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, üç ayların başlangıcı ve Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinen Regaip Gecesi dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET