31 Mart 2020 Salı 22:55

1495 ASANSÖR ALARM VERİYOR

1495 Asansör Alarm veriyor
19 Ocak 2019 Cumartesi 21:43

.

İzmit’te bir yıl içinde 2370 adet asansörün kontrolü yapıldığı açıklandı.

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2018 yılı içinde  kontrolü yapılan asansörlerden 1495’i kırmızı, 132’si sarı, 446’sı yeşil, 297’si de mavi etiket aldı.

HER ASANSÖRE KİMLİK NUMARASI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Asansör Yıllık Kontrol Faaliyetleriyle ilgili tebliğine göre, asansörlerin yıllık muayene ve kontrolleri belediyelerin kontrolündeki A tipi muayene kuruluşları tarafından yapılıyor. İzmit Belediyesi’nin de asansörlerin muayene ve kontrolleri için bakanlık onaylı A Tipi muayene kuruluşu olan Royalcert firması ile anlaşması bulunuyor. Yasa gereği, asansörler, monte edildiği ve kullanıma açıldığı tarihten itibaren yıllık muayene yaptırmak zorunda. Yıllık kontrolü yapılan her asansöre, "kırmızı, sarı, mavi veya yeşil renkli" bir bilgi etiketi yapıştırılıyor. Yıllık kontrolü yapılan her asansörün bir de kimlik numarası bulunuyor.

KIRMIZI ETİKET TEHLİKE DEMEK

Kırmızı renkli etiket can ve mal güvenliği açısından yüksek risk taşıyan asansörlere, sarı renkli etiket, kabul edilebilir seviyede risk oluşturan asansörlere, mavi renkli etiket hafif kusurlu asansörler,  yeşil renkli etiket ise uygun olan asansöre asılıyor.

Yetkililer, kırmızı renkli bilgi etiketi yapıştırılan asansörlerin, can güvenliği için tespit edilen uygunsuzluklar giderilinceye kadar kullanım dışı bırakıldığını söylediler. Sarı renkli bilgi etiketi yapıştırılan asansörler, bir yıl içinde uygunsuzlukları gidermek zorunda. Sarı etiketli asansörlerde mevcut uygunsuzlukların bir yıl içinde giderilmediğinin tespit edilmesi durumunda bu asansörlere de kullanılamaz anlamına gelen kırmızı etiket yapıştırılıyor.

İzmit Belediyesi, Türkiye’de asansör kontrollerini yapan ilk belediyelerin başında geliyor. 4 yıl içinde İzmit’te kontrol edilen asansör sayısının 8553 olduğu kaydedildi. Yetkililer, ilk kontrolü yapılan asansörlerin bir süre sonra tekrar kontrol edildiğini de ifade ederek “ vatandaşların can ve mal güvenliği açısından önemli olan asansör kontrollerini belirlenen program çerçevesinde sürdürüyoruz” şeklinde konuştular.

FOTO: İzmit’te bir yıl içinde 2370 adet asansörün kontrolü yapıldığı açıklandı.
Bu haber 743 defa okundu

DİĞER HABERLER

O markalar online mağazalarını da kapatıyor!

O markalar online  mağazalarını da kapatıyor!

Markaların online satış mağazaları da koronavirüs nedeniyle kapatılmaya başladı.

Esnaftan 3 ay boyunca kira ve işgaliye harcı alınmayacak

Esnaftan 3 ay boyunca kira ve işgaliye harcı alınmayacak

İZMİT BELEDİYESİNDEN ESNAF İÇİN EKONOMİK DESTEK PAKETİ

Kocaman moral verdi

Kocaman moral verdi

Yerinde inceledi.

Yanlış kullanmak ta RİSK

Yanlış kullanmak ta RİSK

Dünya Sağlık Örgütü, uyardı!

Hülya Aksoy 685 Bin 220 kadın ulaşıldı

Hülya Aksoy 685 Bin 220  kadın ulaşıldı

. 1-7 Nisan Kanser Haftası

Kartepe'de marketlere tebligat

Kartepe'de marketlere tebligat

121 markete tebligatta bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ