21 Ocak 2018 Pazar 17:30
 
  • 3,810 TL

  • 4,657 TL

  • 162,94 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

3 DAKİKADA TEZ ANLATTILAR

3 Dakikada Tez Anlattılar
29 Eylül 2017 Cuma 11:15

Türkiye'de ilk ve tek GTÜ'de gerçekleştirilen 3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması'nda doktora öğrencileri tezlerini alanları dışındaki jüri üyelerine anlattı.

Yarışmaya 15 farklı üniversiteden akademik kariyer hedefleyen öğrenciler katıldı.

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye’deki 15 farklı üniversiteden 26 doktora öğrencisinin katıldığı 3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması GTÜ Elektronik Mühendisliği Amfi Salonunda yapıldı. Tez yarışmasına GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, GTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Babür Özçelik ve Prof. Dr. Hasan Aslan, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, GTÜ Öğretim Üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Yarışmanın jüri üyeliğini ise Eğitim Programları Yapımcı ve Sunucusu Ece Karaboncuk, NTV Eğitim Programları Sunucusu ve Yapımcısı Sadık Gültekin ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım yaptı.


BİLİMSEL BİLGİ GÜNDELİK YAŞANTIDA

Yarışmada selamlama konuşması yapan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün yarışma hakkında, "Öğrencilerimiz, doktora tezlerinde kullandıkları araştırma yöntemlerini, ulaştıkları sonuçları ve bilimsel alana katkılarını ilgili konuda uzman olmayan kişilere, 3 dakika içerisinde herhangi bir ses veya video materyali kullanmadan, yine herhangi bir yardım almadan anlatacaklar. Farklı branşlarda çalışan insanlara bir konuyu 3 dakika içerisinde anlatmanın kanaatimce en önemli getirisi bilimsel bilginin gündelik yaşantıya girebilmesidir. İnsanların kendi aralarında herhangi bir konuyu tartışabilmesi gibi bilgi birikimlerini de aktarması, toplumun gelişimi açısından oldukça önemlidir." ifadelerini kullandı. Görgün ilklerin üniversitesi olan GTÜ' nün 4. kuşak üniversite misyonunu belirterek, "Bu anlamda bir bilim yuvası olan Gebze Teknik Üniversitesi'nin, uluslararası nano kanser etkinliklerinde ilk defa Türkiye'yi temsil etmesi, ilk defa cam sanayi alanında yüksek lisans bölümü açması, ilk defa minyatür motor üretmesi ve ilk defa ülkemizi Silikon Vadisi'nde temsil eden yapıda yer alması gibi ülkemizde ilk defa '3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması'nı hayata geçirmesi de dördüncü kuşak üniversite misyonuna sadık kaldığının göstergesidir." şeklinde konuştu.


BİRİNCİ GTÜ’DEN
Rektör Görgün’ün konuşmasının ardından öğrenciler doktora tezlerini 3 dakikada konunun uzmanı olmayan jüri üyelerine anlatmak için zamanla yarıştı. 3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması'nda Yakın Kızılötesi Absorpsiyonlu Özgün Ftalosiyanın Moleküllerinin Kombine Fotodinamik Terapi Ve Fototermal Terapi Etkileri konulu tezini en sade şekliyle açıklayan Gebze Teknik Üniversitesi Doktora Öğrencisi Eda Gazel Pehlivan birinci, Antisosyal Kişilik Bozukluğunda SLC6A4 Gen Ekspresyonunun Ve Gen Metilasyonu Seviyelerinin Araştırılması konulu tezi ile Irmak Şah ikinci, Sialidaz Neu3'ün Tay-Sachs Hastalığı Fare Modelindeki Biyolojik Rolünün Anlaşılması konulu tezi ile Seçil Akyıldız Demir de üçüncü oldu.

Bu haber 468 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

KO-MEK, Köseköy Kurs Merkezinde açmış olduğu Pastacı Çırağı Kursu ile bu sektöre yeni yüzler yetiştirmeye başladı.

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Büyükşehir Belediyesi soğuk havaların gelmesiyle yaşam koşulları zorlaşan sokak hayvanları için Kocaeli genelindeki hayvansever STK’lara, kedi ve köpek maması dağıtıyor.

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ Elektrik dağıtım şebekelerinde kapasite artışı ve yenileme faaliyetleri ile müşteri memnuniyeti için 2018 yılı yatırım çalışmalarını başlattı.

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

24 Ocak 1993 yılında Ankara'da bombalı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden Basın Şehidimiz Gazeteci-Yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kocaeli'de anma etkinliğini düzenlenecek.

Kaya, yeniden seçildi

Kaya, yeniden seçildi

Şoförler Odasında Kemal Kaya başkan seçildi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET