19 Kasım 2017 Pazar 02:06
 
  • 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

Öncekiler Sonrakiler

3 DAKİKADA TEZ ANLATTILAR

3 Dakikada Tez Anlattılar
29 Eylül 2017 Cuma 11:15

Türkiye'de ilk ve tek GTÜ'de gerçekleştirilen 3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması'nda doktora öğrencileri tezlerini alanları dışındaki jüri üyelerine anlattı.

Yarışmaya 15 farklı üniversiteden akademik kariyer hedefleyen öğrenciler katıldı.

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Türkiye’deki 15 farklı üniversiteden 26 doktora öğrencisinin katıldığı 3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması GTÜ Elektronik Mühendisliği Amfi Salonunda yapıldı. Tez yarışmasına GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, GTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Babür Özçelik ve Prof. Dr. Hasan Aslan, GTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, GTÜ Öğretim Üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Yarışmanın jüri üyeliğini ise Eğitim Programları Yapımcı ve Sunucusu Ece Karaboncuk, NTV Eğitim Programları Sunucusu ve Yapımcısı Sadık Gültekin ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım yaptı.


BİLİMSEL BİLGİ GÜNDELİK YAŞANTIDA

Yarışmada selamlama konuşması yapan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün yarışma hakkında, "Öğrencilerimiz, doktora tezlerinde kullandıkları araştırma yöntemlerini, ulaştıkları sonuçları ve bilimsel alana katkılarını ilgili konuda uzman olmayan kişilere, 3 dakika içerisinde herhangi bir ses veya video materyali kullanmadan, yine herhangi bir yardım almadan anlatacaklar. Farklı branşlarda çalışan insanlara bir konuyu 3 dakika içerisinde anlatmanın kanaatimce en önemli getirisi bilimsel bilginin gündelik yaşantıya girebilmesidir. İnsanların kendi aralarında herhangi bir konuyu tartışabilmesi gibi bilgi birikimlerini de aktarması, toplumun gelişimi açısından oldukça önemlidir." ifadelerini kullandı. Görgün ilklerin üniversitesi olan GTÜ' nün 4. kuşak üniversite misyonunu belirterek, "Bu anlamda bir bilim yuvası olan Gebze Teknik Üniversitesi'nin, uluslararası nano kanser etkinliklerinde ilk defa Türkiye'yi temsil etmesi, ilk defa cam sanayi alanında yüksek lisans bölümü açması, ilk defa minyatür motor üretmesi ve ilk defa ülkemizi Silikon Vadisi'nde temsil eden yapıda yer alması gibi ülkemizde ilk defa '3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması'nı hayata geçirmesi de dördüncü kuşak üniversite misyonuna sadık kaldığının göstergesidir." şeklinde konuştu.


BİRİNCİ GTÜ’DEN
Rektör Görgün’ün konuşmasının ardından öğrenciler doktora tezlerini 3 dakikada konunun uzmanı olmayan jüri üyelerine anlatmak için zamanla yarıştı. 3 Dakikada Doktora Tezi Yarışması'nda Yakın Kızılötesi Absorpsiyonlu Özgün Ftalosiyanın Moleküllerinin Kombine Fotodinamik Terapi Ve Fototermal Terapi Etkileri konulu tezini en sade şekliyle açıklayan Gebze Teknik Üniversitesi Doktora Öğrencisi Eda Gazel Pehlivan birinci, Antisosyal Kişilik Bozukluğunda SLC6A4 Gen Ekspresyonunun Ve Gen Metilasyonu Seviyelerinin Araştırılması konulu tezi ile Irmak Şah ikinci, Sialidaz Neu3'ün Tay-Sachs Hastalığı Fare Modelindeki Biyolojik Rolünün Anlaşılması konulu tezi ile Seçil Akyıldız Demir de üçüncü oldu.

Bu haber 427 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bu mahalle üvey evlat mı?

Bu mahalle üvey evlat mı?

.

Vali,Aksoy, Çay ocağında vatandaşlarla bir araya geldi

Vali,Aksoy, Çay ocağında vatandaşlarla bir araya geldi

Vali Hüseyin Aksoy, çay ocağında vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti.

GTÜ öğrencilerine Şehir Planlama bilgilendirmesi

GTÜ öğrencilerine Şehir Planlama bilgilendirmesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından Gebze Teknik üniversitesi Şehir Planlama Bölümü öğrencilerine bilgilendirme yapıldı.

Naim Süleymanoğlu vefat etti

Naim Süleymanoğlu vefat etti

Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Doğan'dan çalışkan işçiye altın

Doğan'dan çalışkan işçiye altın

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, çalışkan işçiyi altınla ödüllendirdi.

KOÜ de bir ilk!

KOÜ de bir ilk!

23. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi ve 1. Ruhsal İyileştirim Kongresi başladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET