16 Aralık 2018 Pazar 17:08
 
  • 5,364 TL

  • 6,066 TL

  • 214,26 TL

  • 90.529

Öncekiler Sonrakiler

3 YILLIK EKONOMİ PAKETİ RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

3 yıllık ekonomi paketi Resmi gazete'de yayınlandı
11 Ekim 2018 Perşembe 09:18

.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından geçen"2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları" ile ilgili genelgeResmi Gazete'de yayımlandı.

 

Genelgede Erdoğan, hükümetin vatandaşların refah ve mutluluğunu daha üstseviyelere çıkarma amacı doğrultusunda makroekonomik istikrarı korumak, üretimiartırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde YeniEkonomi Programı uygulayacağını vurguladı.

Bu dönemde temel hedefin ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyigerçekleştirmek olduğunu belirten Erdoğan, "Kamu harcamalarında tasarrufyapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarruflarıartırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplinidaha da güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumaktemel önceliklerimizdir." ifadesini kullandı.

Bu hedef ve öncelikler çerçevesinde, kamu hizmetlerinin hız ve kalitesininartırılması amacıyla kamu yatırımlarına ayrılan kaynakların söz konusu dönemiçin hedeflenen politikalara azami oranda katkı sağlayacak şekilde tahsisi veverimli kullanımının temel ilkeleri olacağına dikkati çeken Erdoğan, şunlarıkaydetti:

"Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken kalkınmapotansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarınaöncelik verilmeye devam edilecektir. Kamu kesimi yatırımları bütüncül biryaklaşımla özel kesim yatırımlarını tamamlayacak şekilde tasarımlanacak vehayata geçirilecektir. Kamu yatırım öncelikleri özel sektörün yenilikçi veüretken yatırımlarını ve ticareti destekleyecek mahiyette belirlenecek; iş,üretim, yatırım ve yaşam ortamını iyileştiren nitelikli altyapı yatırımlarınaöncelik verilecektir.

Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyalihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapıalanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanındagerçekleştirilmesine, mevcut sermaye stokunun daha etkin kullanılmasına veyatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydayadönüştürülmesine azami özen gösterilecektir."

"Zorunlu haller dışında yatırım programına yeni projealınmayacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, 2019-2021dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan'da yer alan amaç ve politikalar ileöncelikler ve mali çerçevenin esas alınacağını aktardı.

Orta Vadeli Program ve Mali Plan'la uyumlu olmak kaydıyla, kamu idarelerininstratejik planlarının da hazırlıklarda dikkate alınacağı bilgisini verenErdoğan, şöyle devam etti:

"Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde devam eden öncelikliprojelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecektir.Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı YatırımProgramı'na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut kamu sabit sermaye stokundanazami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önemverilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değerartışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir."

Bütün kuruluşların 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili olarakbundan sonraki süreçte, belirtilen hususlar ile "2019-2021 Dönemi YatırımProgramı Hazırlama Rehberi"ndeki öncelikleri, esasları ve yatırımtavanlarını dikkate almalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tavan içindekalmak kaydıyla, Strateji ve Bütçe Başkanlığının 31 Temmuz 2018 tarihli YatırımTalepleri Duyurusu'na istinaden gönderdikleri yatırım tekliflerinde varsa projebazındaki değişiklik önerilerini ivedilikle "kaya.sbb.gov.tr"adresinde yer verilen Ka Ya Bilgi Sistemi aracılığıyla Strateji ve BütçeBaşkanlığına göndermeleri çağrısında bulundu.

Söz konusu genelgede "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Rehberi"de yer aldı.

Kaynak Haber3

 

Bu haber 242 defa okundu

DİĞER HABERLER

İYİ Parti adayı halka soracak

İYİ Parti adayı halka soracak

.

Engelli öğrenciler Kâğıt Müzesi’nde eğlendi

Engelli öğrenciler Kâğıt Müzesi’nde eğlendi

.

Muhteşem manzara eşliğinde yürüdüler

Muhteşem manzara eşliğinde yürüdüler

1500+ km 52 doğa yürüyüş parkurunu içinde barındıran Kocaeli, doğa yürüyüş parkurlarını tanıtmaya devam ediyor.

YÜCEL BORU FEN LİSESİ FEN BİLİMLERİ OLİMPİYATI DÜZENLİYOR

YÜCEL BORU FEN LİSESİ FEN BİLİMLERİ OLİMPİYATI DÜZENLİYOR

.

Altın Kızlar; Altın gününde bir araya geldi

Altın Kızlar; Altın gününde bir araya geldi

.

'4 Mevsim Kocaeli'de ödüller sahiplerini buldu

'4 Mevsim Kocaeli'de ödüller sahiplerini buldu

4 Mevsim Kocaeli IX. Ulusal Fotoğraf Yarışması'na katılarak fotoğraflarıyla Kocaeli'yi en iyi anlatan fotoğrafçılar ödüllerine kavuştu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ