18 Ocak 2018 Perşembe 22:29
 
  • 3,767 TL

  • 4,611 TL

  • 161,63 TL

  • 116.856

Öncekiler Sonrakiler

41 BURDA DA KAFALAR KARIŞIK

41 Burda da kafalar karışık
27 Ağustos 2016 Cumartesi 13:00

Haldız parayı yatırdı ama...

İzmit Ömer Türkçakal Bulvarı Outlet Center karşısında  120 bin m2 inşaat alanına sahip, 144 milyon dolar harcanarak kurulan 41 Burda Alışveriş Merkezi, bu yılın başında hizmete açılmıştı. STFA ile Esas Holding’in sahibi olduğu, inşaatı Haldız İnşaat tarafından gerçekleştirilen 41 Burda AVM için bugüne kadar çok şey yazıldı çizildi. AVM'nin ruhsatsız olduğu iddiaları ayyuka çıksada yetkililerden hiç bir açıklama gelmedi.


MAVİ KOCAELİYE MÜHÜR


İlimizde yayın yapan Mavi Kocaeli Gazetesinin iş yeri ruhsatı olmadığı gerekçesi ile mühürlenmesi gazete sahibi Olcay Sanal'ı çılgına çevirdi. Sanal yaptığı açıklamada İzmit Belediyesi'nin bu tutumunun kasti olduğunu 41 Burda AVM'ninde ruhsatsız olduğunu iddia ederek kendisine yapılan uygulamayı eleştirdi.


HALDIZ PARAYI YATIRDI


41 Burda AVM'nin ruhsatsız olduğu önünde iddialar devam ederken Cuma günü yeni bir gelişme yaşandı. İnşaatı yapan Haldızlar Firması İzmit Belediyesine 450 bin TL, para yatırarak ruhsat almak üzere başvuruda bulundu.


İNŞAAT İÇİN NASIL RUHSAT ALINIYOR


İskan ruhsatı, yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren ve Belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından düzenlenen belgeye verilen isimdir. İskan raporunu almak için inşaat yetkilisinin bir dilekçe ile belediyeye başvurması gerekiyor.

Yapı kullanma izni, yapı tamamen bittiği takdirde tamamının, kısmen kullanılması mümkün kısımları tamamlandığı takdirde bu kısımlarının kullanılabilmesi için inşaat ruhsatını veren belediye, valilik veya yeminli serbest mimarlık veya mühendislik bürolarından, ruhsata tabi olmayan yapıların tamamen veya kısmen kullanılabilmesi için ise ilgili belediye ve valilikten izin alındığını gösterir belgeye deniyor.

Belediyeler, valilikler mal sahiplerinin müracaatlarını en geç otuz gün içinde neticelendiriyor. Aksi halde bu müddetin sonunda yapının tamamının veya biten kısmının kullanılmasına izin verilmiş sayılıyor..

İskan raporu almak için inşaat sahibi, müteahhidi veya yetkilisi bir dilekçe ile Belediyeye başvurmalıdır. Başvuruyu alan Yapı Kullanma izni teknik elemanları binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılıp yapılmadığını yerinde kontrol ederek saptar. Binanın herhangi bir teknik eksikliği yoksa mal sahibi veya müteahhidinden yapıyla ilgili olarak TEDAŞ, TÜRK Telekominikasyon A.Ş., Sivil Savunma Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü gibi kuruluşlardan su, elektrik, telefon, sığınak, yangın, asansör tesisatları ile ilgili teknik raporlarla, yapının fenni sorumlusundan yapının kontrolü altında ruhsat ve eki projesine uygun olarak yapıldığına dair noter onaylı taahhütnameyi Yapı Kullanma İzni Amirliğine vermesi istenir. Teknik raporlarla taahhütname verildikten sonra yapı için Genel İskan Raporu düzenlenir. Genel iskan raporu düzenlenmiş binalardaki bağımsız bölüm sahipleri 3 adet tapu fotokopisi ile Belediye İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni Amirliğine başvurarak yapı kullanma izni (iskan) harçlarını, emlak vergisi ve katılım paylarını ödeyip vergi dairesinden ilişiğini keserek kendi bağımsız bölümü için yapı kullanma izin belgesi alabilir.


İNŞAAT ALANI MI, KİRALANAN ALAN MI?

41 Burda AVM'nin resmi kayıtlara göre 120 bin m2 inşaat alanında 61 bin m2 kiralanabilir alan mevcut. 2016 yılı İskan (Yapı kullanma izni) harcı bedelleri 100 bin m2 ve üzeri AVM'ler için m2 ücreti 7 lira 26 kuruş. Haldız inşaat firması da inşaatın toplam metrekaresi olan 120 bin m2 yerine kiralanabilir 61 bin m2 üzerinden İzmit Belediyesi'ne ruhsat bedelini yatırdığı anlaşılıyor.  Yani bu durumda Belediyenin yaklaşık 450 bin TL bir zararı söz konusu. Bakalım bu haberin ardından İzmit Belediyesi 41 Burda için ruhsat için neden bu kadar beklenildiğini, alınan ücrette bir yanlışlık olup olmadığını açıklayacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Bu haber 7203 defa okundu

DİĞER HABERLER

'Eşime iş vermek için müteahhit oldum'

'Eşime iş vermek için müteahhit oldum'

Kocaeli'nin genç girişimci iş kadını Esra Dağdelen, Hanımelinden Beyazköşk 1. Etap inşaat çalışmalarına başladı.

Sarıbay,Cumhuriyet savcılarını ve Baro'yu göreve davet ett

Sarıbay,Cumhuriyet savcılarını ve Baro'yu göreve davet ett

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay sert konuştu.

İnşaat malzemesi alım ihalesi yapılı

İnşaat malzemesi alım  ihalesi yapılı

Kartepe Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, İnşaat Malzemesi Alınması Mal Alım İşi ihalesi yaptı.

Kartepe belediyesi yarıyıl tatiline hazır

Kartepe belediyesi yarıyıl tatiline hazır

Kartepe Belediyesi, tüm birimleriyle 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının yarı yıl tatiline hazır.

Sarıbay’a ziyaretler devam ediyor

Sarıbay’a ziyaretler devam ediyor

7 Ocak 2018 Pazar günü gerçekleşen 36. Olağan Kongrede tekrar başkan seçilen CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET