Ana SayfaGündemKarakolSiyasetEkonomiYaşamEğitimTeknolojiMagazinSpor
Arşiv: Git
Adaylar, partilerinden önde...
MHP'den gövde gösterisi
Mehmet Kolaylı vefat etti
Bu destek alkışlanır
Google'da Ara

TRT, Karamürsel'de belgesel çekiyor

6 Temmuz 2011, Çarşamba - 11:05:58
Karakter Boyutu Karakter boyutunu büyüt Karakter boyutunu küçült

Çoğrafi İşaretler” adlı belgesel çekimlerine Karamürsel’den başlandı

Haber Başlığı

TRT ve TPE`nün ortaklaşa hazırladığı Çoğrafi İşaretler adlı belgeselin çekimleri Karamürsel`de yapılmaya başlandı.


Patent alan ve patent başvurusunda bulunan ürünlerin tanıtılacağı program kapsamında, Karamürsel Belediyesi tarafından 2006 yılında patent enstitüsüne başvurulup tescillenen Karamürsel sepeti konu alındı.


Belgesel çekimleri kapsamında Çoğrafi İşaretler adlı belgeselin yönetmeni Pelin Erdoğan, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım`la röportaj yaptı.


Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ise çekimler için TRT ve TPE ekibine teşekkür ederek,  Karamürsel sepetinin hikayesini anlattı.


Karamürsel Sepeti deyiminin nereden geldiğine gelince:


Gazeteci Erdoğan Özdemir, “Kaptan-ı Derya Karamürsel” adlı kitabında, Karamürsel sepetinin ününün Sultan Abdülaziz dönemine dayandığına işaret ediyor:


“Sultan Abdülaziz`in Hereke`de ki av köşküne geldiğini haber alan Karamürsel eşrafı, padişaha bir hediye götürmeye karar verir. İtina ile toplanan kirazlar bir sepetin içinde padişaha sunulur. Bu değişik ve oldukça sade hediyeyi gören padişah, biraz şaşırarak biraz da küçümseyerek hediye sepetini şöyle bir süzer. Bir yandan da içinde ne olduğunu merak eder. Gümüş bir tepsi getirilir ve sepetin içindeki kirazlar tepsiye boşaltılır.


Sultan Abdülaziz hayretle şöyle mırıldanır: “Sepeti ufak tefek gördük amma, içindekini tepsiye sığdıramadık”. Karamürselliler, “Ufacık tefecik gördün de Karamürsel sepeti mi sandın?” esprisinin bu efsaneden doğduğunu anlatır...


 


Bu haber 3116 defa okundu
Bu yazıyı oyla 1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 5 / 2.5
 

Yorumlar

0 Yorum
Güvenlik Kodu< Resimdeki sayıyı kutucuğa giriniz.

Uyarı: T.C. yasalarına aykırı, hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorumlarla ilgili hukuki yaptırımlardan Kocaeli Gazete sorumlu tutulamaz. Yazılan her yorumun yayınlanacağı garanti edilmemektedir.

 

Haber ve Yazı Arama

 
 

Köşe Yazarları

 
 

Anket

 

Genel Seçimde hangi partiye oy vereceksiniz?

AKP
CHP
MHP
BBP&SP
HDP
DİĞER
OY KULLANMAYACAĞIM