30 Mayıs 2020 Cumartesi 21:00

AÇIKLAMAYI HÜRRİYET NEDEN YAP(A)MADI?

Açıklamayı Hürriyet neden yap(a)madı?
15 Ekim 2019 Salı 14:30

.

Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı ve Tavşantepe Mahallesi Muhtarı, İzmit Belediyesi'nde çalışan İbrahim Efe’nin işe gelmeden ve kart basmadan maaş aldığı iddia edilerek soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

 

İZMİT BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

 

İzmit Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü emrinde işçi kadrosunda çalışan İbrahim Efe’nin uzun zamandan beri işe gelmediği, kart basmadığı belediyemizde son dönemlerde yapılan denetimleri sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Bunun üzerine, Ağustos ayında sözlü olarak göreve çağrılan personel, göreve gelmemeye devam etmiş, kendisinden savunma istenerek Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir. Personel hakkında yapılan Disiplin Kurulu Toplantısı neticesinde; devamsızlığa ilişkin tutulan tutanaklar ve alınan savunmalar akabinde Disiplin Soruşturmasında vermiş olduğu savunma haksız ve yetersiz bulunmuş, hatta soruşturma sürecinde dahi işe devamsızlığı ve işe geç gelmelere devam ettiği, yine tutanak ve kart basma kayıtları ile tespit edilmiştir.

 

Soruşturma sürerken göreve gelmediği halde aylarca tam maaş aldığı bilgisine de ulaşılmıştır. Geçmiş idare tarafından görmezden gelinen ve göz yumulan bu durum, kurumda iş barışını bozmuş, işine zamanında gelen ve görevini layıkıyla yapan personelimiz için de kötü bir örnek oluşturmuştur.

İş bu sebepten İzmit Belediyesi çalışanı İbrahim Efe’nin 4857 sayılı İş Kanununun 25. Maddesi II. Fıkrasının (g) bendi ile toplu iş sözleşmesinin EK-1 Disiplin Ceza cetvelinin 3. Maddesinin (d) bendine göre 14.10.2019 tarihinde iş sözleşmesi feshedilmiştir.

 

Ayrıca personelin bu durumuna göz yuman, kart basmadığı ve işe gelmediği halde bordro düzenleyip tam maaş ödenerek kamuyu zarara uğratan ve görevini kötüye kullanan müdür ve personel hakkında da soruşturma başlatılmıştır. Maalesef geçmiş dönemlerde alışkanlık haline gelen ve bir müddet sonra da hak olarak görülen bu durum kamuoyunda bankamatikçi personel olarak da bilinmektedir.

 

İzmit halkı bilmelidir ki, çalışmadan ve işe gelmeden maaş alma dönemi artık geride kalmıştır.

Seçimden önce İzmit halkına beyan ettiğimiz gibi tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlere karşı duruşumuzdan asla taviz verilmeyecektir. İnsanlarımızın işe ihtiyacı olduğu, binlerce gencin işsiz gezdiği ve ekonomik sıkıntılarla mücadele ettiği böylesine zorlu bir dönemde, bu durum üzerinden siyaset gütmeye çalışanların biçare çabaları kamuoyu vicdanında asla yer bulmayacaktır.

 

Belediyemizin aldığı bu yerinde kararın bireysel ya da siyasal olmadığının aksine kurumsal olduğunun da ayrıca bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna duyurulur.

 

Hakan TANTA

İzmit Belediyesi Başkanvekili

 

AÇIKLAMA NEDEN BEKLETİLDİ?

Geçtiğimiz gün İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in  Çocuk Dostu Şehirler Zirvesi’ne katılmak üzere Almanya’nın Köln şehrine gittiği ve Hürriyet’in zirvede kaldığı süre boyunca yerine Başkan Vekili Hakan Tanta vekâlet edeceği duyuruldu. Bugün İzmit Belediyesi Başkan vekili Hakan Tanta imzası ile basına servis edilen açıklamada 'İbrahim Efe'nin 14.10.2019 tarihinde iş sözleşmesi fesh edilmiştir' ibarelerine yer verildi.  Efe'nin iş akdinin fesh edildiği 14 Ekim tarihinde İzmit'te bulunan Hürriyet'in açıklamayı neden kendisinin yapmadığı ve Almanya 'ya gitmesinin ardından ertesi gün Başkan vekili Hakan Tanta'ya bu açıklamayı yaptırması akıllarda soru işareti bıraktı.

 

Bu haber 2185 defa okundu

DİĞER HABERLER

Cinayet zanlısı yakalandı

Cinayet zanlısı yakalandı

18 yıl hapis cezalı cezaevi firarisi yakalandı

Başkan Büyükakın, 'Kartepe Kent Meydanı şehrimiz için değerli bir kazanım olacak'

Başkan Büyükakın, 'Kartepe Kent Meydanı şehrimiz için değerli bir kazanım olacak'

Başkan Büyükakın, “Kocaeli’nde kadınlardan çocuklara, gençlerden yaşlılara, engellilerden sporculara kadar herkese dokunacak mekanlarla ve meydanlarla donatılması hedefimize azim ve kararlıkla çalışarak ulaşacağız" dedi

THY, yeniden gökyüzünde

THY, yeniden gökyüzünde

İlk uçuş tarihi belli oldu

Parklarda sosyal mesafe korunacak

Parklarda sosyal mesafe korunacak

SOSYAL MESAFE ALANLARI ÇİZİLİYOR

AKAR YHT İÇİN TAAHHÜT ALDI

AKAR YHT İÇİN TAAHHÜT ALDI

GELECEK HAFTA TEKRAR HİZMET DE

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım devam edecek

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım devam edecek

Koronavirüs salgını kapsamında sağlık çalışanlarına verilen ücretsiz ulaşım desteği 30 Haziran’a kadar uzatıldı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ