28 Mart 2020 Cumartesi 19:57

ADIM ADIM EKONOMİ KOCAELİ İSTİŞARI PROĞRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Adım Adım Ekonomi Kocaeli istişarı proğramı gerçekleştirildi
06 Mart 2019 Çarşamba 15:50

.

Adım Adım Ekonomi Kocaeli İstişare Programı Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak ve Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Kocaeli Ticaret Odasının Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa; Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Kocaeli milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda başkanları, sanayiciler, işadamları ve firma temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un açılış konuşmalarının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı konuşmalarında; “Bugün burada sanayide öncü illerimizden olan çok değerli Kocaelimizin değerli iş insanlarıyla bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Göreve geldiğimiz ilk günden beri amacımız sanayicimizdir. İş dünyamızla bir araya gelerek onların sorunlarını çözmeye ve stratejilerimizi şekillendirmeye çok büyük önem veriyoruz.
Bugünde imalat sanayimizin içindeki payı %13 olan ve Türkiye sanayisinin merkez üslerinden Kocaeli’de iş insanlarımızla çok verimli bir toplantı gerçekleştireceğimizi ümit ediyorum. Kocaeli Türkiye için çok önemli.

Kocaeli’yi, büyük ve güçlü Türkiye idealinin lokomotif şehirlerinden biri olarak gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Bu çerçevede Kocaeli; bizim yeni ekonomi programında ifade ettiğimiz değişim hedefiyle ortaya koyduğumuz katma değeri yüksek ihracata dayalı teknolojik üretim idealinin örnek şehirlerinden bir tanesidir. Kocaeli; özellikle üreten Türkiye mücadelemizde çok önemli başarıyı ortaya koyan illerimizden biridir.


TÜRKİYE’NİN KAPASİTESİNİ VE GÜCÜNÜ İYİ BİLİYORUZ
Küresel açıdan belirsizliklerin ve zorlukların çok arttığı bir dönemde göreve geldik. Ülkemiz ekonomisinin doğrudan hedef alındığı günleri hep birlikte
yaşadık. Ancak hiçbir zaman endişe etmedik ve korkmadık. Biz çok rahatız çünkü Türkiye’nin kapasitesini gücünü biliyoruz. Özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler global koşullardaki olumsuzluklarda risk teşkil edebileceği gibi bu süreçlerin ciddi fırsatlar sunabileceğine hep inandık.
Bu fırsatların başında ekonomimizin eksikliklerini tespit ederek, tüm süreçlere hazırlıklı olmamızı sağlayacak güçlü alt yapıyı da eş zamanlı uygulamamız gerek. Ekonomimiz dengelenme sürecine girmiş olup büyük bir büyüme ve istihdam potansiyelinin altında bu kısa dönem seyredecektir. Şimdiden çok ciddi bir mesafe aldık. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 58.1 Milyar Dolarla zirve yapan cari işlemler açığı 2018 yılı sonu itibariyle 26 Milyar Dolar seviyesinin altına geriledi. Bu yılın Şubat ayına baktığımızda ihracatımız yaklaşık % 5, ithalatımızın da %22,2 oranında gerilediğini görmekteyiz. Son dönemdeki tanzim satış noktalarının etkisiyle yıllık enflasyon son altı ayın en düşük seviyesine inerek %20’nin altına düştü. Bankalarımızı ve reel sektörümüzün her daim yanında olacağız. Attığımız adımların ardından yoğun talepler
çerçevesinde bankalarımızın da aldığı kararla ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon olan azami limiti 5 milyon TL’ye çıkarıyoruz. Birçok firmanın kredileri yapılandırıldı.” diyen Sayın Bakanımız tüm katılımcılara teşekkür etti.
Bu haber 804 defa okundu

DİĞER HABERLER

İzmit Belediyesi’nin fedakar personellerine Moral primi

İzmit Belediyesi’nin fedakar personellerine Moral primi

MORAL BOZMAK YOK, BİZ SAHADAYIZ

İsmail Amca Zabıta ekiplerini dakikalarca uğraştırdı

İsmail Amca Zabıta ekiplerini dakikalarca uğraştırdı

Barınma Evi’ne gitmek istemedi

ŞEHİR İÇİ SERVİSLER YASAKLANDI

ŞEHİR İÇİ SERVİSLER YASAKLANDI

İzinsiz yolculuklar önlenecek

Şehirler arası seyahat izine bağlandı

Şehirler arası seyahat izine bağlandı

Şehirler arası otobüs seferlerine koronavirüs kısıtlaması

Ulaştırma Bakanı görevden alındı

Ulaştırma Bakanı görevden alındı

İBB'den istifa eden Adil Karaismailoğlu atandı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ