23 Mayıs 2018 Çarşamba 00:07
 
  • 4,671 TL

  • 5,504 TL

  • 192,80 TL

  • 103.328

Öncekiler Sonrakiler

ADIM ADIM GREVE DOĞRU

Adım adım greve doğru
02 Aralık 2016 Cuma 09:00

BMİS Genel Sekreteri Özkan Atar, Schneider Elektrik’te İşvereni Uyardı, İşçiyi Bilgilendirdi, Yöneticilere Seslendi: Emek Mücadelemizin Terörle İlgisi Yok

TİS görüşmelerinde EMİS ile uzlaşamayan BMİS’in işçi bilgilendirme toplantıları OHAL döneminde Schneider Elektrik’te sürdü.  Özkan Atar, “Bu mücadelenin terörle, devletle ilgisi yok” dedi.


Haber:Aktan Uslu

Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) ile Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS)arasındaki EMİS’e üye işyerlerini kapsayan toplu iş sözleşmeleri kapsamında 28 Kasım’da arabulucu ile yapılan toplantıda anlaşma sağlanamadı. Süreç adım adım greve doğru giderken BMİS örgütlü olduğu işyerlerinde üyelerine yönelik bilgilendirme toplantılarını sürdürüyor. Bu kapsamda BMİS Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu TAYSAD OSB’deki Schneider Elektrik önünde düzenlenen toplantı OHAL bahanesi ve Kocaeli Valiliği emri gerekçesiyle polis tarafından engellenmek istense de önüne geçilemedi. Fabrikanın kapısının tam önünde yapılan açıklama 10 metre içeri, fabrika bahçesi sınırları içine alındı. BMİS Genel Sekreteri Özkan Atar burada yaptığı açıklamada uzlaşma ve üretimin sürmesinden yana olduklarını ancak gerekirse greve çıkmaktan asla kaçınmadıklarını belirtti.


Schneider Elektrik önündeki basın açıklamasına BMİS Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ve yöneticiler, BMİS Genel Merkez Avukatı Olcay Korkmaz ile şubenin örgütlü olduğu işyerlerinden temsilciler katıldı. Kitle önce TOSB OSB girişinde bir araya geldikten sonra kısa mesafedeki Schneider Elektrik’e doğru yürümeye başladı. Bu esnada TOSB OSB’nin özel güvenlikçileri tarafından da kayıt yapıldı. Kitle fabrika önüne kadar, “EMİS şaşırma sabrımızı taşırma”, “Sadaka değil toplu sözleşme”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve benzeri sloganlar attı. Kitle fabrika önüne geldiğinde gündüz vardiyasından çıkan işçiler tarafından yine aynı slogan ve alkışlarla karşılandı. Fabrika önünde basın açıklaması başlayacağı esnasında ise polis uyarısı geldi. Bir polis memuru, OHAL kanunlarına göre yapılanın uygun olmadığını ve sorumlular hakkında işlem yapılacağını kaydetti. Polisin bu uygulamasına gerek sendika yöneticilerinin tepki gösterdi. Necmettin Aydın, Kocaeli Valisi tarafından baskı yapıldığını öne sürerken polis memuru, Vali’yi savunmaya geçti. “Vali baskı falan yapmıyor” dedi. Polis memuru megafon ile de kitleyi uyarmaya çalıştı ama olay yerine bozuk mikrofonla gelindiği için bu sefer doğal sesiyle uyarmaya çalıştı. Kitle bu esnada “Terörist değil emekçiyiz biz”, “Davamız ekmek davasıdır”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve benzeri sloganlar attı. Tam fabrika kapısı önündeki basın açıklaması 10 metre kadar geriye, fabrika bahçesi içine alındı ve açıklamada bulunuldu.
BMİS Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın dört aydır süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında 2 Kasım’da uyuşmazlık zaptının tutulduğunu, 28 Kasım’da arabulucu ile gerçekleşen toplantıdan da sonuç alınamadığını, işverenin maaş ve sosyal haklara bir yıllığına yüzde 12 oranındaki zam talebinin taraflarınca kabul edilmediğini belirtti.
BMİS Genel Sekreteri Özkan Atar da sözlerine sürece yönelik bilgilendirme ile başladı. İşveren sendikası EMİS’in arabulucu toplantısında yeni tekliflerde bulunduğunu belirten Atar, “Öncelikle, idari maddelerdeki değişiklik önerilerini geri çekti. Daha önce başta ikramiyelerimiz olmak üzere birçok kazanılmış hakkımızı geriye götüren tekliflerini geri çekmesini olumlu bir adım, bir başlangıç olması nedeniyle olumlu buluyoruz. EMİS, 3 yıllık TİS talebinden de vazgeçtiğini sözlü olarak belirtti. İşverenlerin geri adım atması elbette ki metal işçilerinin kararlı mücadelesinin sonucudur” dedi.
Bunlara karşın kazanılmış hakların geriye götürülmesinden vazgeçilmiş olmasının yeterli olmayacağına dikkat çeken Atar, “İdari maddelerdeki taleplerimizi karşılamak için de adım atılmalıdır. EMİS, metal işçilerinin insan onuruna yakışır yaşama ve çalışma koşullarına yönelik taleplerini yok saymaya devam ettikçe, metal işçilerinin mücadelesi de ona göre artarak sürecektir” diye konuştu.
EMİS’in arabulucu toplantısında yıllık yüzde 12 oranında zam teklifinde bulunduğunu, bu oranın da net 273 liraya denk geldiğini, sosyal haklara da yine yüzde 12 oranında artış teklif ettiğini belirten Atar, “Biz altı aylık dönem için: ABB, Grid Solutions ve Schneider Enerji işyerleri için saat ücretlerine seyyanen 2 TL artış yapıldıktan sonra yüzde 12 oranında ücret zammı teklif ettik. Ücretlerin düşük olması nedeniyle Scheider Elektrik işyerleri için önce iyileştirme yapılması, bunun ardından saat ücretlerine seyyanen 2.30 TL zam teklif ettik. Bu teklifimiz ikramiye dahil ortalamada net 700 TL’ye denk geliyor” dedi.
EMİS’in ücret teklifi ile BMİS’in ücret teklifi arasında hala önemli bir fark olduğuna işaret eden Atar, “İşverenlere sesleniyoruz. Teklifler arasındaki bu farkın kapatılması lazım. İşverenlerin elini cebine daha fazla koyması gerekiyor. Öncekine göre kısmi bir artış da olsa bu tekliflerinin de kabul edilmesi söz konusu olamaz. EMİS’in ücret teklifi metal işçilerinin yeniden sefalet koşullarında çalışması demektir. İşverenlerin bu teklifleri bizim alın terimize, emeğimize değer vermediklerinin en açık kanıtıdır. Daha fazla sefalet içinde yaşamak istemiyoruz. İşverenler işçinin sırtından kazandıklarının küçük bir bölümünü bile işçilere vermek istemiyorlar. Ancak biz mücadelemizle alacağız” diye konuştu.
İşçilere atfen; çalışma sürelerinin kısaltılması ağır çalışma koşullarının hafifletilmesi, çalışma ortamının sağlıklı hale getirilmesi talepleri olduğunu aktaran Özkan Atar, “İnsanca yaşama için ücretlerden yapılan vergi kesimlerinin yüzde 15 ile sabitlenmesini istiyoruz. Kiralık işçilik ve sözleşmeli işçiliğe karşıyız. İşverenlere sürenin giderek daraldığını hatırlatmak istiyoruz. Adım adım greve doğru gidiyoruz” dedi. İşverenin bu süreçte özellikle grev oylaması sürecine gelindiğinde işverenin beyaz ve mavi yakalılara ilişkin türlü baskı ve taktiklere yöneleceğini öngören Atar, “Personel fazlalığı olduğunu öne sürecekler. Çalışanlara 3-5 maaşlarını da alma karşılığı işten ayrılmalarını teklif edecekler. Huzursuzluğa sebep olacaklar. Daha da olmadı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir, MESS’tir, sanayi odalarıdır her yeri gezip grevi yasaklatmaya kalkışacaklar. Bizim için özellikle grev oylaması çok önemli” deyip çalışanlardan olası grev oylamasından da mevcut tavırlarını sürdürmeleri konusunda telkinde bulunup söz aldı.
Basın açıklaması öncesi polisin müdahalesine de tepki gösteren Atar, “Sayın Cumhurbaşkanımız OHAL açıklandığında günlük hayatı, demokrasiyi etkilemeyeceğini ve sadece teröre karşı savunmayı içerdiğini söylemişti. Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Bizim hak mücadelemizin terörle, devletle ilişkisi yok” dedi. Schneider’de işverenin bu süreçte 250 çalışanın daha sendika kapsamına alınmasına karşı direndiğini ve altı kişinin de işine son verdiğini hatırlatan Atar, “Beş fabrikada 1000’in üzerinde işçiyle mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. Basın açıklaması sonrası Çayırova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden bir komiser de sendikacıları kibar bir üslupla uyarıp OHAL uygulamalarına dair bilgilendirmek üzere ilgili birimlere davet etti. Açıklama sonrası kitle sessizce dağıldı.Bu haber 1662 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET