21 Mayıs 2019 Salı 16:51
 
Öncekiler Sonrakiler

ADLİ YIL TÖRENLE AÇILDI

Adli yıl törenle açıldı
03 Eylül 2018 Pazartesi 11:00

2018-2019 adli yılın başlaması nedeniyle bugün İzmit Atatürk Anıt Alanı’nda tören düzenlendi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kocaeli Baro Başkanlığı tarafından düzenlenen törene Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Hasan Gündüz, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, Adalet ve Komisyon Başkanı Muhittin Paça, CHP Kocaeli İl Başkanı Avukat Cengiz Sarıbay, eski baro başkanları Tamer Solakoğlu, Ersayın Işık, avukatlar, savcılar katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk sunumu gerçekleşti.


Törenin ardından açılış konuşması yapan Baro Başkanı Sertif Gökçe, “Geride bıraktığımız adli yılda, görevi başında şehit edilen ya da hayatını kaybeden tüm meslektaşlarımızı saygıyla anıyor, kendilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Demokratik bir toplumun en büyük gerekliliği hukukun üstünlüğüdür. Adalete olan inancını kaybeden bir toplumda dayanışma bilincinden, kültür mirasından ve temel hak ve özgürlüklerden söz etmek mümkün değildir. Çünkü Adalet mülkün temelidir. Yani adalet, egemenliğin, devletin temelidir. Güçlü olmakla adalet sağlanamaz ancak adaletli olmakla güçlü olunur. Bu nedenle yargı faaliyetleri evrensel hukuka uygun bir şekilde yürütülmeli, vatandaşların adalete erişimi kolaylaşmalıdır. Bugün ülkemizdeki yüksek yargı harçları, uzun süren davalar, savunmanın kısıtlanması, Adli yardım sisteminin yetersizliği ve yargıç istikrarının zedelenmesi gibi sebeplerle vatandaşların adalete erişimi olumsuz anlamda etkilenmektedir. HSK'nın tayin yetkisini orantısız ve keyfi bir şekilde kullanması, yargıç bağımsızlığının ve mesleki güvencenin zedelenmesine sebep olmaktadır. HSK yetkilerini evrensel standartlara uygun olarak, liyakati gözeterek, yargı emekçilerinin özlük haklarını zedelemeden kullanmalıdır. Aksi takdirde adliyelerdeki sorunlar artarak devam edecek, yargı faaliyetlerinin verimliliği önemli ölçüde azalacaktır” dedi.


“Adil yargılama hakkı”

Temel hak ve özgürlüklerin korunması ve güvence altına alınmasını öngören hukuk devletinin en önemli kurumlarından birisinin de Adil Yargılanma Hakkı olduğunu kaydeden Gökçe, “Bu hakkın uygulanması, korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, bağımsız mahkemelerin, tarafsız ve donanımlı yargıçların, insan haklarına saygılı, sanığın aleyhine olduğu kadar, lehine olan delilleri de toplamak suretiyle gerçeğin ortaya çıkmasına, adaletin gerçekleşmesine katkı yapacak bilgili ve sorumlu savcıların ve yine aynı niteliklere haiz avukatların varlığına bağlıdır. Bu amaca ulaşmak, ancak bağımsız ve tarafsız yargının etkin hale getirilmesiyle mümkün olabilir” ifadelerine yer verdi.


“Zorluklarla karşılaşıyoruz”
Savunma hakkının yargıdaki temsilcisi olan avukatların, mesleklerini icra ederken çeşitli zorluklarla karşılaştığını da söyleyen Gökçe, “Avukatlık mesleği, etkin savunma hakkının, yargı bağımsızlığının ve hak arama özgürlüğünün güvencesidir. Avukatların mesleklerini özgürce icra edemedikleri, ekonomik, mesleki ve sosyal bağımsızlıklarını sürdüremedikleri bir ülkede yargı bağımsızlığından, adalete erişimden ve hukukun üstünlüğünden söz etmek mümkün değildir.  Bu bağlamda, savunma görevini üstlenen meslektaşlarımızın yargılamaya konu suç ve şüphelilerle özdeşleştirilmeden, savunma görevini özgürce yapmaları, her türlü tehdit, baskı ve saldırılardan korunması, gerçek anlamda adaletin ortaya çıkması için vazgeçilmez bir gerekliliktir. Bu nedenle; soruşturma ve kovuşturmalarda avukatları zayıf düşürecek, savunma görevinde endişeye sevk edecek ve savunma görevinin gereği gibi yerine getirilmesine engel olacak hukuka aykırı uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Yaşanan bu sorunlar toplumda yargı makamlarına ve avukatlığa karşı önyargı oluşturmakta, meslektaşlarımız mesleklerini insan onuruna yakışır bir çalışma ortamında sürdürememektedir. Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu olarak Adli Yıl açılışı vesilesiyle bu sorunları endişeyle karşıladığımızı ve bu sorunların çözümü için mücadelemizi sürdürerek yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, eksiksiz demokrasiyi, bağımsız savunmayı sonuna kadar savunacağımızı. Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve devrimleri ışığında, çağdaş, laik, insan haklarına dayalı, demokratik hukuk devleti yolunda emin adımlarla, inançla, kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğimizi buradan bir kez daha belirtiyor, tüm meslektaşlarıma sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir adli yıl diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.Bu haber 575 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ