20 Eylül 2017 Çarşamba 19:21
 
  • 3,474 TL

  • 4,167 TL

  • 146,72 TL

  • 105.324

Öncekiler Sonrakiler

AKAR; 8 MİLYON 453 BİN ÇALIŞANIN GÜVENCESİ YOK

AKAR; 8 Milyon 453 Bin çalışanın güvencesi yok
19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:24

Resmi istatistiklere göre, geçen yılın şubat döneminde 8 milyon 101 bin kişi olan kayıt dışı istihdam 2017 Şubat döneminde 8 milyon 453 bin kişiye çıktı.

Konuyu Meclis gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar kayıt dışılığın istihdama oranın 33,8 olduğu belirterek tarım dışı kayıt oranının yüzde 80’lere ulaştığına dikkat çekti.


KAYIT DIŞI ARTIŞA GEÇTİ

Türkiye’de hemen her sektörde yaşanan istihdamdaki kayıt dışılık özellikle tarım, inşaat, hizmet sektöründe ve geçici-mevsimlik işlerde yoğunlaşıyor. Tarımda yüzde 80’leri bulan kayıt dışı için gerekli önlemlerin alınmadığını belirten Akar;  ‘’Kayıt dışı yani güvencesiz çalışmanın artış göstermesi vatandaşlarımızın geleceğe kaygıyla bakmasına yol açmaktadır. Hükümet kayıt dışılıkla mücadelede gerekli mücadeleyi göstermekten aciz bir tutum sergileyerek, çalışanların en temel haklardan mahrum kalmasına sebep olmaktadır” dedi.


ÇALIŞANLAR  İÇİN DE ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN DE KAYIP
Konuya ilişkin Meclise önerge veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar gelişmiş ülkelerde yüzde 5- 10 arasında olan kayıt dışı istihdam oranının ülkemizde 33.8 olmasının nedenleri ve gerekli tedbirlerin alınması için Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini belirtti.
Akar,  kayıt dışı istihdamın beraberinde kayıt dışı ekonominin yoğunlaşmasında, sosyal güvenlik primleri ve istihdamla ilgili kesintilerin yüksekliğine neden olduğunu bunun da yapılan denetimlerin ve cezaların yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizdi.
Kayıt dışının prim vergi ve kaybına neden olduğuna dikkat çeken Akar, çalışanların anayasada ki temel haklarını kullanmasındaki en büyük engellerden birinin kayıt dışı olduğuna bunun devlet için de vergi kaybına neden olduğunu belirterek Meclis Araştırma Komisyonu kurularak bu konunun tüm detayları ile incelenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.Bu haber 1147 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ruhi Su Gebze'de anılıyor

Ruhi Su Gebze'de anılıyor

.

Ferdi & Merve Gülseven çifti dünya evine girdi

Ferdi & Merve Gülseven çifti dünya evine girdi

.

Balıkesir Valisi Yazıcı, Rektör Hülagü'yü Ziyaret Etti

Balıkesir Valisi Yazıcı, Rektör Hülagü'yü Ziyaret Etti

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye nezaket ziyaretinde bulundu.

Kimyasal madde yüklü kamyon yandı!

Kimyasal madde yüklü kamyon yandı!

.

106 noktada çöpler yeraltına indi

106 noktada çöpler yeraltına indi

Başiskele Belediyesi yeraltı çöp konteyner montajlarına devam ediyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ