20 Kasım 2017 Pazartesi 10:44
 
  • 3,873 TL

  • 4,548 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

Öncekiler Sonrakiler

AKAR; 8 MİLYON 453 BİN ÇALIŞANIN GÜVENCESİ YOK

AKAR; 8 Milyon 453 Bin çalışanın güvencesi yok
19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:24

Resmi istatistiklere göre, geçen yılın şubat döneminde 8 milyon 101 bin kişi olan kayıt dışı istihdam 2017 Şubat döneminde 8 milyon 453 bin kişiye çıktı.

Konuyu Meclis gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar kayıt dışılığın istihdama oranın 33,8 olduğu belirterek tarım dışı kayıt oranının yüzde 80’lere ulaştığına dikkat çekti.


KAYIT DIŞI ARTIŞA GEÇTİ

Türkiye’de hemen her sektörde yaşanan istihdamdaki kayıt dışılık özellikle tarım, inşaat, hizmet sektöründe ve geçici-mevsimlik işlerde yoğunlaşıyor. Tarımda yüzde 80’leri bulan kayıt dışı için gerekli önlemlerin alınmadığını belirten Akar;  ‘’Kayıt dışı yani güvencesiz çalışmanın artış göstermesi vatandaşlarımızın geleceğe kaygıyla bakmasına yol açmaktadır. Hükümet kayıt dışılıkla mücadelede gerekli mücadeleyi göstermekten aciz bir tutum sergileyerek, çalışanların en temel haklardan mahrum kalmasına sebep olmaktadır” dedi.


ÇALIŞANLAR  İÇİN DE ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN DE KAYIP
Konuya ilişkin Meclise önerge veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar gelişmiş ülkelerde yüzde 5- 10 arasında olan kayıt dışı istihdam oranının ülkemizde 33.8 olmasının nedenleri ve gerekli tedbirlerin alınması için Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini belirtti.
Akar,  kayıt dışı istihdamın beraberinde kayıt dışı ekonominin yoğunlaşmasında, sosyal güvenlik primleri ve istihdamla ilgili kesintilerin yüksekliğine neden olduğunu bunun da yapılan denetimlerin ve cezaların yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizdi.
Kayıt dışının prim vergi ve kaybına neden olduğuna dikkat çeken Akar, çalışanların anayasada ki temel haklarını kullanmasındaki en büyük engellerden birinin kayıt dışı olduğuna bunun devlet için de vergi kaybına neden olduğunu belirterek Meclis Araştırma Komisyonu kurularak bu konunun tüm detayları ile incelenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.Bu haber 1200 defa okundu

DİĞER HABERLER

Türk Ocaklarından Türkav ve Gebze Türk Eğitim sen'e ziyaret

Türk Ocaklarından Türkav ve Gebze Türk Eğitim sen'e ziyaret

.

Öztürkler farklı cezaevlerine gönderildi

Öztürkler farklı cezaevlerine gönderildi

.

Seka Deniz Düğün Salonu açıldı

Seka Deniz Düğün Salonu açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Antikkapı’nın yapımını tamamladığı Seka Deniz Düğün Salonu’nun açılışı, dünya şampiyonu iki sporcunun düğün merasimi ile yapıldı

Bakan Kaya, Kocaeli’de binlerce kadınla yürüdü

Bakan Kaya, Kocaeli’de  binlerce kadınla yürüdü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun daveti üzerine Kocaeli’ye geldi. Gebze Teknik Üniversitesi’nde yapılan “Evden Okula Haydi Anneler” projesi kapsamında sağlıklı yaşam ve doğa yürüyüşüne katılan Bakan Kaya’ya binlerce kadın eşlik etti.

O bir vekil...

O bir vekil...

Hürriyet'in en büyük keyfi...

ALO ATIK HATTINA İLGİNÇ TALEPLER

ALO ATIK HATTINA İLGİNÇ TALEPLER

İzmit Belediyesi’nin inşaat atığı ile kullanılmış ev eşyalarını almak için hayata geçirdiği Alo Atık Hattı’na ilginç talepler geliyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET