19 Mart 2018 Pazartesi 15:39
 
  • 3,947 TL

  • 4,849 TL

  • 166,16 TL

  • 115.862

Öncekiler Sonrakiler

AKAR; 8 MİLYON 453 BİN ÇALIŞANIN GÜVENCESİ YOK

AKAR; 8 Milyon 453 Bin çalışanın güvencesi yok
19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:24

Resmi istatistiklere göre, geçen yılın şubat döneminde 8 milyon 101 bin kişi olan kayıt dışı istihdam 2017 Şubat döneminde 8 milyon 453 bin kişiye çıktı.

Konuyu Meclis gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar kayıt dışılığın istihdama oranın 33,8 olduğu belirterek tarım dışı kayıt oranının yüzde 80’lere ulaştığına dikkat çekti.


KAYIT DIŞI ARTIŞA GEÇTİ

Türkiye’de hemen her sektörde yaşanan istihdamdaki kayıt dışılık özellikle tarım, inşaat, hizmet sektöründe ve geçici-mevsimlik işlerde yoğunlaşıyor. Tarımda yüzde 80’leri bulan kayıt dışı için gerekli önlemlerin alınmadığını belirten Akar;  ‘’Kayıt dışı yani güvencesiz çalışmanın artış göstermesi vatandaşlarımızın geleceğe kaygıyla bakmasına yol açmaktadır. Hükümet kayıt dışılıkla mücadelede gerekli mücadeleyi göstermekten aciz bir tutum sergileyerek, çalışanların en temel haklardan mahrum kalmasına sebep olmaktadır” dedi.


ÇALIŞANLAR  İÇİN DE ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN DE KAYIP
Konuya ilişkin Meclise önerge veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar gelişmiş ülkelerde yüzde 5- 10 arasında olan kayıt dışı istihdam oranının ülkemizde 33.8 olmasının nedenleri ve gerekli tedbirlerin alınması için Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini belirtti.
Akar,  kayıt dışı istihdamın beraberinde kayıt dışı ekonominin yoğunlaşmasında, sosyal güvenlik primleri ve istihdamla ilgili kesintilerin yüksekliğine neden olduğunu bunun da yapılan denetimlerin ve cezaların yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizdi.
Kayıt dışının prim vergi ve kaybına neden olduğuna dikkat çeken Akar, çalışanların anayasada ki temel haklarını kullanmasındaki en büyük engellerden birinin kayıt dışı olduğuna bunun devlet için de vergi kaybına neden olduğunu belirterek Meclis Araştırma Komisyonu kurularak bu konunun tüm detayları ile incelenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.Bu haber 1265 defa okundu

DİĞER HABERLER

1 Haftalık uyuşturucu raporu

1 Haftalık uyuşturucu raporu

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ve Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından il genelinde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarının haftalık bilançosu açıklandı.

Meteoroloji uyardı!Fırtına geliyor

Meteoroloji uyardı!Fırtına geliyor

.

Doğan'dan Demirtaş'a ziyaret

Doğan'dan Demirtaş'a ziyaret

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, AK Parti İl Kadın Kolları yöneticisi Aysel Demirtaş’ı iş yerinde ziyaret ettik.

Körfezde Zincirleme kaza

Körfezde Zincirleme kaza

3 YARALI

Bakan Müjdeyi verdi!

Bakan Müjdeyi verdi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu müjdeli haberi vererek yakında memurlar için yarı zamanlı çalışma sisteminin hayata geçirileceğini duyurdu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ