24 Ocak 2018 Çarşamba 01:09
 
  • 3,767 TL

  • 4,635 TL

  • 162,07 TL

  • 118.400

Öncekiler Sonrakiler

AKAR; 8 MİLYON 453 BİN ÇALIŞANIN GÜVENCESİ YOK

AKAR; 8 Milyon 453 Bin çalışanın güvencesi yok
19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:24

Resmi istatistiklere göre, geçen yılın şubat döneminde 8 milyon 101 bin kişi olan kayıt dışı istihdam 2017 Şubat döneminde 8 milyon 453 bin kişiye çıktı.

Konuyu Meclis gündemine getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar kayıt dışılığın istihdama oranın 33,8 olduğu belirterek tarım dışı kayıt oranının yüzde 80’lere ulaştığına dikkat çekti.


KAYIT DIŞI ARTIŞA GEÇTİ

Türkiye’de hemen her sektörde yaşanan istihdamdaki kayıt dışılık özellikle tarım, inşaat, hizmet sektöründe ve geçici-mevsimlik işlerde yoğunlaşıyor. Tarımda yüzde 80’leri bulan kayıt dışı için gerekli önlemlerin alınmadığını belirten Akar;  ‘’Kayıt dışı yani güvencesiz çalışmanın artış göstermesi vatandaşlarımızın geleceğe kaygıyla bakmasına yol açmaktadır. Hükümet kayıt dışılıkla mücadelede gerekli mücadeleyi göstermekten aciz bir tutum sergileyerek, çalışanların en temel haklardan mahrum kalmasına sebep olmaktadır” dedi.


ÇALIŞANLAR  İÇİN DE ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN DE KAYIP
Konuya ilişkin Meclise önerge veren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar gelişmiş ülkelerde yüzde 5- 10 arasında olan kayıt dışı istihdam oranının ülkemizde 33.8 olmasının nedenleri ve gerekli tedbirlerin alınması için Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini belirtti.
Akar,  kayıt dışı istihdamın beraberinde kayıt dışı ekonominin yoğunlaşmasında, sosyal güvenlik primleri ve istihdamla ilgili kesintilerin yüksekliğine neden olduğunu bunun da yapılan denetimlerin ve cezaların yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizdi.
Kayıt dışının prim vergi ve kaybına neden olduğuna dikkat çeken Akar, çalışanların anayasada ki temel haklarını kullanmasındaki en büyük engellerden birinin kayıt dışı olduğuna bunun devlet için de vergi kaybına neden olduğunu belirterek Meclis Araştırma Komisyonu kurularak bu konunun tüm detayları ile incelenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.Bu haber 1237 defa okundu

DİĞER HABERLER

Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'ı unutmadık

Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'ı unutmadık

.

Murat Aydoğdu'nun acı günü

Murat Aydoğdu'nun acı günü

.

DOĞAN’DAN GEÇMİŞ OLSUN

DOĞAN’DAN GEÇMİŞ OLSUN

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Fethiye Caddesi Sabri Ekmen Sokak’ta çıkan yangın yerinde incelemelerde bulundu.

Başkan Karaosmanoğlu, şehidimizin vasiyetine sahip çıkıyor

Başkan Karaosmanoğlu, şehidimizin vasiyetine sahip çıkıyor

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Zeytin Dalı operasyonunda şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan’ın vasiyetine sahip çıktı

Kendini doğal gaz borusuna astı!

Kendini doğal gaz borusuna astı!

.

Kartepe İlçe Örgütü’nden Sarıbay’a ziyaret

Kartepe İlçe Örgütü’nden Sarıbay’a ziyaret

CHP Kartepe İlçe Örgütü, İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ve yönetimini ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET