• 3,985 TL

  • 4,928 TL

  • 170,88 TL

  • 116.603

Öncekiler Sonrakiler

AKAR; AKP’DEN BU KENTE YAĞMURLU HAVA DA SU YOK

AKAR;  AKP’DEN BU KENTE YAĞMURLU HAVA DA SU YOK
03 Mart 2016 Perşembe 11:30

.

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Haydar Akar,  Kocaeli’nin AKP iktidarı ile yatırım fakiri olduğunu, AKP’nin son olarak Kocaeli’nin suyuna göz diktiğini belirterek kentin yöneticileri İstanbul için seferber oldular dedi.
Kocaeli’nin İstanbul’dan sonra Türkiye de en fazla nüfus yoğunluğuna sahip olan il olduğunun altını çizen Akar, her yıl bir Bayburt ili kadar göç alıyoruz, hastanelere, okullara, yollara, yeni su kaynaklarına ihtiyacımız var. Ancak kamu yatırımları bakımından Devlet yatırımı olarak sonuncu olan bir Kocaeli yalnızca Devlet tarafından değil yerel yönetim tarafından da ötelenmektedir dedi. 

ÖNCE GÖLETLERİMİZ ŞİMDİ KÖYLERİMİZ
Akar, ülkemizde olduğu gibi kentimizde de su sorununun uzun bir süredir AKP’li belediyelerce yanlış yönetildiğini belirterek günü kurtarmaktan öteye gitmeyen anlayış İstanbul için seferber oluyor dedi.
 Kocaeli’de her yaz su sorunu yaşandığını söyleyen Akar, “Bu kara tablo önümüzde dururken  yaz aylarında çiftçimizin can damarı olan su sorununun ortadan kaldırılması için Kartepe (Madendere), Derince Karagöllü, Kaşıkçı), Körfez (Kutluca) ve Gebze (Ovacık Kovalıdere) ilçelerinde yapılması planlanan 4 adet gölet İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin talebi üzerine Devlet Su İşleri’nin yatırım planından çıkarıldı. Kentimize gölet müjdesi verenler AKP iktidarının ekonomi de 12 alıp 1 vermesini örnek alarak burada da 1 verip 4 alıyor” yine 3 baraj diyenler bir gölet yaparak Namazgah Göletini başarı sayıyor dedi.

TALANIN PLANI YAPILMIŞ
Bununla yetinmeyenler şimdide köylünün, çiftçinin, emekçinin, toprağına, suyuna göz dikiyor diyen Akar,  son olarak İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için yüzde 95’i Kandıra sınırları içerisinde olan Sungurlu Baraj projesi için vatandaşın değil talanın bilgilendirmesi yapılıyor dedi. Akar, bu baraj için Şile İlçesi, Geredeli, ve Kalemköy, mahalleleri ile Kocaeli- Kandıra İlçesi Yağcılar, Avdan, Akçaova, Kabuzcu, Gebeşler Çalca, Selametli ve Teksen bölgelerinde 12.170 dönüm için talan kararı verilmiş derken, projenin hayata geçirilmesi ile bu köyler de bulunan vatandaşlarımız maalesef ne konut yapabilecek,  ne toprağını işleyebilecek, tek bir çivi bile çakmak yasak bunun içinde vatandaşlara ceza kesiliyor, kesilmeye de devam edilecek ayrıca ceza yetkisi de İstanbul yönetimin de bu da gösteriyor ki Kocaeli tamamen İstanbul’a teslim olmuştur.2016 YILI YATIRIM PROGRAMINA ALINDI
Bakanlığın 2016 yılı yatırım programına aldığı Sungurlu Barajı için inşaat ihalesi, ve kamulaştırma planlarının yapıldığını belirten Akar, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu çerçevesinde kamulaştırmaların yapılacağını belirtenler bugüne kadar sadece bölgedeki vatandaşları korkutma, sindirme çalışmaları yapmıştır dedi.
Akar, Yasa ve Anayasayı tanımayan, saygı duymayanlar iş talana geldiğinde yasaları adres gösteriyor,  bugüne kadar yapılmayan halkı bilgilendirmenin 5543 Sayılı İskan Kanuna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılacağını ve İskan Duyurusundan sonra hak sahiplerine yeni yerler gösterilerek mağduriyetin önleneceğini söylüyor dedi. Konuyu 2 yıl önce Meclis de gündemine getirdiğini belirten Akar maalesef AKP Milletvekilleri bu konuda ne bilgi sahibi oluyor ne de vatandaşın hakkını savunuyor ancak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız ve vatandaşın hakkını da sonuna kadar savunacağız dedi.
Bu haber 2323 defa okundu

DİĞER HABERLER

Batman'dan acı haber

Batman'dan acı haber

1 askerimiz şehit

Kartepe'de 1 Milyon turist

Kartepe'de 1 Milyon turist

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, KOÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerini misafir etti.

Sıfır atık geleceğe değer kattık

Sıfır atık geleceğe değer kattık

'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık'Semineri Vali Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleştirildi.

CHP'li gençler Çanakkale'ye gidiyor

CHP'li gençler Çanakkale'ye gidiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Gençlik Örgütü Çanakkale’ye gidiyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ