22 Ocak 2018 Pazartesi 20:45
 
  • 3,774 TL

  • 4,626 TL

  • 162,58 TL

  • 117.235

Öncekiler Sonrakiler

AKÇARAY HİZMET Mİ HEZİMET Mİ?

AKÇARAY HİZMET Mİ HEZİMET Mİ?
03 Temmuz 2017 Pazartesi 11:50

.

Saadet Partisi Mahalli İdarelerden Sorumlu Kocaeli İl Başkan Yardımcısı İbrahim İlhan geçtiğimiz haftalarda hizmete sunulan Akçaray’a dair açıklamalarda bulunduMASA BAŞI PROJESİİbrahim İlhan, ‘’Geçtiğimiz hafta aylardır süren gecikmeye rağmen Akçaray hizmete açıldı. 114 milyona ihale edilen bu projenin sağlıklı bir planlama sonucu ortaya çıkmadığını Kocaeli kamuoyu çok iyi biliyor. İki seçimde seçim meydanının propaganda objesi olarak ortaya çıkan bu fotoğraftan kaçamayan iktidar, başarısız bir seçim vaadinden kurtulabilmek için çareler aramaya başladı. Daha çok basının ve biraz da muhalefetin eleştirileri üzerine ne yapacaklarını bilemediler. Kentten haberi olmayan, kentin ihtiyaçlarını bilmeyen, ayakkabılarını bile makam şoförleri ile boyatmaya gönderen bürokratlar dâhice buluşla bu vebalden siyasileri kurtaracaklarını düşündüler. İddialara göre belediye başkanlarının olumsuz görüşlerine rağmen masa başında ve ekran fotoğrafları ile mimariden, şehir planlamasından, estetikten ve lojistikten anlamayan bürokrasi bu süreçte ne yazık ki karar verici olmuştur. Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, üniversite ve ilgili odalar bu proje ile ilgili çekinceleri hep ifade ettiler. Milletin parası ile ortaya çıkacak ve geri dönüşü olmayan bu projenin milletin ihtiyacını karşılamayacağı en başından belliydi. özellikle 15 Temmuz'un ortaya çıkardığı kaos ortamı, bu konuda ortaya çıkacak muhalif sesleri de gölgede bıraktı. Memleket dar bir geçitten geçiyor, milletin sesi kısılmak isteniyor havasında millete sormadan, danışmadan, düşünmeden, taşınmadan hayati kararlar almaya devam ediyorlar. Bu hayati kararları alan bürokratlar berbat projeleri geride bırakıp ikballerinin peşinde koşturuyorlar. Saadet Partisi olarak biz bu projenin kentin ortasında yatan bir demir ve beton yığını olduğunu söylüyoruz. Yirmi dakikada bir geçecek ve iki körüklü otobüsün çözeceği ulaşım ihtiyacını şehrin trafiğini altüst ederek içinden çıkılmaz hale getirdiler.‘’ dedi. 


                   

KENTİN TARİHİ DOKUSUNA SAHİP ÇIKILMALI
İlhan, Düşünebiliyor musunuz, iktidar günde yani 24 saatte sadece 7 kez geliş ve 7 kez gidiş için kullanılan bir hat var ve bu hat Gebze - Sakarya arasında aylardır kullanılmıyor. Son günlerde yapılan açıklamalara bakılınca daha iyi anlaşılıyor ki iktidar, raylı sistemin dişe dokunur bir faydasını bildiği için ve bugüne kadar da bu algıyı gizleyemediği için metro projesinden bahsediyor. Raylı sistem hattı, kentteki otopark sorunu ve kentin bu hatta erişim yolları planlanmadan ortaya çıkan bu demirli yol bir fayda sağlamayacaktır. Bu proje, işgal ettiği ve kesiştiği yollardaki lojistik maliyeti bile telafi edemeyecektir. Yapılması gereken şuydu: Aylarca şehirlerarası demir yolu hattı trafiğe kapatılmış ve iyileştirme sürecine geçmişken bu hat zemin seviyesinin altına alınarak şehir denizle dikey olarak buluşturulmalıydı. Tramvay hattına karar vermeden önce Merkez Bankasından Halkevine kadar olan da kentsel dönüşüm projesi kapsamında tarihi dokuya ve İzmit geleneksel mimarisine uygun bir kent merkezi ortaya çıkarılmalıdır. Yıllardır bu kenti yönetenler ellerindeki imkânlara rağmen hala kentin tarihsel merkezini, odağını ve çarşısını bile göremeyecek durumdadır. Kenti tanımayan ve bu tabiat harikası ve tarih mirası şehre demiryolu, metro ve avm gibi modern totemlerle süsleneceğini sanıyorlar. Hâlbuki kentin de kentlinin de ihtiyacı ortadadır. Biz bu kenti tarihi dokusuna ve karakterine uygun bir şekilde bu zorlama şehirli belediyecilerin elinden bir an önce kurtaracağız.’’ İfadelerini kullandı.

Bu haber 1373 defa okundu

DİĞER HABERLER

Vali, Halk gününde talepleri dinledi

Vali, Halk gününde talepleri dinledi

Vali Hüseyin Aksoy, Halk gününde vatandaşlarla bir araya gelerek, taleplerini dinledi.

Kocaeli Karslılar Derneği tanıtıldı

Kocaeli Karslılar Derneği tanıtıldı

Başkanlığını Ali Can Kazgan’ın yaptığı ve kısa adı KOCKAD olan Kocaeli Karslılar Derneği Luxor Garden Otel’de tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

SİSAD gönüllüleri arama kurtarma eğitimine katıldı

SİSAD gönüllüleri arama kurtarma eğitimine katıldı

Kısa adı SİSAD olan Sivil Savunma Derneği Kocaeli ilinde çalışmalarına hız verdi.

513 Litre Bitkisel Atık yağ toplandı

513 Litre Bitkisel Atık yağ toplandı

Kartepe'de 2017 yılında 513 litre atık yağ toplandı.

Sanayi 4.0 Mucit Dünyası Kış Akademisi başlıyor

Sanayi 4.0 Mucit Dünyası Kış Akademisi başlıyor

Kocaeli Bilim Merkezi’nde 7 yaş ve üzeri katılımcılar için “4.0 Mucit Dünyası Kış Akademisi” kodlama eğitimleri başlıyor

SEDAŞ Dijital dönüşüm ödülünü aldı

SEDAŞ Dijital dönüşüm ödülünü aldı

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) Oracle Enerji Zirvesi’nde ‘Enerji Sektörü Dijital Dönüşüm’ Ödülünün sahibi oldu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET