19 Eylül 2017 Salı 18:19
 
  • 3,499 TL

  • 4,193 TL

  • 147,44 TL

  • 104.870

Öncekiler Sonrakiler

AKÇARAY HİZMET Mİ HEZİMET Mİ?

AKÇARAY HİZMET Mİ HEZİMET Mİ?
03 Temmuz 2017 Pazartesi 11:50

.

Saadet Partisi Mahalli İdarelerden Sorumlu Kocaeli İl Başkan Yardımcısı İbrahim İlhan geçtiğimiz haftalarda hizmete sunulan Akçaray’a dair açıklamalarda bulunduMASA BAŞI PROJESİİbrahim İlhan, ‘’Geçtiğimiz hafta aylardır süren gecikmeye rağmen Akçaray hizmete açıldı. 114 milyona ihale edilen bu projenin sağlıklı bir planlama sonucu ortaya çıkmadığını Kocaeli kamuoyu çok iyi biliyor. İki seçimde seçim meydanının propaganda objesi olarak ortaya çıkan bu fotoğraftan kaçamayan iktidar, başarısız bir seçim vaadinden kurtulabilmek için çareler aramaya başladı. Daha çok basının ve biraz da muhalefetin eleştirileri üzerine ne yapacaklarını bilemediler. Kentten haberi olmayan, kentin ihtiyaçlarını bilmeyen, ayakkabılarını bile makam şoförleri ile boyatmaya gönderen bürokratlar dâhice buluşla bu vebalden siyasileri kurtaracaklarını düşündüler. İddialara göre belediye başkanlarının olumsuz görüşlerine rağmen masa başında ve ekran fotoğrafları ile mimariden, şehir planlamasından, estetikten ve lojistikten anlamayan bürokrasi bu süreçte ne yazık ki karar verici olmuştur. Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, üniversite ve ilgili odalar bu proje ile ilgili çekinceleri hep ifade ettiler. Milletin parası ile ortaya çıkacak ve geri dönüşü olmayan bu projenin milletin ihtiyacını karşılamayacağı en başından belliydi. özellikle 15 Temmuz'un ortaya çıkardığı kaos ortamı, bu konuda ortaya çıkacak muhalif sesleri de gölgede bıraktı. Memleket dar bir geçitten geçiyor, milletin sesi kısılmak isteniyor havasında millete sormadan, danışmadan, düşünmeden, taşınmadan hayati kararlar almaya devam ediyorlar. Bu hayati kararları alan bürokratlar berbat projeleri geride bırakıp ikballerinin peşinde koşturuyorlar. Saadet Partisi olarak biz bu projenin kentin ortasında yatan bir demir ve beton yığını olduğunu söylüyoruz. Yirmi dakikada bir geçecek ve iki körüklü otobüsün çözeceği ulaşım ihtiyacını şehrin trafiğini altüst ederek içinden çıkılmaz hale getirdiler.‘’ dedi. 


                   

KENTİN TARİHİ DOKUSUNA SAHİP ÇIKILMALI
İlhan, Düşünebiliyor musunuz, iktidar günde yani 24 saatte sadece 7 kez geliş ve 7 kez gidiş için kullanılan bir hat var ve bu hat Gebze - Sakarya arasında aylardır kullanılmıyor. Son günlerde yapılan açıklamalara bakılınca daha iyi anlaşılıyor ki iktidar, raylı sistemin dişe dokunur bir faydasını bildiği için ve bugüne kadar da bu algıyı gizleyemediği için metro projesinden bahsediyor. Raylı sistem hattı, kentteki otopark sorunu ve kentin bu hatta erişim yolları planlanmadan ortaya çıkan bu demirli yol bir fayda sağlamayacaktır. Bu proje, işgal ettiği ve kesiştiği yollardaki lojistik maliyeti bile telafi edemeyecektir. Yapılması gereken şuydu: Aylarca şehirlerarası demir yolu hattı trafiğe kapatılmış ve iyileştirme sürecine geçmişken bu hat zemin seviyesinin altına alınarak şehir denizle dikey olarak buluşturulmalıydı. Tramvay hattına karar vermeden önce Merkez Bankasından Halkevine kadar olan da kentsel dönüşüm projesi kapsamında tarihi dokuya ve İzmit geleneksel mimarisine uygun bir kent merkezi ortaya çıkarılmalıdır. Yıllardır bu kenti yönetenler ellerindeki imkânlara rağmen hala kentin tarihsel merkezini, odağını ve çarşısını bile göremeyecek durumdadır. Kenti tanımayan ve bu tabiat harikası ve tarih mirası şehre demiryolu, metro ve avm gibi modern totemlerle süsleneceğini sanıyorlar. Hâlbuki kentin de kentlinin de ihtiyacı ortadadır. Biz bu kenti tarihi dokusuna ve karakterine uygun bir şekilde bu zorlama şehirli belediyecilerin elinden bir an önce kurtaracağız.’’ İfadelerini kullandı.

Bu haber 1292 defa okundu

DİĞER HABERLER

İlahiyat Fakültesindeki İlk Ders İstanbul Müftüsünden

İlahiyat Fakültesindeki İlk Ders İstanbul Müftüsünden

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı ilk dersi bugün İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz tarafından verildi.

Kırsal kalkınma yatırımlarına yüzde %50 hibe desteği başladı

Kırsal kalkınma yatırımlarına yüzde %50 hibe desteği başladı

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlara 2.000.000 TL’ye %50 hibe desteğine son başvuru tarihi 11 ARALIK 2017

Ahilik haftası kutlu olsun

Ahilik haftası kutlu olsun

Ahilik Haftası kutlama programları çerçevesinde Ahilik Kutlama Komitesi ve Esnaf Sanatkar Oda Başkanları Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’a ziyarette bulundular.

Kağıtsporlu Özay, uluslararası turnuvada 2. oldu

 Kağıtsporlu Özay, uluslararası turnuvada 2. oldu

Başarılı boksörümüz Muza Özay, 31. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvasında gümüş madalya kazandı

Işık ve Karaosmanoğlu, Darıca Kışlasını inceledi

 Işık ve Karaosmanoğlu, Darıca Kışlasını inceledi

Başbakan Yardımcısı Işık ile Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli halkının hizmetine kazandırılan Darıca Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Kışlası’nı inceledi

Hürriyet, Gebze’de pazarcının yanındaydı

Hürriyet, Gebze’de pazarcının yanındaydı

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, partilileri ile birlikte önceki gün Gebze Cuma Pazarı’nda alışveriş yapan vatandaşlar ve pazar esnafını ziyaret etti

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ