20 Nisan 2019 Cumartesi 04:22
 
Öncekiler Sonrakiler

ALO TERCİH HATTI İLE DESTEK SAĞLANACAK

Alo Tercih Hattı ile destek sağlanacak
29 Haziran 2018 Cuma 11:18

Kocaeli Valiliği, Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme İşlemleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesine oluşturulan ALO TERCİH HATTI ile veli ve öğrencilere destek sağlanacağını belirtti.

Açıklamada, “2017-2018 eğitim öğretim yılında ortaokuldan mezun olan öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına geçişlerini düzenleyen Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanmıştır. Tercih işlemleri ile ilgili her türlü rehberlik ve yönlendirme ortaokul müdürlükleri tarafında sağlanacak olup ayrıca İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde oluşturulan bürolardan da konu ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesine oluşturulan Alo Tercih Hattı da bu süreçte veli ve öğrencilerimize destek sağlayacaktır Ayrıntılı bilgi ve danışmanlık için Ortaokul Müdürlüklerine ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından kurulan tercih danışmanlık bürolarına başvurulabilir” denildi.


Tercih işlemleri için öncelikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Valilik, belirtilen takvime göre hareket edilmesinin önemine dikkat çekerek, o hususları ve takvimi şu şekilde açıkladı:

Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından http://e-okul.meb.gov.tr adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılacaktır.

Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Özel Liseler ile yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır.
Tercih
sisteminde üç ekran bulunmaktadır her ekrandan en fazla 5(beş) okul tercihi yapılabilecektir.
a.    Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranı
b.    Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranı

c.    Pansiyonlu Okullar ekranı

 

Sınava giren ve Merkezi Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır.
Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranında tercih yapmayan öğrencilere sınavlı okul ekranı ile pansiyonlu okul ekranı açılmayacaktır.
Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezi Sınav Puanıyla Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.


Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürlüğü

ALO TERCİH HATTI

300 58 23

300 58 57

 

YERLEŞTİRME TAKVİMİ

Bu haber 484 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ