15 Ekim 2018 Pazartesi 12:36
 
  • 5,842 TL

  • 6,765 TL

  • 229,39 TL

  • 97.810

Öncekiler Sonrakiler

AMBARGOYU FIRSATA ÇEVİRELİM

Ambargoyu fırsata çevirelim
14 Ekim 2017 Cumartesi 14:02

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Nurettin Çelik haftalık basın açıklamasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Avrupa şampiyonu olan AmputeMilli Takımı’nı tebrik ederek başladı. ABD’nin Türkiye vatandaşlarına yönelikvize işlemlerini sınırsız durdurmasına İlişkin Çelik, endişe duyulacak birdurumun olmadığına işaret ederek, “İnşallah bu kriz sadece Türkiye’nin değil,bütün İslam dünyasının lehine sonuçlar doğuracak gelişmelere sebep olacaktır”diye konuştu.

 

“74’TE ABD ’YE NOTA VERDİK, ÖYLE MÜZİKNOTASI DEĞİL”

ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı ilk vizeambargosu ve yaptırımı olmadığını ifade eden Çelik, “ABD, 1974 Kıbrıs BarışHarekâtı’ndan sonra da Türkiye’ye askeri malzeme ve teçhizat satışınıyasaklamıştı. Peki, sonuç ne oldu? 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk FedereDevleti’ni kurduk. 25 Temmuz 1975’te ABD’ye nota vererek, ABD Savunma İşbirliğiAnlaşması’nı yürürlükten kaldırdık. Bu arada hatırlatayım, öyle müzik notasıfalan değil askeri nota veriyoruz. Türkiye’deki bütün Amerikan üs vetesislerini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘kontrol ve gözetimi’ altına aldık”şeklinde konuştu.

 

ABD’NİN AMBARGO UYGULADIĞI ÜLKELER GELİŞİMGÖSTERDİ

ABD’nin ambargo ve yaptırım uyguladığıhiçbir ülkenin gelişme noktasında kötüye gitmediğini vurgulayan Çelik, , “ABDyıllardır Rusya’ya ambargo uyguluyor. Yıllardır İran ’a ambargo uygulanıyor.İran’da, Rusya’da zayıflamadılar, daha da güçlendiler. Çünkü kendi imkânlarıylakendi ayaklarının üzerinde durmayı öğrendiler. Şu an Rusya, ABD’nin ardındandünyanın en güçlü ikinci ülkesi. İran, ABD’nin ve Batı’nın tüm yaptırımlarınakarşı gelişimini artırıyor” dedi.

 

ABD’NİN İLK AMBARGOSU DEĞİL

ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı ilk vizeambargosu ve yaptırımı olmadığını ifade eden Çelik, “ABD-Türkiye ilişkilerinebaktığımızda en önemli krizlerden birisi Kıbrıs Barış Harekâtı sırasındaolmuştu. Şimdi Türkiye vatandaşlarına vize ambargosu getiren ABD, 1974 KıbrısBarış Harekâtı’ndan sonra da Türkiye’ye askeri malzeme ve teçhizat satışınıyasaklamıştı. Peki, sonuç ne oldu? 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk FedereDevleti’ni kurduk. 25 Temmuz 1975’te ABD’ye nota vererek, ABD Savunma İşbirliğiAnlaşması’nı yürürlükten kaldırdık. Bu arada hatırlatayım, öyle müzik notasıfalan değil askeri nota veriyoruz. Türkiye’deki bütün Amerikan üs vetesislerini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘kontrol ve gözetimi’ altına aldık”şeklinde konuştu.

 

40 ADET UÇAK SİPARİŞİ İPTAL EDİLMELİ

Kıbrıs Barış Harekâtı’nda ABD’ye karşıgösterilen kararlılığın aynısını iktidardan beklediklerinin altını çizen Çelik,“1974 Barış Harekâtı’nı gerçekleştirirken iktidarda bir koalisyon hükümetivardı. Bugün 15 yıldır ülkeyi tek başına yöneten bir iktidar var. Bizhükümetten, en azından 74 koalisyon hükümetinin ortaya koyduğu kararlılığıbekliyoruz. Bu kriz bir fırsata dönüştürülmelidir. İlk adım olarak Eylülayında, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ınyaptığı görüşmede THY için sipariş edilen ve maliyeti 11 milyar doları bulan 40adet uçak siparişi iptal edilmelidir. ABD ile imzalanmış bütün askerianlaşmalar gözden geçirilmek üzere askıya alınmalıdır. Tıpkı 1974’te yaptığımızgibi, ABD’nin Türkiye’deki bütün üsleri TSK’nın kontrol ve denetiminealınmalıdır. 15 Temmuz darbesi dâhil, her ihanet girişiminde adı geçen İncirlikÜssü kapatılmalı ve ABD ile dost ve müttefik ülke tanımlaması gözdengeçirilmelidir. Tam bağımsız bir Türkiye ve şahsiyetli bir dış politika için buadımlar şarttır” diye uyardı.

 

 

ABD, VİZE KARARINDA İNANDIRICI BİR GEREKÇESUNAMADI

ABD’nin Türkiye’ye yönelik vize kararınıcasus krizine dayandırmasının inandırıcı bir gerekçe olmadığına dikkat çekenÇelik , “Örneğin bu krizin, Türkiye’nin İdlib’e yönelik harekâtının başladığıgüne denk gelmesi tesadüf müdür? Türkiye ile İran arasında yaşanan sıcakyakınlaşmanın payı var mıdır? Aynı şekilde, Türkiye, İran, Suriye ve Rusyaarasında Astana ’da devdevam eden müzakerelerin bu krize etkisi nedir? Yine sondönemde Türkiye’nin Rusya ile gerçekleştirdiği S-400 anlaşması ABD’yi neden bukadar rahatsız etmiştir? ABD’nin, bu tutuklamayı bahane ederek, Türkiye’ninaskeri hareketliliğini engellemeye mi çalışıyor?” değerlendirmesinde bulundu.

 

15 TEMMUZ’DAKİ ROLÜNÜN DEŞİFRE OLMASINDANMI KORKUYOR?

“ABD, 15 Temmuz’un şifrelerininçözülmesinden mi çekiniyor?” diye soran Çelik , şöyle konuştu: “Bu ihanetinperde arkasında ABD’nin bulunduğuna dair çok ciddi deliler kamuoyuna yansıdı.Heybeliada’da CIA ajanlarının yaptığı gizli toplantıdan, İncirlik Üssü’ndendarbecilere verilen askeri desteğe kadar onlarca iddia gündeme geldi. Bu iddialarbugüne kadar tam anlamıyla hiçbir zaman sorgulanamadı. Biz merak ediyoruz,Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir konsolosluk çalışanının gözaltınaalınması ve sorgulanması ABD’yi neden bu kadar rahatsız etmektedir? Acaba ABDyönetimi, bu sorgulama gerçekleştiği takdirde, 15 Temmuz darbe girişimindekirolünün deşifre olmasından mı korkmaktadır?”

 

KERKÜK, MUSUL PLAKASI KONUSUNDA UYARDI!

Batılı güçlerin her gün İslam coğrafyasına yeni sınırlar dayattığını belirten Çelik, bölgede yeni haritaların çizilmesine karşı olduklarını kaydetti. Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yüzden Türkiye’nin güvenliğini, Suriye ve Irak’ın bütünlüğünü sağlamaya yönelik askeri ve siyasi her türlü çabayı önemli görüyoruz. Ancak bu süreç, Kerkük’e, Musul’a plaka numarası vererek yürütülemeyecek kadar hassastır. Dış politika hamasetle değil, usta bir siyasetle yürütülmelidir. Şahsiyetli ve akıllı bir politika ile gelişmeleri değerlendirmeli ve buna göre adım atmalıyız.”

EL ELE VERİRSEK AŞAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ZORLUK YOK
Tüm bu dayatmalara ve kötü gelişmelere rağmen yeni bir başlangıç vakti olduğunu kaydeden Çelik, “El ele, omuz omuza verirsek aşamayacağımız hiçbir zorluk, çözemeyeceğimiz hiçbir problem yoktur. Bu uyarılarımızı bir kardeşlik vazifesi olarak yapıyoruz” dedi.

TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN BİR EKONOMİ OLMALI
ABD’nin vize ambargosundan çok daha önemli problemlerin olduğunu hatırlatan Çelik, geçen hafta 17 yaşında Caner Taşpınar adlı bir çocuğun borçlarını ödeyemediğinden dolayı intihar ettiğini kaydetti. Çelik, Caner Taşpınar’ın ABD’nin vize ambargosundan çok daha önemli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin en endişelenmesi gereken konu, ABD Büyükelçisi’nin vize kararı değil. Caner Taşpınar’ı, hayatının baharında intihara sürükleyen ekonomik ve sosyal problemlerdir” dedi.


Bu haber 330 defa okundu

DİĞER HABERLER

Balıkçılar yeni yerinde

   Balıkçılar yeni yerinde

İzmit sahilde balıkçılar için yapılan Balıkhan’da balık satışları başladı

Trafikte 'drone' uygulaması

Trafikte 'drone' uygulaması

.

Drama Kursu’na ilgi büyük

Drama Kursu’na ilgi büyük

Eğitmenden, mühendise, psikologdan, emekliye kadar her kesimden vatandaş bu kursta

Körfez Ticaret Odası’nda Yılın En Kapsamlı Dış Ticaret Semineri Yapılacak

Körfez Ticaret Odası’nda Yılın En Kapsamlı Dış Ticaret Semineri Yapılacak

.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE AF YOK

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE AF YOK

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET