15 Aralık 2018 Cumartesi 15:48
 
  • 5,364 TL

  • 6,066 TL

  • 214,26 TL

  • 90.529

Öncekiler Sonrakiler

AVUKATLAR, 80’İNCİ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Avukatlar, 80’inci yıldönümünü kutladı
05 Nisan 2018 Perşembe 10:32

5 Nisan Avukatlar Günü etkinlikleri, Kocaeli’nde Heykel Tören Alanı Saat Kulesi’nde çelenk sunumu ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, eski baro başkanları ve çok sayıda avukat katılım gösterdi.



80'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen törende günün anlam ve önemini belirten Kocaeli Baro Başkanı Avukat Sertif Gökçe, “Hak arama özgürlüğünün, demokrasinin, insan haklarının ve adil yargılamanın yılmaz savunucuları olan tüm meslektaşlarımın Avukatlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.  Avukatlık mesleği, toplumun en önemli dinamiklerinden biri olan adalet ihtiyacının kurucu unsurlarından biridir. Her avukat, sahip olduğu tarihi ve kültürel miras gereği, savunma hakkını daima özgür bir biçimde temsil etmelidir. Halkın yargılama sürecine katılımını ve yargılamanın güvenliğini sağlayan avukatların, her türlü siyasi, hukuki, sosyolojik ve ekonomik baskıya direnmesi, toplum önünde sahip olduğu sorumluluğu en güçlü şekilde taşıması gerekmektedir” dedi.
 
“Eksiklikler ve sorunlar avukatlığın değerlerine zarar vermekte”
Avukatlık mesleğinin, yaşadıkları sorunlar nedeniyle layık olduğu noktada olmadığını ifade eden Avukat Sertif Gökçe,” Hukuk sistemimizdeki eksiklikler ve sorunlar avukatlığın en temel değerlerine zarar vermektedir. Yaşadığımız sorunların temelinde, her konuda olduğu gibi hukuk eğitimindeki eksiklikler yatmaktadır. Hukuk fakültelerinin sayısı arttıkça öğretim kalitesi düşmektedir. Öğrenciler hukukun temel kavramlarını, meslek hayatlarında uygulayacakları yöntemleri ve mesleki haklarını öğrenmeden avukatlığa adım atmaktadırlar.

 OHAL KHK’leri ile savunma mesleğinin baskı altına alındığı, avukatların yetki ve görevlerinin sürekli kısıtlandığı, adil yargılama hakkının çiğnendiği, yargıya ve adalete olan güvenin çok azaldığı bu dönemde savunmanın örgütleri olan Türkiye Barolar Birliği ve Barolara yönelik konuşmalar, sarf edilen sözler bizi daha da derin endişeye ve kaygıya sevk etmiştir. Barolar uluslararası belgelerle güvence altına alınmış, kaynağını anayasadan alan ve kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleridir. Barolar, bağımsız savunmayı korumakla, avukatların yargı örgütü içindeki işlevini geliştirmekle, yargının genel sorunlarını takip etmekle, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunma ve koruma görevi ile yükümlüdür. Bu kadar önemli görev ve sorumlulukları olan TBB ve baroları gruplara göre bölmek, avukatların baro levhasına yazılma zorunluluğunu kaldırmak, avukatlık mesleğine kabul, nakil, mesleğinden çıkarma işlerinin Adalet Bakanlığı’nın insiyatifine bırakılması ve savunmanın zaman içinde bakanlık emrine girmesi ile sonuçlanır. Yargılamada halkın temsilcisi olan avukatlık bir süre sonra devlet avukatlığına dönüşür. Bu durum ise hukuk devletinin, hukuk güvenliğinin ve adil yargılama hakkının ruhuna aykırıdır” şeklinde konuştu.


 
“Barolar susarsa, halk susar”

Baroların bölünmesinin ve her grubun kendi barosunu kurmasının, savunmanın müşterek sorularının tespitini imkansız hale getireceğini de vurgulayan Gökçe, “Savunma örgütünün bağımsızlığını ortadan kaldıracaktır. Baro mensubu avukata göre yargı kararları oluşacak, bu durumda yine vatandaş zarar görecektir. Barolar adli yardım müessesini ve CMK avukatlığını yöneterek adil yargılama hakkına uyulup uyulmadığını denetlemede, staj eğitiminin verilmesi, avukatların mesleğe kabulü, mesleki dayanışmanın geliştirilmesi, mesleğin ortak ihtiyaçlarının tespit edilmesi gibi çok ciddi görevler yürütmektedirler. Tüm bu sebeplerle savunma örgütlerinin parçalanması, demokratik hukuk devletinin ve savunmanın bağımsızlığına aykırıdır. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Avukatlar halkın vicdanıdır. Savunmaya yapılan saldırı halka yapılan saldırıdır. Avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir. Barolar halkın sesidir. Barolar susarsa, halk susar. Kocaeli barosu olarak, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında Türkiye’nin demokratik , laik, insan haklarına dayalı sosyal bir hukuk devleti yolunda inançla, kararlılıkla mücadele edeceğimizi ve bu yolda dayanışmayı, yardımlaşmayı daha da yükselteceğimizi burada bir kez daha belirtmek isteriz” dedi.



Etkinlik daha sonra Kocaeli Sivil Toplum Merkezi Konferans Salonu’nda konuşmacı  Prof. Dr. Ersen Şen’in OHAL’de Avukatlık adlı semineriyle devam edecek.






Bu haber 643 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ