20 Mayıs 2018 Pazar 15:04
 
  • 4,490 TL

  • 5,287 TL

  • 186,41 TL

  • 102.410

Öncekiler Sonrakiler

AVUKATLARIN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ HEYECANI

Avukatların kuruluş yıl dönümü heyecanı
17 Kasım 2015 Salı 11:15

Kocaeli Barosu 77 yaşını kutladı

17 Kasım 1938 yılında kurulan ve kuruluşundan bu yana 77 yıl geçen Kocaeli Barosu, kuruluşunun 77. yıl etkinliklerinde ilk olarak Kültür Tepesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törende eski Kocaeli Baro başkanlarından Ersayın Işık, Bora Uluç, Mehmet Cumhur Arıkan, Tamer Solakoğlu, baro yöneticileri ve baro üyeleri hazır bulundu.

 Törende konuşan Kocaeli Baro Başkanı Av.Sertif Gökçe yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi.

Kocaeli Barosu’nun kuruluşunun 77. Yıldönümünü kutladığımız bugünde hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum,  Kuruluşundan  bu  güne  kadar  baromuza  hizmet  eden  baro  başkanlarımıza,  yönetim kurulu,  denetleme  kurulu  ve  disiplin  kurulu başkan  ve  üyelerine  şükranlarımı  sunuyor,  ebediyete intikal eden meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.
Konuşmama başlamadan önce; Terör saldırıları sonucu şehit düşen  güvenlik güçlerimiz ile  hayatını  kaybeden tüm yurttaşlarımıza allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Suruç, Ankara ve  Pariste  tüm  insanlığı  derinden  sarsan    terör  saldırılarını  şiddetle  kınıyor  ve  lanetliyorum.  Bu katliamlarda hayatını kaybeden tüm insanlara allahtan rahmet diliyorum.
Bilinmelidir ki terörün dili, dini, ırkı yoktur. Dünyanın her yerinde terörün başvurduğu yöntem ve hedeflediği  amaç  korku  imparatorluğu  yaratarak  toplumu  sindirmektir.  Bu  yola  başvuranlarla mücadele etmek devlet olmanın, egemenlik hakkına sahip bulunmanın gereğidir.  Önemle belirtmek isterim ki; başta yaşama hakkı olmak üzere diğer bütün hak ve özgürlükleri ihlal edenlerle mücadele etmek sadece devletin değil, tüm demokratik kurumların ve sivil mekanizmaların kısacası herkesin, hepimizin ortak görevi ve yükümlülüğüdür. Bu sebeple barış ve kardeşliğimizin yeniden teşkili için herkesi sağduyulu şekilde teröre karşı ortak tavır almaya davet ediyorum.
Bu vesileyle; demokrasi ve hukukun üstünlüğünü her koşul ve ortamda savunan biz baroların üzerine önemli  toplumsal  sorumluluklar  düştüğünü  de  belirtmek  isterim.  Meslek  örgütü  olmanın  yanısıra önemli  bir toplumsal  dinamik  olan  barolarımızın  topluma  yön  verecek  sözleri,  görüşleri  ve  gücü olması gerektiği kanaatindeyim.
17 Kasım 1938 tarihinde kurulan baromuz, kurulduğu günden itibaren geçen 77 yıl içerisinde büyük yol kat etmiş, ülkenin saygın ve güçlü kurumları arasında yerini almıştır.Bugün 1.200’ü aşkın avukat ile  Türkiye’nin  en  büyük  10 barosundan  biridir.  Kuruluşumuzdan  bu  yana  her  toplumsal  olaya sağduyulu ve demokratik bakış açısıyla yaklaşan baromuzun her zaman söyleyecek sözü, korkmadan ifade ettiği  görüşleri ve gücü olmuştur. Bunun haklı gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.
Sevgili meslektaşlarım;
Baromuzun 77. yılını kutladığımız bugün de meslek sorunlarına değinmeden geçemeyeceğiz.Özellikle son yıllarda avukatlık mesleği maalesef duraklama, hatta gerileme dönemine girmiştir. Nitekim tarihi süreç  içinde  büyük  mücadeleler  ile  elde  edilmiş  olan  Avukatlık  Kanunu  ve  ilgili  mevzuatı  ile avukatlara  sağlanmış  haklar  son  dönemde  bir bir geri  alınmıştır.Mesleğimizin  geleceği  açısından hayati  önem  arzeden  ve  İlk  kez  2007  Yılı’nda  yapılması  planlanan  avukatlık  sınavı  hayata geçirilmeden günlük bazı menfaatlere feda edilmiştir. Her platformda avukatlık sınavının gerekliliğini dile getirmek boynumuzun borcudur.
Bununla birlikte, ülkemizde yeterli düzeyde öğretim üyesi olmamasına rağmen, denetimsiz, plansız bir  şekilde  birçok  hukuk  fakültesi  kurulmuştur.  Sayıları ve  kontenjanları  sürekli  artan yeni  hukuk fakültesi mezunları avukatlık sınavına yani hiçbir elemeye  tabi tutulmaksızın avukatlık mesleğine başlamaktadır.  Hiçbir  eğitim istihdam  politikası  uygulanmadan,  tamamen  ticari  bir  sektör  haline getirilmek suretiyle kurulan  çok  sayıda hukuk  fakültesi  ve  beraberinde  avukat  sayısında  meydana gelen önlenemez artış genç meslektaşlarımızın asgari ücretle dahi iş bulamamasına yol açmaktadır.
Bu durum genç meslektaşlarımızın heyecanını büyük bir hayal kırıklığına dönüştürmektedir.Genç  meslektaşlarımız  istihdam  problemi  hergün  biraz  daha  büyürken  gelinen  noktada bugün itibariyle hukuk fakültelerinde mevcut avukat sayısının yarısı kadar öğrenci eğitim görmektedir. Bu
durum,avukat sayısının 5 yıl içinde %50 oranında artması anlamına gelmektedir.
Çok değil,beş yıl  sonra bugünleri arar hale gelmemiz kaçınılmazdır.
Hukuk eğitimi ve avukatlık mesleğinin bu şekilde devam edemeyeceği hepimizin malumudur.Artık yeni  hukuk  fakültesi  açılmasına izin   verilmemesi,mevcut  hukuk  fakültelerinin  kontenjanının azaltılması, öğretim üyesi ve eğitim düzeyi yetersiz hukuk fakültelerinin kapatılması kaçınılmaz bir zorunluluktur.
Avukat  sayısındaki  artış,  meslektaşlarımızın  ekonomik  düzeyinin  gerilemesine,avukatların geçim derdine düşmelerine,dolayısıyla; asıl görevleri olan,hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunma ve koruma görevlerini yerine getirmelerine  engel olmaktadır.Mevzuat  bakımından mesleğimizin  sorunları  burada  saymakla  bitmeyecek  kadar  fazladır.  Ancak, bunun yanında uygulamada yaşanan sorunlar vardır ki bunlar vicdanları kanatacak niteliktedir. Çok yakın bir geçmişte, asla tasvip etmeyeceğimiz, hep birlikte karşı durduğumuz, ortadan kaldırılması için  mücadele  ettiğimiz  elim  bir  terör  olayından  dahi avukatlar sorumlu  tutulmuş,meslek  onuru ayaklar  altına  alınmıştır.  Sonrasında  avukatlar,  görev  yerleri  olan  adliye  saraylarında  yerlerde sürüklenmek suretiyle gözaltına alınmış, rencide edilmişlerdir. Bunlar avukatlara karşı yapılan hukuka aykırı, onur kırıcı uygulamaların sadece bir kısmıdır Ancak bizleri asıl üzen meslektaşımız olarak kabul ettiğimiz, diğer yargı görevlilerinin mesleğimize ve  meslektaşlarımıza  karşı  tutumudur.Kanun’da  yeri  olmamasına,  zorunlu  olmamasına  rağmen duruşma  sırasında  avukatların  ayakta  beyanda  bulunmaya  zorlanmasına  son  dönemde  sık rastlıyoruz.
Geçen  yıl  Gaziantep’te  yaşanan  olayın  bir  benzeri  geçtiğimiz  günlerde Edirne’de yaşanmıştır.Meslektaşımız hakim tarafından ayakta beyanda bulunmaya zorlanmış, kanuna aykırı  bu talebin  meslektaşımızca  yerine  getirilmemesi  üzerine  duruşmaya  ara  verilmiş,sonrasında  avukatın  sandalyesi kaldırılarak meslektaşımız ayakta durmaya zorlanmıştır.Buna benzer başka bir olay geçmiş dönemde maalesef ilimizde de yaşanmıştır.

Görevlerini kanun çerçevesinde yerine getiren hakim ve savcı  meslektaşlarımızı  tenzih  etmekle  birlikte  az  da  olsa,  yargılamada  avukatlara görevlerinin gerektirdiği  saygıyı  göstermeye  davet  ediyoruz.  Kanuna  aykırı  olarak,onur  kırıcı  davranışlar  sergileyen diğer yargı görevlilerine karşı tam bir meslektaş dayanışması içerisinde olacağımızı ve bu tür olaylara karşı sesimizi yükselteceğimizin bilinmesini isteriz.
Sevgili meslektaşlarım,
Yargı  düzenin  sağlıklı  ve  adaletli  işlemesi  hukuk  devletinin  gereği  olduğunu  hatırlatmak  isterim. Bunun da olmazsa olmaz koşulu yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesidir. Ancak özgür savunmanın da yargı bağımsızlığı kapsamında olduğu tartışmasız bir gerçektir. Bizce demokratik hukuk devletinin gücü  savunmanın  bağımsızlığı  ve  özgürlüğü  ile  ölçülebilir.  Dolayısıyla  savunmayı  temsil  eden avukatların ifade ettiği anlam sadece mesleki olarak değil, adaletin tecellisi, adil yargılanma ve kamu yararı bakımından büyük ve son derece önemlidir.
Sözü fazla uzatmadan, Kocaeli Barosu olarak, hukuk devleti, yargı ve savunma bağımsızlığı, insan hakları ve demokrasinin gelişmesi için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarımızı artarak  devam  ettireceğimizi  meslektaşlarımızın ve  tüm  kamuoyunun  bilgisine önemle arz  ediyor, yargının  daha  bağımsız  olduğu,  savunmanın  daha  bağımsız  ve  etkili  olduğu  nice  kuruluş yıldönümlerinde yeniden bir arada olmayı temenni ediyoruz.'

Bu haber 878 defa okundu

DİĞER HABERLER

Belediyeden temiz bırakalım uyarısı

Belediyeden temiz bırakalım uyarısı

İzmit Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan bebek emzirme kabinlerinin daha düzenli ve temiz kullanılması istendi.

Utku Berat'ın krizleri, epilepsi pili sayesinde sona erdi

Utku Berat'ın krizleri, epilepsi pili sayesinde sona erdi

.

Beytullah'ı mutlu eden hediye

Beytullah'ı mutlu eden hediye

İzmit Belediyesi, bir çocuğu daha mutlu etti.

Sekapark-Plaj yolu Tramvay Hattı’nda hummalı çalışma

Sekapark-Plaj yolu Tramvay Hattı’nda hummalı çalışma

Büyükşehir Belediyesi tarafından Sekapark-Plajyolu arasında uzatılan hattın çalışmaları sürüyor.

Modern balık satış yeri şekilleniyor

Modern balık satış yeri şekilleniyor

.

Çimento sektöründe “alaylı çalışan” kalmayacak

Çimento sektöründe “alaylı çalışan” kalmayacak

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) bünyesinde kurulan “ÇEİS Sınav ve Belgelendirme Merkezi” (ÇESBEM) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında Yetkilendirme Sözleşmesi imzalandı. Türk çimento sektörüne özgü nitelikli işgücünün gelişimini sağlamak amacıyla, 1 milyon TL yatırımla hayata geçirilen ÇESBEM, bundan böyle çimento sektöründe sınav yaparak mesleki yeterlilik belgesi verecek ilk kurum olarak faaliyetlerini yürütecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET