21 Mart 2018 Çarşamba 02:39
 
  • 3,933 TL

  • 4,818 TL

  • 165,54 TL

  • 116.432

Öncekiler Sonrakiler

BATI KARADENİZ ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ REKTÖRLERİ BİR ARAYA GELDİ

Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Rektörleri Bir Araya Geldi
20 Haziran 2016 Pazartesi 11:02

KOÜ Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin Rektörlerini ağırladı.


KOÜ Kocaeli Üniversitesi RektörProf. Dr. Sadettin Hülagü düzenlediği iftar yemeğinde Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin Rektörlerini ağırladı. İftar öncesi gerçekleştirilen toplantıda Rektör rof. Dr. Sadettin Hülagü, üniversite  ile ilgili bir sunum yaptı.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakır, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas'ın katıldığı toplantıda Rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Bekir Çakır, Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ve Prof. Dr. Ahmet Küçük, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Fatih Akbulut ile Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Öznur Gökkaya hazır bulundu.

Toplantıda Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, KOÜ ile ilgili istatistiki bilgilerin yer aldığı, yapılan ve yapılması planlanan projeleri aktaran bir sunum yaptı. Kocaeli Üniversitesi'nde Havacılık, Denizcilik ve Uygulamalı Bilimler fakültelerinin kurulmasıyla fakülte sayısının 16 olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, lisansüstü öğrenci sayısını ve akademik çalışma sayısını arttırmayı hedef olarak belirlediklerini, bu süreçte yüksek lisansta dil şartını kaldırdıklarını ve yüksek lisansa başvuru sayısında ciddi artış sağlandığını aktardı.

Uluslararası öğrenci sayısını arttırmaya yönelik de çeşitli uygulamalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Hülagü, "Şu an 1435 uluslararası öğrencimiz var. Üniversitemizdeki uluslararası öğrenci sayımızı ilk hedef olarak 5 bine çıkarmak istiyoruz. Bu yıl ilk kez YÖS sınavını üniversitemizde yaptık. Hedefimiz özellikle Avrupa'da yaşayan 2'inci ve 3'üncü nesil Türk kökenli çocukları üniversitemize kazandırmak" şeklinde konuştu.

Erasmus ile öğrencilerimizin yurt dışında eğitim almalarını teşvik ettiklerini de vurgulayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, öğretim üyelerini de üniversite bütçesinden sağlanan destek ile yurt dışına eğitime gönderdiklerini söyledi. Rektör Prof. Dr. Hülagü, "Her yıl 40 öğretim üyemizi yurt dışına göndermeyi planlıyoruz. Şu ana kadar 12 öğretim üyemizi 8 aylığına yurt dışına gönderdik. Buradaki amacımız geleceğe yatırımdır. Şu an fidanları ekiyoruz, 5-6 yıl sonra umuyorum bunun meyvelerini alacağız. Yurt dışında eğitim alan akademisyenlerimiz, üniversitemize ciddi katkılar sunacaktır" dedi.

BAP koordinasyon birimi üzerinden yürütülen faaliyetlerin yanında araştırmacıların SANTEZ ve TÜBİTAK projeleri için de teşvik edildiğini, bununla birlikte Teknoloji Transfer Ofisi’nin ve Teknopark’ın çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını, bu sayede Üniversite-Sanayi işbirliklerinde önemli adımlar attıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Hülagü, "Teknopark'ın tapusunu aldık. Yakın zamanda da yeni bir bina ile hizmet kapasitesini arttırmak istiyoruz" ifadesinde bulundu.

Kocaeli Üniversitesi Vakfı'nın artık daha faal durumda olduğunu, bu yıl 500 öğrenciye burs sağlandığını ve kurulan KOÜSTORE ile de Vakıf'a kaynak sağlamaya çalıştıklarının altını çizen Rektör Prof. Dr. Hülagü, üniversitemizde yapılan etkinlikler ve işbirliklerinden de örnekler verdi.

Kocaeli Üniversitesi olarak yapılan yatırımları da anlatan Rektör Prof. Dr. Hülagü, Umuttepe Yerleşkesi ana yol üzerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile başlatılan üst geçit ve durak projesi, Seka Park’ta kurulan Kültür Evi, İlahiyat Fakültesi Uygulama Camii ile Mühendislik Fakültesi Merkez Amfi ve Laboratuvar projesi, Batı Yerleşkesi’nde inşaatı hızla devam eden Tıbbi Destekli Yaşlı Bakım Merkezi, projelendirilen yeni poliklinik binası, hastane oteli gibi Tıp Fakültesi ile Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne yönelik projeler, ilköğretim ve lise eğitiminin verilmesi planlanan eğitim kampüsü, Diş Hekimliği Fakültesi'ne yapılacak yeni bina, Kandıra'da yapılması planlanan yeni yerleşke ile ilgili bilgiler verdi.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü'nün sunumunun ardından, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas söz aldı. Prof. Dr. Elmas, Rektörümüze sunumu için teşekkür ederek, önümüzdeki aylarda yapılması planlanan Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği toplantısının gündeminin belirlenmesi yönünde görüş bildirdi. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan toplantı sonunda, bir sonraki toplantı gündemi olarak üniversitelerin değerlendirilmesi - bölümlerin akreditasyonu konusunun görüşülmesi ile Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin işbirliklerinin ve ortak projelerin arttırılması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Bu haber 876 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ağrı'dan gelen 25.grup uğurlandı

Ağrı'dan gelen 25.grup uğurlandı

"Biz Anadoluyuz" projesi kapsamında Ağrı'dan gelen 25.Grup misafir öğrencilerimi memleketlerine uğurladık.

HİDO, İzmit'te 10 Bin basketbol topu dağıttı

HİDO, İzmit'te 10 Bin basketbol topu dağıttı

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve İzmit Belediyesi Belediye Başkanı Nevzat Doğan protokole imza atarken, öğrencilere 10 bin basketbol topu dağıtıldı.

Cami derneğinin paralarını çaldı

Cami derneğinin paralarını çaldı

Kocaeli Darıca ilçede, kimliği belirsiz bir kişi, girdiği camide, cami derneğine ait 2 bin lira çaldı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sonrası polis, şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Genç İşadamları'ndan Ok’a Ziyaret

Genç İşadamları'ndan Ok’a Ziyaret

İZGİAD Başkanı Yusuf Erenkaya ve yönetim kurulu üyeleri, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok’u makamında ziyaret etti.

‘Vaatlerimizin %91’ini tamamladık’

‘Vaatlerimizin %91’ini tamamladık’

Başkan Karaosmanoğlu, Yatırım Gündemi toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin 2014-2019 dönemini değerlendirdi

İzinsiz tabelalar kaldırılıyor

 İzinsiz tabelalar kaldırılıyor

Kandıra İlçesinde turizm beldelerinde bulunan izinsiz tabelalar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği” kapsamında kaldırılıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ