21 Ağustos 2018 Salı 05:05
 
  • 6,092 TL

  • 7,026 TL

  • 229,76 TL

  • 90.186

Öncekiler Sonrakiler

BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT!

Bayramda beslenmeye dikkat!
14 Haziran 2018 Perşembe 21:57

Diyetisyen Volkan Yaman, Ramazan’da uzun süreli açlıklar sonucu yavaşlayan metabolizmanın, normal beslenme düzenine geçtiği dönemlerde aşırı kilo artışına neden olabileceğine dikkat çekerek, vatandaşlara bayrama özel beslenme uyarısında bulundu.

Günlük yaşamdaki normal düzene geçiş sürecinde aşırı tüketilen şerbetli, hamurlu tatlıların vücutta yağ olarak depolanarak kilo artışını tetiklediğini belirten Volkan Yaman, “Bu durum da birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Örneğin; şeker ve tansiyon değerlerindeki dengesizlik, kalp rahatsızlıkları ve mide bağırsak problemleri gibi sorunlar beslenme düzeninin değişmesiyle daha sık görülmeye başlanıyor. Peki bu sorunları yaşamamak için nasıl beslenmeliyiz?Öncelikle bayramın hemen sonraki güne oruç tutan bireyler hafif bir kahvaltı ile başlamalı. Börekler, kızartma yiyecekler ve işlenmiş et ürünlerinden uzak durmalı, kahvaltınızı mutlaka peynir, zeytin, yumurta ve yeşilliklerle tamamlamalısınız” dedi. 


“Hayır demeyi bilmelisiniz”
Bayram ziyaretlerinde hamur ve tatlı çeşitlerine yüklenilmemesi gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulunan Yaman , “‘HAYIR’ demeyi bilmeliyiz. Kahvaltı sonrası başlayan ziyaretlerle birlikte önünüze muhakkak ikramlık tabaklar gelecek. Her ziyaret ettiğiniz yerde verilen ikramları geri çeviremezseniz kan şekerinizde ve tansiyonunuzda bazı değişiklikler yaşayacaksınız. Ki bu durum sizi gün içerisinde rahatsız edecek. Diyelim ki bu ikramlara “HAYIR” diyemediniz bunun için ya tabağınızı bir tanıdığınızla paylaşın ya da size ikram edilen tabaktaki yiyecekleri 1 bardak su ya da açık şekersiz bir çay ile birlikte tüketmeye çalışın. Bu şekilde yeme miktarınızı azaltmış olacaksınız. Tatlı tercihinizi eğer imkanınız varsa sütlü tatlılardan ya da dondurmadan yana kullanmak daha mantıklı bir tercih olacaktır. Besinleri iyi çiğnemeli ve yemek yeme süresini olabildiğince uzatılmalı. Kilo almak istemiyorsak bu öneriye kesinlikle uymakta fayda var. Ramazan ayı boyunca su içme alışkanlığı kaybedilebiliyor. Bayram ile birlikte en büyük bayramınız su içmek olsun. Kısa mesafeli ziyaretler için araç kullanmak yerine yürüyerek gitmek son önerimiz olsun. Sağlıklı ve mutlu bayramlar…” ifadelerini kullandı. 

Bu haber 560 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kocaeli için bayram namazı saat kaçta?

Kocaeli için bayram namazı saat kaçta?

Kocaeli, Kurban Bayramı coşkusuna hazırlanıyor.

Mezarlıklarda 4 Bin adet mevsimlik çiçek dağıtıldı

Mezarlıklarda 4 Bin adet mevsimlik çiçek dağıtıldı

.

Bu sana yakışmadı...

Bu sana yakışmadı...

Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürü İlhan Özel, park ettiği otomobilinin bir anda hareket etmesi sonucunda durdurmaya çalıştığı aracın altında kalarak hayatını kaybetti.

Bugün boş ama...

Bugün boş ama...

.

Özel Aile Konak’ta 'AİLE' sıcaklığında bayramlaşma

Özel Aile Konak’ta 'AİLE' sıcaklığında bayramlaşma

Gölcük’te faaliyet gösteren Özel Aile Konak Hastanesi, bayramlaşma geleneğini Kurban Bayramı’nda da devam ettirerek tüm çalışanlarıyla kutladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ