24 Ekim 2018 Çarşamba 04:57
 
  • 5,760 TL

  • 6,612 TL

  • 229,82 TL

  • 93.469

Öncekiler Sonrakiler

BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT!

Bayramda beslenmeye dikkat!
14 Haziran 2018 Perşembe 21:57

Diyetisyen Volkan Yaman, Ramazan’da uzun süreli açlıklar sonucu yavaşlayan metabolizmanın, normal beslenme düzenine geçtiği dönemlerde aşırı kilo artışına neden olabileceğine dikkat çekerek, vatandaşlara bayrama özel beslenme uyarısında bulundu.

Günlük yaşamdaki normal düzene geçiş sürecinde aşırı tüketilen şerbetli, hamurlu tatlıların vücutta yağ olarak depolanarak kilo artışını tetiklediğini belirten Volkan Yaman, “Bu durum da birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Örneğin; şeker ve tansiyon değerlerindeki dengesizlik, kalp rahatsızlıkları ve mide bağırsak problemleri gibi sorunlar beslenme düzeninin değişmesiyle daha sık görülmeye başlanıyor. Peki bu sorunları yaşamamak için nasıl beslenmeliyiz?Öncelikle bayramın hemen sonraki güne oruç tutan bireyler hafif bir kahvaltı ile başlamalı. Börekler, kızartma yiyecekler ve işlenmiş et ürünlerinden uzak durmalı, kahvaltınızı mutlaka peynir, zeytin, yumurta ve yeşilliklerle tamamlamalısınız” dedi. 


“Hayır demeyi bilmelisiniz”
Bayram ziyaretlerinde hamur ve tatlı çeşitlerine yüklenilmemesi gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulunan Yaman , “‘HAYIR’ demeyi bilmeliyiz. Kahvaltı sonrası başlayan ziyaretlerle birlikte önünüze muhakkak ikramlık tabaklar gelecek. Her ziyaret ettiğiniz yerde verilen ikramları geri çeviremezseniz kan şekerinizde ve tansiyonunuzda bazı değişiklikler yaşayacaksınız. Ki bu durum sizi gün içerisinde rahatsız edecek. Diyelim ki bu ikramlara “HAYIR” diyemediniz bunun için ya tabağınızı bir tanıdığınızla paylaşın ya da size ikram edilen tabaktaki yiyecekleri 1 bardak su ya da açık şekersiz bir çay ile birlikte tüketmeye çalışın. Bu şekilde yeme miktarınızı azaltmış olacaksınız. Tatlı tercihinizi eğer imkanınız varsa sütlü tatlılardan ya da dondurmadan yana kullanmak daha mantıklı bir tercih olacaktır. Besinleri iyi çiğnemeli ve yemek yeme süresini olabildiğince uzatılmalı. Kilo almak istemiyorsak bu öneriye kesinlikle uymakta fayda var. Ramazan ayı boyunca su içme alışkanlığı kaybedilebiliyor. Bayram ile birlikte en büyük bayramınız su içmek olsun. Kısa mesafeli ziyaretler için araç kullanmak yerine yürüyerek gitmek son önerimiz olsun. Sağlıklı ve mutlu bayramlar…” ifadelerini kullandı. 

Bu haber 581 defa okundu

DİĞER HABERLER

Cihat Altınyuva korkuttu

 Cihat Altınyuva korkuttu

.

PTT 178 yaşında

PTT 178 yaşında

.

ALO deyin, atığınızı gelip alsınlar

ALO deyin, atığınızı gelip alsınlar

İzmit Belediyesi Alo Atık uygulamasıyla vatandaşların evlerindeki geri dönüşüm atıklarını topluyor.

İzmit'te basketbol bayramı

İzmit'te basketbol bayramı

.

İnsanlığın sesi Kartepe Zirvesi'nden yükselecek

İnsanlığın sesi Kartepe Zirvesi'nden yükselecek

26 – 28 tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan Kartepe Zirvesi “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla toplanıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET