23 Mayıs 2018 Çarşamba 00:33
 
  • 4,671 TL

  • 5,504 TL

  • 192,80 TL

  • 103.328

Öncekiler Sonrakiler

BELEDİYENİN ÖVÜNDÜĞÜ ŞEYE BAK

Belediyenin övündüğü şeye bak
22 Haziran 2017 Perşembe 17:38

Ücretsizmiş!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bugün basın kuruluşlarına  '5 yıldızlı otopark; üstelik ücretsiz' şeklinde bir haber geçti. Nerdeyse tüm basın kuruluşları da bu haberin noktasına virgülüne dokunmadan yayımladı.


ÖVÜNDÜĞÜ ŞEYE BAK

İzmit şehiriçi ulaşımda yaşanan büyük sıkıntılar, yol kenarlarını yasal olmamasına rağmen ücretli otoparka çeviren kendileri değilmiş gibi bu haberle övünmesi, medya kuruluşlarınında bunu haber değerinde görerek sayfalarına ve sütunlarına taşıması akıl alacak gibi değil. Büyükşehir Belediyesi hizmet binası arasında kalan kısımda yer alan otopark ile hava atan büyükşehir yetkilileri ya şehrin içine hiç girmiyor ve rezalete tanık olmuyor, ya da onlar başka dünyada yaşıyor.


HARÇ ALIYOR

 

1994'te yürürlüğe giren Otopark Yönetmeliği'ne göre, belediyeler ödenen harç karşılığında vatandaşa ücretsiz otopark tahsis etmek zorunda. İmar Kanunu'nun 37. ve 44. maddelerine dayanılarak hazırlanan yönetmelik gereği, nüfusu 10 binin üzerinde olan belediyeler, bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan binalardan daire başına 1436 ile 7 bin 180 YTL arasında harç alıyor.


Otopark Bedeli

Otopark Bedelinin kapsamı hakkında bilgi verebilir misiniz?
- 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelerine dayanarak Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde inşaat yapacak mükellefler yapılan inşaatın m2’sine göre otopark yeri ayırmak veya otopark bedeli ödemek zorundadırlar.

Otopark Bedelinin %75 ‘ ini ödemek zorunda mıyız?
- İlçe Belediye Başkanlıkları tarafından hesaplanan otopark bedelinin %25’i yapı ruhsatı alma aşamasında peşin olarak tahsil edilmektedir. Geriye kalan %75’lik bedeli için, Belediyesince parselinde otopark ihtiyacı karşılandığı takdirde ödeme yapılacağına dair taahhütname verilmektedir. Bu kapsamda %75 ile ilgili ödemeler parselin otopark ihtiyacı karşılanması şartına bağlanmış olup ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu süre zarfında otopark taahhütnamesi verdildiğine dair tapuya şerh düşülmektedir. Mükellef isterse bu bedeli ödeyerek tapu şerhini kaldırabilmektedir.

Otopark Bedeli ile ilgili Tapu Kütüğüne düşülen şerh tapu almamıza engel midir?
- Belediyesince yazılan yazı sonrası, tapu kütüğünde beyanlar hanesine düşülen, otopark taahhütnamesi verildiğine dair belirtme tesisi işlemi, tapu alma işlemini etkilememektedir. Bu durumdaki parseller için kredi kullanılıp, parselin satışının yapılmasına bir engel bulunmamaktadır.

Bu haber 4553 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET