23 Nisan 2019 Salı 09:54
 
Öncekiler Sonrakiler

BESİN-DER, ‘ŞEKERLE DEĞİL, SEVGİYLE BÜYÜYEN ÇOCUKLAR’ YETİŞTİRİYOR

BESİN-DER, ‘Şekerle değil, sevgiyle büyüyen çocuklar’ yetiştiriyor
11 Mayıs 2018 Cuma 21:14

Çocukların sağlıklı beslenebilmesi ve toplumda sağlıklı beslenme kültürünün oluşturulabilmesi adına biraraya gelerek, 9 Nisan 2018’de kurulan Bilinçli Ebeveyn, Sağlıklı İdeal Nesiller Derneği (BESİN-DER), bugün Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Meclis Salonu’nda düzenledikleri lansmanla derneklerini ve yönetimini tanıttı.

Haber: Burcu Nazlı

 

Toplantıya Besin Der Başkanı Ercan Kaplan’ın yanı sıra Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok, Kent Konseyi Genel Sekteri Gültekin Görüm, Türk Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, Baro Başkanı Sertif Gökçe, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Şerife Akca, Besin-Der yönetimi, üyeler ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. 


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan lansman toplantısında konuşan Diyetisyen Özlem Uzcan Duran, bilinçli ebeveyn ve sağlıklı ideal nesiller yetiştirmenin önemine değindi.

‘Şekerle değil, sevgiyle büyüyen çocuklar’ sloganıyla yola çıkan BESİN-DER, davetliler için hazırladıkları slayt sunumunda, beslenme bozuklarının gün geçtikçe arttığını ve gençlerin geleceğini tehdit altına alındığına dikkat çekti.


“Hareketsiz bir yaşam tarzıyla karşı karşıyayız”

Konuşmalarında bilim, teknoloji ve sanayinin hızla ilerlediği 21’inci yüzyılın en önemli sağlık problemlerinin başında beslenme bozukluklarına bağlı hastalıkların geldiğine dikkat çeken yönetim kurulu adına konuşma yapan BESİN-DER Kurucu Başkanı Diyetisyen Ercan Kaplan, “Obezite, diyabet, metaboliksendrom, PCOS, hormonal bozukluklar, karaciğer yağlanması, kısırlık, yüksek tansiyon gibi pek çok ciddi hastalığın temelinde beslenme bozuklukları ve hareketsiz yaşam tarzı yatmaktadır. Çocuk beslenmesindeki problemlerin tek bir ayağı yok. çok kompleks bir sorunla karşı karşıyayız. Düzeltilmesi gereken ilk ayak aile, ikincisi okul, üçüncüsü sosyal ve fiziki çevre, dördüncüsü sağlık ve eğitim politikalarıdır. İşte bizi dernek olarak biraraya getiren asıl ‘soru ne yapabiliriz’ düşüncesiydi. Bizler artık sorunları anlatıp, dizlerini döven değil, çare üretebilmek amacıyla biraraya gelmiş grubuz. Aramızda doktorlar, diyetisyenler, akademisyenler, gıda mühendisleri, gazeteciler, esnaf, siyasiler, ev kadınları, öğretmenler, emekliler kısacası toplumun her kesiminden insanlar var” diyerek derneklerinin kurulma amacından bahsetti.“İlk projemiz yemekhanelerdeki sorunu çözmek”

Derneğin çalışmalarından ve projelerinden de bahseden Kaplan, “İlk projemiz okullardaki yemekhane sorununu çözebilmek. Bu amaçla İl Milli Müdürlüğümüz ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile görüşmelerimize başladık. Görüşmelerimiz neticesinde projemize desteklerini esirgemeyeceklerini ve tüm imkanları ile yanımızda olacaklarını belirttiler. Yemekhaneler ile ilgili olarak bir Avrupa Birliği Projesi hazırlıyoruz. Amacımız tüm okullarda bir yemekhane yapılması ve bu yemekhanelerde, o semtte oturan ev kadınlarının istihdam edilmesini sağlamaktır. İkinci projemiz olan bu projemizde çocuklara anne yemeği yedirmek istiyoruz. Projemize ‘Anaeli’ adını koyalım, her okula ‘Anaeli’ uzatalım istiyoruz. Şu anda mevcut olan ve bundan sonra yapılacak olan yemekhanelerde sürdürülebilir ve sağlıklı bir hizmet verilebilmesi aynı zamanda bunun denetlenebilmesi gerekecek. BESİN-DER olarak bu konuda ‘Besin Dengeli Okul’ projemizi başlattık. Uluslararası akreditasyon alacağımız bir belge hazırlıyoruz. Besin Belgesi olan okullara giden çocukların velileri bilecek ki, çocuğumun sağlıklı olabilmesi adına her türlü tedbir alınmakta. Üçüncü projemizde ise çocukları toprakla buluşturacağız. Mimari çizim ve projelerini tamamladığımız bir uygulama olan ‘uygulama serası’ projemizde haftada bir saatte olsa çocuklarımızın serada uygulama yapabilmesine olanak sağlamayı hedefliyoruz. Dördüncü projemiz ise özel okul yemekleri ve yemek listelerini daha iyi hale getirmek için yazılım firması ile görüşmeye başladık. Eğer başarabilirsek okul yemek listesi kavramını değiştirmek istiyoruz. Bizim hazırlayacağımız yemek listesinde sadece okulda verilen değil, evde verilmesi gerekenler de yer alacak.  Aynı zamanda o yaş grubunun günlük enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarının da tek tek hesaplandığı bir yemek listesi ve buna bağlı internet sitesi kuracağız” ifadelerine yer verdi.

Derneğin kuruluşunun öncülerinden Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Çetin Gürol ve Diyetisyen Ercan Kaplan tarafından Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe’ye, Kent Konseyi Genel Sekteri Gültekin Görüm’e, Kocaeli Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Ellialtı’na onur beratı ve üyelik rozeti verildi.
Konuşmaların ardından MAB Hoytag Halk Oyunları ekibinin dansgösterimi davetliler tarafından ilgi gördü.

BESİN-DER’in yönetimi ise şu isimlerden oluşuyor:
Kurucu Başkanı: Diyetisyen Ercan Kaplan
Başkan Yardımcısı: Burcu Uskan Aslan
Sayman:  İsmail Özer

Üyeler: Nurullah Yılmaz- Kürşat Bal

Bu haber 1662 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ