25 Ağustos 2019 Pazar 10:58

BORÇ BATAĞI BAŞKANIN DENGESİNİ BOZMUŞ!

Borç batağı başkanın dengesini bozmuş!
02 Ağustos 2019 Cuma 11:02

ÇARŞI PAZAR ATEŞ PAHASI

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, belediye başkanlarının şirketlerden aldığı huzur haklarıyla ilgili tartışma yaratan sözler sarfceden başkan Tahir Büyükakın’a cevap verdi. Taşdemir, “Tahir bey göreve geldiği günden beri tartışmalardan uzak duruyordu. Ancak görüyoruz ki borç batağı onun da dengesini bozmuş” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın dün akşam gerçekleştirilen AKP İzmit Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşmuş, belediye iştiraki şirketlerde yönetim kurulu başkanı olarak huzur hakkı olan belediye başkanlarını savunuştu. Büyükakın’ın, “Yine linç kampanyaları başladı. Bazı belediye başkanlarımız için kendine maaş bağladı diyorlar. Belediye başkanı belediyeyi temsil etmek için orada bulunuyor. Belediye başkanlarımızı yıpratmak için sürekli manşet yapıyorlar. Sakın bunlara itibar etmeyin. Bu sistematik olarak yapılacak. Safları sıkı tutun. Hedefte liderimiz Recep Tayyip Erdoğan var” açıklamalarıyla ilgili CHP’den açıklama geldi. CHP Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir bir açıklama yayınlayarak başkan Büyükakın’ın halkı yanılttığını söyledi.

BORÇ BATAĞI DENGESİNİ BOZMUŞ
Engin Taşdemir’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Tahir bey göreve geldiği günden bugüne siyasette farklı bir dil izliyor, tartışmalardan uzak duruyordu. Ancak gördüğümüz kadarıyla belediyelerin içinde bulunduğu durum onu da rahatsız etmiş. AKP’li belediyeler şu anda batık durumda. Bu borç batağı başkanın dengesini bozmuş. 31 Mart seçimlerinden önce Kocaeli’de 13 belediye başkanının 12’sini değiştiren AKP’de eski başkanlar giderayak yapacağını yapmış. Belediyelerin tesisleri büyük ölçüde kiralanmış, personel sayısı şişirildikçe şişirilmiş. Banka borçları sonuna kadar zorlanmış. Yetmemiş kamu kurumlarına borçlar artmış. Bugün Gebze Belediye Başkanı borçlar nedeniyle yatırım yapamadıklarını anlatıyor. Bankalar AKP’li belediyelere kredi vermiyor. Böylesi bir durumda kentin ağabeyi konumunda olması gereken Tahir Büyükakın’ın da sinirleri bir hayli bozulmuş, halk vicdanını yaralayan ‘huzur haklarıyla’ ilgili konuşmuş.

BU HUZUR BENDE OLSUN, BEN DE TEKLİF EDEYİM…
Belediye başkanı belediyenin sözleşmeli işçilerinin bulunduğu iştirakte yönetim kurulu başkanı olabilir. Bunu hoş görebiliriz. Ancak onun dışında diğer bütün şirketlerde liyakata göre görevlendirmeler yapılmalı. Bursa’da 10 şirketin yönetim kurulu başkanı belediye başkanı idi. Kentimizde de durum çok farklı değil. İlçe belediyelerine bakıyoruz yönetim kurulu başkanları belediye başkanları. Büyükşehir’e bakıyoruz, görebildiğimiz kadarıyla İZAYDAŞ’ın yönetim kurulu başkanı Tahir Büyükakın. Belde A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Tahir Büyükakın. Bunların huzur hakkı en az 5 bin lira. Hatırlayın Tahir başkan yandaş gazetede işten kovulan bir gazeteciye ‘kuru’ maaşının yarısını teklif etmişti. Ancak başkanın huzur hakları bile tek başına geçmesine yeter. Bu ‘huzur’ bende olsa ben de kent genelinde hangi yakınıma sahip çıkmak istesem maaşımın yarısını teklif ederim. Ne de olsa maaşlarım bitmek bilmez.

ÇARŞI PAZAR ATEŞ PAHASI
Belediyeler batık durumda. Ancak AKP’li başkanların tek derdi huzur hakkı olmuş durumda. Bu belediyeleri kim batırdı? Her fırsatta geçmişi tartışmayalım diyen Tahir Büyükakın, ortadaki yanlışları dile getirdiğimizde konuyu liderleri, cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bağlıyor. Böyle siyaset, böyle yöneticilik olur mu? ‘Belediyede başkanlar şirketlerden 5 bin lira huzur hakkı alıyor. Bu doğru değil’ diyoruz, ‘liderimiz hedefte’ diyor. Kimsenin Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldığı filan yok. Bizim hedefimiz Erdoğan değil, halkın hak ettiği hizmeti alması. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Komplo teorileriyle kitlenizi bir arada tutmaya çalışmayın. Doğalgaza yüzde 15 zam gelmiş, elektrik fiyatları almış başını gitmiş, çarşı pazar ateş pahası… Siz kendinize huzur hakkı adı altında binlerce lira ödenek alıyorsunuz, biz bunu dile getiriyoruz. Sokaktaki vatandaşın tepkisinden korkup her şeyin sonunu Erdoğan’a bağlamayı bırakın artık. Yeni söylemler üretin. Bunu yapabilecek bilgi ve birikime sahip olduğunuzu düşünüyorum.”

Bu haber 1096 defa okundu

DİĞER HABERLER

Engelli Park ihlali yapan 850 araca ceza

Engelli Park ihlali yapan 850 araca ceza

.

Yıldız 'saldırgan kahbe bir senaryonun parçası'

Yıldız 'saldırgan kahbe bir senaryonun parçası'

.

Özgür Yıldızlı tüm devlet organlarına görev çağırdı

Özgür Yıldızlı  tüm devlet organlarına görev çağırdı

.

EMİROĞLU’NDAN HÜRRİYET’E VEDA ZİYARETİ

EMİROĞLU’NDAN HÜRRİYET’E VEDA ZİYARETİ

.

Eş ve kaynanaya 'Sizi süründüreceğim

Eş ve kaynanaya 'Sizi süründüreceğim

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşi ve ailesine, 'Sizi süründüreceğim' diyen öfkeli kocanın, karısının kişilik haklarını zedelediğine hükmetti. Davalı kocanın tehditkar sözlerini boşanma sebebi sayan Kurul; davalı kocanın manevi tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ