26 Nisan 2018 Perşembe 12:15
 
  • 4,074 TL

  • 4,964 TL

  • 173,32 TL

  • 106.914

Öncekiler Sonrakiler

ÇAKIR, YENİDEN YÜRÜMEYE BAŞLADI

Çakır, yeniden yürümeye başladı
17 Mart 2018 Cumartesi 13:17

İZMİT'te, kangren olan arka bacakları kesilen 'Çakır' isimli sokak kedisinin, sol bacak kemiğine protez yapılarak yeniden yürümesi sağlandı.

İzmit'te arka bacakları ve kuyruğunun bir kısmı kangren olan 'Çakır' isimli sokak kedisi, Elif Kardeş tarafından bulunarak veterinere getirildi. Kediye teşhis konulmasının ardından ameliyata alan Veteriner Hekim Ejder Dalkıç, hayvanın arka bacaklarını kesmek zorunda kaldı. Doku hasarının çok fazla olduğunu belirten Veteriner Hekim Dalkıç, kedi için protez bir bacak tasarladı. Ameliyat ile kedinin sol arka bacak kemiğine eklenen protez bacak ile Çakır yeniden yürümeye başladı.

Ejder Dalkıç, "Kedimiz Çakır bulunduğunda yaklaşık 6 aylıktı. Kediyi bulan Elif hanım kliniğimize getirdiğinde arka ayakları ve kuyruk ucu nekroze haldeydi. Yaklaşık 10 gün süren tedavi ile ölü dokuları sınırlandırabildik ve hastalığın ilerleyişini engelleyebildik. Ama arka bacaklarında çok fazla doku ve his kaybolduğu için ampute etmek zorunda kaldık. O günden beridir bu kedimize nasıl yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü arka ayaklarının ikisi de yok. Biri kalça, diğeri diz hizasından kesildi. Çeşitli araştırmalar yaptık. Önce tekerlekli araba yaptık, ancak onu kullanamadı. Yaptığımız literatür taraması sonrasında, 'Tibya' dediğimiz diz altındaki kemiğe uygulanan implant protezden ilham aldık ve bir implant protez tasarladık. İmplant protezi taktıktan sonra kedimiz yürüyebildi. Protezin üzerine kaymasını ve kendisine zarar vermesini engellemek için de bir fiber tasarladık. Yaklaşık 3 gündür yeni fiberini kullanıyor. Dünyada muhtemelen ilk olan bir ameliyatı gerçekleştirdik. Tüm hayvanların yaralanması açısından patent veya telif hakkına başvurmadık. Umarım bütün hayvanlara faydalı olabiliriz" dedi.

Çakır'ı hasta halde bularak veterinere getiren, tedavisinin ardından sahiplenen Elif Kardeş ise, "Çakır'a daha önce mahallede bakıyordum. Bir gün ortalıktan kayboldu. Çocuklar kedinin bir kenarda yattığını söylediler. Baktığımda arka ayakları sürükleniyordu. Veterinere götürdüm ve arka ayaklarının kangren olduğu ortaya çıktı. Hayati tehlikesi olduğu için mecbur arka ayaklarının kesilmesi gerekiyordu. Şu an çok iyi durumda, ayağını da gayet güzel kullanarak hayatını devam ettirmesini sağlayabildik" şeklinde konuştu.
Bu haber 352 defa okundu

DİĞER HABERLER

‘’D-100’de trafik yoğunluğu azalacak’’

 ‘’D-100’de trafik yoğunluğu azalacak’’

D-100 Ankara istikametinde akşam saatlerinde servis hizmetleri nedeniyle yaşanan trafik yoğunluğu çözülüyor.

BaşkanVekili Ersin Alpaslan'a hayırlı olsun ziyaretleri

BaşkanVekili Ersin Alpaslan'a hayırlı olsun ziyaretleri

Dr. Nevzat Doğan’ın yurt dışında olması nedeniyle İzmit Belediye Başkanlığına vekalet eden belediye meclis üyesi Ersin Alpaslan’a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunuluyor.

Seçim geldi yasak kalktı!

Seçim geldi yasak kalktı!

Kocaeli Valiliği İl ve İlçelerde yapılacak bazı etkinliklerin 22 Ocak tarihinden itibaren izne bağlandığını açıklamıştı.

Kazadan 8 gün sonra öldü

Kazadan 8 gün sonra öldü

Mücahit Tunçbilek yaşam savaşını kaybetti.Ailesi organlarını bağışladı.

Otizmli çocukların 23 Nisan coşkusu

Otizmli çocukların 23 Nisan coşkusu

.

Öğretmenlere seçim müjdesi

Öğretmenlere seçim müjdesi

Öğretmenler 14 Haziran ve 25-29 Haziran arası idari izinli sayılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ