16 Temmuz 2019 Salı 20:44
 
Öncekiler Sonrakiler

ÇALIK'TAN 'LGS SINAVI' AÇIKLAMASI

Çalık'tan 'LGS sınavı' açıklaması
07 Haziran 2018 Perşembe 17:23

.

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık geçtiğimiz hafta sonu yapılan LGS sınavına ilişkin gerçekleştirdiği basın açıklamasında çocuklarımızın çalınan geleceklerinin de akan gözyaşlarının da hesabını kim verecek? dedi.

Şube binasında gerçekleşen basın açıklamasında Çelik şu ifadelere yer verdi; 8. sınıf öğrencileri, cumartesi günü  Liselere Geçiş Sınavı  (LGS)'na  girdi. Sınava ülke çapında toplam 996 bin öğrenci katıldı. Bu öğrencilerden sadece 120 bini sınavla öğrenci alan okullara yerleştirilecek. Kocaeli'nde  sınavla öğrenci alacak okul sayısı, 35'le sınırlandırıldı. 
09.30'da başlayan ilk oturumda sözel derslerden sınav yapıldı. Bu oturumda  Türkçe (20),  T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10),  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (10),  Yabancı Dil (10)   olmak üzere  toplam 50 soru yöneltildi. İlk oturumda öğrencilere 75 dakika süre tanındı.
11.30'da başlayan ikinci oturumda öğrencilerin sayısal bilgisi ölçüldü. Söz konusu oturumda  Matematik (20) ve Fen Bilimleri (20) derslerinden toplam 40 soru yöneltilip,   öğrencilere  60 dakika cevaplama süresi verildi.
Öğrencilere stres yaşatmayalım diye kurgulanan sistem öğrencilere sınavda kabus yaşatmıştır. Okulların tamamını nitelikli okul yapmakla mükellef olanlar okulları nitelikli ve niteliksiz diye ayrıştırmakla kalmamış maalesef bu sistemle 12-13 yaşındaki çocuklarımızı da ayrıştırmıştır.
Genel olarak sınavı değerlendirdiğimizde;
1.    LGS'nin bir günde gerçekleştirilmesi ve mazeret sınavlarının yapılmaması, sözü edilen sınavın zayıf yönlerini oluşturmaktadır. Değerlendirmeyi sürece yayan TEOG'un 12 oturumda tamamlanması, mazeret sınavlarına olanak tanıması; 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının değerlendirmeye alınması, TEOG’un güçlü yanlarını oluşturmaktaydı.  
2.    Sınava 1 milyon 200 bin 8. sınıf öğrencisinden  996 bininin girmesi, öğrenci ve velilerin “eve yakın okul” dayatmasını kabul etmediği biçiminde değerlendirilmektedir. Öğrenci ve veliler, 120 bin kontenjanlık okullar için rekor başvuruda bulunarak yeni sisteme isyan etmektedir.   
3.    Sınava giren 996 bin öğrenciden sadece 120 bini sınavla öğrenci alan okullara yerleştirilecek. Bu da 876 bin öğrencinin açıkta kalacağını ve 'eve en yakın' okula gitmek zorunda bırakılacağını göstermektedir. Bu yöntemle, öğrenci ilgi ve yetenekleri doğrultusunda tercih ettiği okula değil, mecbur bırakıldığı okula gitmeye adeta mahkum edilmektedir. 
4.    Eve yakın okul uygulaması, ilköğretim için doğru olmakla birlikte ortaöğretim için pratik bir anlam ifade etmemektedir. Ortaöğretim, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine uygun okullara yerleşme dönemidir. Adrese en yakın okullar, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri dikkate alınarak planlanmamıştır.
5.    Rekor başvuru, öğrencilerin, ağırlıklı olarak, eve yakın okulları tercih etmek istemedilkerinin göstergesidir. Bu olgu, öğrencilerin, sistem tarafından özel okullara yönlendirileceğine işaret etmektedir.  

6.    Kocaeli'nde sınavla öğrenci alan 35 okulun 7'si İmam Hatip Liselerinden oluşmaktadır. 35 okula  ayrılan 2 bin 820 kontenjandan  630'u İHL'ler tarafından kullanılacaktır. Bu sayı oldukça yüksektir. İHL dışındaki okullara yerleştirilecek toplam öğrenci sayısı ise 2 bin 190'dır.
7.    Kocaeli'nde 22.953 8. sınıf öğrencisinin  mevcudu göz önünde bulundurulduğunda,  35 okul ve 2 bin 820 kontenjan  yetersiz kalmaktadır. Geriye kalan 20 bin civarındaki öğrencinin nasıl yerleştirileceği de netlik kazanmamıştır. Bir sanayi kentinde 'nitelikli' okullara yeterli kontenjan ayrılmamasının, uzun vadede, eğitimin kalitesini düşürmesi ve yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasında sorun yaratacaktır.
8.    Kocaeli’nde sınavla öğrenci alan okulların belirlenmesinde çok sayıda okulun birikim ve başarısının dikkate alınmadığı gözlenmektedir. Kocaeli, 24 Kasım, Atılım, İzmit, Gazi, Yahyakaptan, Cahit Elginkan, Necip Fazıl  Anadolu Liseleri bunlardan bazılarıdır
9.    Sınavla öğrenci alan Devlet okullarına girme hakkı elde edemeyen Kocaelili öğrenciler, bir anlamda, özel okullara zorlanmaktadır. LGS'yle, öğrencileri, Anayasal bir hak olan parasız eğitim hakkından yoksun bırakmanın yolu açılmaktadır.
10.    Sınavlı-sınavsız okul ayrımının eğitimin kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği öngörülmektedir.

Bugüne kadar bir çok yöntem gördük ama özellikle başarılı çocuklarımızın sınavdan ağlayarak çıktığı bir yöntem ilk kez icat edildi.
Bu sistem devlet okulları yerine özel okullara hizmet etmekten öteye gitmeyecektir. Çocuklarımızın çalınan geleceklerinin de akan gözyaşlarının da hesabını kim verecek?
LGS'ye zaman geçirmeksizin son verilmeli ve  eğitimin paydaşlarını oluşturan uzmanlarla yeni bir sınav sistemi geliştirilmelidir.

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Adına
         Şube Başkanı

Bu haber 905 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ