23 Nisan 2018 Pazartesi 20:23
 
  • 4,106 TL

  • 5,016 TL

  • 174,92 TL

  • 110.932

Öncekiler Sonrakiler

ÇALIŞANLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ

ÇALIŞANLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ
06 Eylül 2016 Salı 10:45

.

Tütk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Sendika binasında düzenlediği basın toplantısında idari izinlerde yaşanan kafa karışıklıklarının giderilmesi gerekir dedi. Çeker'in açıklamasına, Zekai Dumlupınar Şube Başkan Yardımcısı, Erol Kalemer Eski Şube Başkan Yardımcısı da katıldı.İŞTE O AÇIKLAMA


Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağı daha önceden açıklanmıştı. Bilindiği bu tür tatil uzatmalarında sağlık çalışanlarının idari izinli sayılan günler ile ilgili olarak alacağı ücret veya kullanacağı izinler hep tartışma konusu olmuştu.


Son olarak Ramazan bayramında Kamu çalışanlarına 2.5 günlük idari izin verilmiş, Kamu hizmetlerinin aksamaması vatandaşın mağdur olmaması için hizmetine ihtiyaç duyulan Kamu görevlisi göreve davet edilmiştir.


Tüm kamu çalışanları idari, izinde iken  görevi başında olan sağlık çalışanlarına nöbet ücreti ödenmesi konusunda da tartışmalar yaşanmış, Türk Sağlık Sen’in yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Bakanlığın görüşü ile bazı kurumlar personele nöbet ücreti ödemeler gerçekleştirmiştir.


Her idari izin döneminde yaşanan tartışmaların sonucunda Kurban bayramındaki 1 günlük idari izin ile ilgili olarak Başbakanlığın İdari izinler ile ilgili yayınlamış olduğu son genelge ile Kurban Bayramında görevlerinin başında olacak  personelin özlük hakları hakkında yaşanan tüm tereddüt ve belirsizlikleri ortadan kaldırmıştır:
Bu düzenlemeye göre 16 Eylül Cuma günü tüm kamu çalışanları idari izinli sayılacak, İdari izin süresince görevlendirilen kamu personeline herhangi bir ücret ödenmeyecek fakat kamu çalışanları kullanmadıkları idari izinlerin karşılığıidarenin uygun gördüğü zamanlarda 
izin kullanabileceklerdir.

Böylelikle idari izinlerle ilgili ilk defa bir yazıda çalışanların daha sonra izin kullanmaları ile ilgili bir açıklama yer almıştır. Karışıklık ve tereddütlerin giderilmesi adına bu açıklamanın genel yazıda yer alması önemli bir gelişmedir.
Umarız idareler bu tür iş ve işlemlerde hiçbir şeyi muğlak olarak bırakarak idarecinin keyfiyetine çalışanın hakkını, hukukunu teslim etmezler.  Aksi takdirde her resmi tatilde bu tür sıkıntılarla karşılaşılacaktır. İlk defa yapılan bu işlem doğrudur, Başbakanlığa bu konuda tereddütü giderecek net bir talimat hazırladığı için teşekkür ediyoruz. Umarız bütün kamu kurumları bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirirler.
Bu yöntemin doğru olduğunu ifade etmek bir yana bazı kurumlarda bir takım idarecilerin daha önce ödenen idari izin günleri ile ilgili nöbet ücretlerini geri iadesini istedikleri veya  çalışanlarınhak etmiş oldukları fazla mesailerinden haberleri olmadan bu ücretleri kestiklerine dair çalışanların şikayetleri ve sendikamıza baş vuruları olmuştur. Çalışanın bilgisi ve rızası olmadan personelin fazla mesaisinden kesinti yapılması yanlıştır. Yapılan işlem hukuken suç teşkil etmektedir.
Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki görüşü açıktır. İdari izin günlerinde nöbet ücreti ödeyen idarelerin bunu talep etmeye kesinlikle bir hakları yoktur. Bundan vazgeçmelidirler. Bu şekilde mağdur olan sağlık çalışanları haklarını arasınlar, tüm sağlık çalışanlarına sendika avukatlarımızca her türlü hukuki desteği vermeye hazırız.
Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.
Bu haber 2757 defa okundu

DİĞER HABERLER

Mesai arkadaşları gitsin diye adak adamışlar

Mesai arkadaşları gitsin diye adak adamışlar

.

Kocaeli Barosu'ndan anlamlı kutlama

Kocaeli Barosu'ndan anlamlı kutlama

.

Roman dansçılar nefes kesti

Roman dansçılar nefes kesti

.

23 Nisan coşkusu

23 Nisan coşkusu

.

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

YSK, seçim çevreleri ve çıkaracağı milletvekili sayısının tespitinde, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden alınan 2017 nüfus bilgilerini kullanacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ