18 Ekim 2018 Perşembe 13:31
 
  • 5,560 TL

  • 6,415 TL

  • 218,12 TL

  • 98.908

Öncekiler Sonrakiler

ÇALIŞANLARIN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI HEMEN VERİN, GECİKTİRMEYİN

Çalışanların Emeğinin Karşılığını Hemen Verin, Geciktirmeyin
07 Ekim 2018 Pazar 10:39

.


Binci basamak sağlık kuruluşlarında seyyar görev yapan sağlık çalışanlarının seyyar görev tazminatlarının hak sahiplerine ödenmemesi nedeniyle sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları mağduriyet hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Şube Denetleme Kurulu Başkanı Erkan Temel ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

        Birinci basamak sağlık kuruluşları vatandaşımız hastalanmadan sağlığının korunması için kurulmuş kuruluşlardır.
        Bu kurumlarda görev yapan sağlık personeli gece gündüz demeden fedakarca, özveri ile vatandaşımızın hastalanmadan sağlığının korunması için görev yapmaktadırlar. Bu personel arasında belli bir kesim var ki sıcak, soğuk, yağmur, çamur demeden vatandaşın sağlığının korunması için sürekli periferde (sahada) gezici personel olarak isimlendirilen sağlık çalışanları yoğun emek ve enerji harcamaktadırlar.
        Okullarda öğrenciler, eğitim merkezlerinde vatandaşlarımız ile bir araya gelerek hastalanmadan sağlıklarını nasıl koruyacaklarını öğrencilere, vatandaşımıza anlatmak suretiyle teorik ve pratik eğitimler vermektedirler. Bir kısım personelde vatandaşımızın sağlıklı su içmesi için şebekelerden su numuneleri almakta, klor ölçümleri yapmakta, işyerlerinde v.s kontrolleri yapmak suretiyle  vatandaşımıza koruyucu sağlık hizmeti sunmaktadırlar. Mesailerini dışarı, yollarda geçirerek devletin verdiği görevi yapmaya çalışmaktadırlar
         Görevlerini kurumun dışında yerine getirmeye çalışan sağlık çalışanlarına ödenecek ücret ve yolluklar 6245 sayılı Harcırah Kanununun 49. Maddesinde;  Seyyar olarak vazife gören memur ve hizmetlilere ödenecek ücretleri belirtmiştir.
        Kurumlar senenin başında adam/gün (kişi sayısı ile yapılacak gezi) sayısını yılın ilk aylarında Maliye Bakanlığına vize ettirerek bir yıl boyunca personele ödenecek seyyar görev tazminatlarını bütçelerine ödenek olarak koymaktadırlar.
        Yılın başında tahmini bütçeye seyyar görev yapan personele ödenecek ücretler Sağlık Bakanlığının bütçesine konduğu için personele 6. ve 12. ayda yapılacak ödemelerde sorun yaşanmaması gerekmektedir. Bu ücretler Seyyar olarak görev yapan memurlara yıl içerisinde iki kez ödenmektedir.
       6. ayda ödenmesi gereken seyyar görev tazminatlar henüz daha personele ödenmemiştir. İkinci tazminatın günü hızla yaklaşırken hala birinci ödemenin yapılmaması kamu yönetimi adına Sağlık Bakanlığına yakışmamaktadır.
        Bu tazminatlar sağlık seyyar görev yapan sağlık çalışanının alın terinin karşılığıdır. Vaktinde ödenmesi de bize göre mecburiyettir. Diğer kurum ve illerde bu tür ödemeler hassasiyetle takip edilirken bizde böyle bir gecikmenin yaşanması üzücü olmuştur. Haklı olarak sağlık çalışanları bu ücretleri alabileceklerinden bile endişe eder bir hale gelmişlerdir. 
        İlimizde yaklaşık iki yüz ile üç yüz sağlık çalışanının ilgilendiren konu ile konu hakkında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünün açıklama veya resmi yazı ile kurumları bilgilendirmemesi manidardır.
       Buda göstermektedir ki Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü personelin sorunlarına duyarsız ve sorunlara çözüm yolları aramadığını göstermektedir.
       Seyyar Görev Tazminatlarını alamayan mağduriyet yaşayan personel adına yetkililere  soruyoruz.
A.    Sağlık Personelinin bu hak edişleri neden ödenmiyor ?
B.    Bu işin bu kadar aksamamasının sorumlusu kimdir ?
C.    Kocaeli İl Sağlık Müdürü sorunun çözümü için herhangi bir girişimde bulunmuş mudur ?
      Sağlık personeli bu sorunların cevaplarını ve seyyar görev tazminatlarının ne zaman ödeneceğini merakla beklemektedir. Yetkililere Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem);“Ücretliye/işçiye hakkını, teri kurumadan önce verin!” buyurmuştur. sözünü (Hadisi) hatırlatırız. Çalışanların kuşkuların sonlandırılması ve emeklerinin karşılığının verilmesi, tazminatı hak edenlerin tazminatlarının en kısa zamanda maaş hesaplarına yatırılması gerekmektedir. bundan sonrada böyle bir gecikmenin yaşanmamasını ümit ediyoruz.
      Bu konudaki gecikme daha da uzarsa ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli başvuru ve şikayet hakkımızı kullanacağımızdan herkes emin olsun.
      Çalışanların hakkını her platformdaki tüm araçları kullanarak savunacağımız da iyi bilsin.

Bu haber 658 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP, Büyükşehir adayını belirledi

CHP, Büyükşehir adayını belirledi

.

Prof. Dr. Karacan: Konkordatoyla ilgili yanlış bilinen noktalar var

Prof. Dr. Karacan: Konkordatoyla ilgili yanlış bilinen noktalar var

Kocaeli Ticaret Odası tarafından düzenlenen ‘Finansal Kriz Yönetimi Semineri’nde konuşan Prof. Dr. Sami Karacan, konkordatoyla ilgili yanlış bilinen noktalar olduğunu söyledi

Ara Güler hayatını kaybetti

Ara Güler hayatını kaybetti

.

ALİ SAĞLIK GURURUMUZDUR

ALİ SAĞLIK GURURUMUZDUR

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET