14 Aralık 2018 Cuma 05:02
 
  • 5,353 TL

  • 6,085 TL

  • 213,96 TL

  • 91.387

Öncekiler Sonrakiler

CEDİT MAHALLESİ SESSİZLİĞİNİ BOZDU:

Cedit Mahallesi sessizliğini bozdu:
16 Haziran 2018 Cumartesi 10:44

Cedit Mahallesi Geliştirme Tanıtma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sinan Yıldız bir açıklama yayınlayarak kentsel dönüşüm sürecini değerlendirdi.

Yıldız, “Başkanın da evini yıkalım, yerine lüks ve düşük metrekareli ev yapalım. 100 bin lira da fark isteyelim böyle şey olur mu” dedi?” dedi.

Cedit Mahallesi Geliştirme Tanıtma ve Dayanışma Derneği, İzmit Belediyesi tarafından bir süredir gündemde tutulan Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle ilgili basın açıklaması yaptı. Dernek başkanı Sinan Yıldız tarafından yapılan açıklamaya başkan yardımcısı Ahmet Yılmaz, genel sekreter İrfan Dinçay, üyeler Gökhan Korkmaz, Feridun Gülçiçek ve Sami Sevilen katıldı. Dernek yönetimi adına basın açıklamasını okuyan Sinan Yıldız, artık sessizliklerini bozduklarını ifade etti. Süreci, yaşananları değerlendiren Yıldız, derneğin vatandaş ile belediyenin pazarlığında aracı olmasını teklif etti.

YERİNDE SÖĞÜŞLEME
Nevzat Doğan’ı da eleştiren Yıldız açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Dernek olarak artık sessizliğimizi bozuyoruz. Yerinde dönüştürme mi? Yerinde söğüşleme mi? Dernek olarak biz bir anlam vermekte zorlandık. Derneğimiz kurulduğu günden itibaren İzmit Belediyesi’nin mahallemizde yapmayı planladığı kentsel dönüşüm sürecini izliyor, Belediyenin taahhüt ettiği ‘kimseyi mağdur etmeyeceğiz’ sözünün ne derece samimi olduğunu görmek için bugüne kadar bekledik. Dernek yönetimi olarak bu süreçte hak sahipleri ile yapmış olduğumuz toplantılar sonucu bekleme sürecini bitirip artık bizlerin de bir sözü olduğunu hatırlatma zamanın geldiğine karar verdik.”

SİZ BENİ ENAYİ Mİ SANDINIZ?
Ben Sinan Yıldız derneğimizin başkanıyım. Beni tanıyanlar bilir, ikinci kuşak inşaat taahhüt sektöründe geçimini sağlayan bir bireyim. Siz Kocaeli kamuoyunun huzurunda İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a bir teklif sunuyorum. Sayın başkan sahibi olduğunuz herhangi bir evinize daire karşılığı talibim. Mevcudu yıkıp yerine 15 adet ultra lüks daire yapacağım. Size ise eviniz karşılığında metrekaresi küçültülmüş 1 adet daire vereceğim. Sizden 100 bin lira para talep edeceğim. Sözleşmem hazır hemen imzalayıp işe başlamak istiyorum. Şöyle dediğinizi duyar gibiyim, ‘ne saçmalıyorsun be adam böyle saçmalık mı olur? Herhangi bir müteahhit ile yüzde 40’a anlaşır, alır 6 adet daire keyfime bakarım. beni enayi mi sandınız?’ Sayın başkan biz sizi enayi görmüyoruz lakin Cedit Mahallesi sakinleri sizin yapmış olduğunuz teklifte bu gibi şüphe içine girmiş bulunmakta.

MALİYETLER ÇOK YÜKSEK
"Sayın başkan hak var, hakkaniyet var, vicdan var, daha ötesi hesap var. Söz konusu proje kapsamındaki muhitin gelir seviyesini sizlerin bizlerden daha iyi bildiğinizi düşünüyorum. Öyle ya dev projeyi hayata geçireceksiniz. Bunun alt yapısını en ince detayına kadar incelediğinizi var sayıyoruz. Sizce bu insanlar ellerinden alacağınız arsaların üzerine yapacağınız ultra lüks metrekareleri küçültülerek verilecek daireler için aradaki fark diye istediğiniz astronomik rakamları ödeyebilirler mi? Velev ki ödeyebilecekler neden ödesinler? Şöyle dediğinizi duyar gibiyim ‘ama maliyetler yüksek be adam’. Evet sayın başkan maliyetler yüksek çok iyi biliyorum. Şahsım ehli olduğum işimden dolayı projeleri görmemiş olsam da üç aşağı beş yukarı maliyetleri ve kar edilecek rakamları hesaplamaya muktedirim."

KİMSE MEMNUN DEĞİL
"Bizler dernek olarak belediyenin sunduğu bu teklifi kabul eden, etmeyen hak sahipleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde vardığımız kanı kimse memnun değil. Memnun olmamakla birlikte göz göre göre mallarının ellerinden alınmasının ve üzerine bir de astronomik rakamlar ile borçlandırılmanın dayatması altında ne yapabiliriz ki üzüntüsü içerisindeler. Geçen günlerin birinde belediyenizde cereyan eden bir diyalogda hak sahibi bir sakinimize ‘Daha ne istiyorsunuz Hacı Murat’tan indirip Mercedes’e bindireceğiz’ sözünüzü nereye çeksek bilemedik. Biz yine de dernek olarak tarafların aralarındaki samimiyetten latife olsun diye söylediğinizi varsayıyoruz. Lakin sana ne be adam Hacı Murat benim Hacı Murat’ım. Ben ne zaman kar edeceğim bir fırsat yakalarsam belki BMW’ye bineceğim keyif benim değil mi cevabını vermeden geçemeyeceğiz.

DERNEK ARACILIK YAPSIN
"Sayın başkan biliyoruz ki bu proje sizin hayaliniz buyurun size dernek olarak adaletli ve insanları kalkındıracak sizin de hayalinizin hayır duaları alarak gerçeğe dönüşeceği bir teklifimiz var. Koordinasyon ve idarenin yine siz belediyenizin sorumluluğu altında aynı projeyi yapabilme yeterliliğine sahip müteahhit firmalar ile hak sahipleri adına derneğimiz pazarlık yapsın. Derneğimiz adına hak sahiplerine iddia ediyoruz bu pazarlıklar neticesinde hiç borca girmeden daha fazla daire hak kazanacaklardır. İşte size adalet ve kalkınma. Sayın başkan bu projenin ilk günlerinde aramızda şöyle bir diyalog geçmişti; Mahalle sakinleri ile kol kola davul zurna çalarak hak sahiplerinin yüzünün güldüğü bir kutlama yaparız’ demiştiniz."

CHP’Lİ HÜRRİYET’E TEŞEKKÜR

 "Lakin yaşanan süreç pek öyle göstermiyor. Sanki biraz kırgın biraz ahlı biraz gözyaşlı olacak gibi gözüküyor. Bu sanki yerinde dönüştürme değil yerinde söğüşlemeye dönmüş gibi. Biz dernek olarak hak sahiplerinin yanında olmak adına doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz. Tabi ki son karar hak sahiplerinin kendilerindedir. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan cedit mahallesi kentsel dönüşün projesinin ve mahalle sakinlerinin çekincelerini TBMM salonuna taşıyan bundan sonraki süreçte de yanımızda olacağına inandığımız CHP Kocaeli Milletvekili Sayın Fatma Hürriyet Kaplan’a teşekkürlerimizi sunar 24 Haziran seçimlerinde başarılar dileriz.”Bu haber 517 defa okundu

DİĞER HABERLER

Başiskele’de 'Kadın Sağlığı, Erken Tanı ve Tedavi' semineri

Başiskele’de 'Kadın Sağlığı, Erken Tanı ve Tedavi' semineri

.

Gebze Yemen’e Sahip Çıkıyor

Gebze Yemen’e Sahip Çıkıyor

.

Vali Aksoy'dan Vali Nayir'e ziyaret

Vali Aksoy'dan Vali Nayir'e ziyaret

Vali Hüseyin Aksoy, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Osmanlı Köyü’ne modern konak

Osmanlı Köyü’ne modern konak

.

Kocaeli’nin en iyi kareleri görücüye çıkıyor

Kocaeli’nin en iyi kareleri görücüye çıkıyor

4 Mevsim Kocaeli IX. Ulusal Fotoğraf Yarışması ödül töreni ve sergisi yapılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ