20 Mayıs 2019 Pazartesi 06:48
 
Öncekiler Sonrakiler

CENGİZ SARIBAY’DAN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Cengiz Sarıbay’dan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü mesajı
04 Aralık 2018 Salı 13:06

.

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü sebebi ile bir kutlama mesajı yayınladı. İl Başkanı Cengiz Sarıbay yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

“1930 yılında çıkan Belediye kanunu ile kadınlara tanınan seçme ve aday olma hakkı, 5 Aralık 1934 yılında yapılan anayasa değişikliği ile milletvekilliği içinde geçerli kılındı. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde alınan bu karar dünya üzerinde bir emsal yarattı ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olarak tüm ülkelerde kutlanmaya başlandı.  Bir çok batılı toplumdan daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nin aldığı bu karar, kadınların toplumların gelişmesindeki yerini ve önemini tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde tüm mercilerde kabul edilmesini de sağlamıştır. Kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı sonrasında kentimiz Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanını Leyla Atakan’ı çıkarmıştır. Böylesine önemli bir günde partimizin eski il başkanı ve İzmit Belediyesi eski Başkanı Leyla Atakan’ı da saygı ile anıyorum.

Kadınların toplum içerisindeki yerini; nerede kahkaha atıp atmaması gerektiğine dayandırmaya, ‘Kadın mıdır, kız mıdır’ sözüyle ahlaksızca sınıflandırmaya, ‘kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek’ gibi komik istatistiklere dayandırmaya, iş isteyen kadına ‘evdeki işler yetmiyor mu’ diye çıkışma cüretini göstermeye, kadın erkek eşitliğini 100 metre koşuda ölçümlemeye çalışmak isteyen zihniyetlere rağmen ülkemizde 84 yıl önce kabul edilen kadınların seçme ve seçilme hakkı sonrasında tüm dünyada kutlanmaya başlayan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun. Büyük Önderimiz Atatürk’ün dediği gibi, “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın”

Bu haber 836 defa okundu

DİĞER HABERLER

Çerkesler, Sürgünün 155'inci Yılında Atalarını Andı

Çerkesler, Sürgünün 155'inci Yılında Atalarını Andı

155 YILDIR DİNMEYEN BİR ACI

Kalyoncu ve Ekibi Hürriyet’e Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

Kalyoncu ve Ekibi Hürriyet’e Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekler Fedarasyonu Başkan ve yönetim kurulu üyeleri İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

İYİ PARTİ KADIN KOLLARI MECLİSTE

İYİ PARTİ KADIN KOLLARI MECLİSTE

YILDA 8 BİN ÇOCUK İSTİSMARA UĞRUYOR!

Ramazan Davulcusu İzmir marşı çalarsa!

Ramazan Davulcusu İzmir marşı çalarsa!

.

Kartepe Belediyesi 1 yılda 8.6 milyon TL'lik çiçek aldığı ortaya çıktı

Kartepe Belediyesi 1 yılda 8.6 milyon TL'lik çiçek aldığı ortaya çıktı

Belediyeden harcamayla ilgili "Sehven yapılan bir hatadır" açıklaması geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ