21 Mayıs 2019 Salı 16:54
 
Öncekiler Sonrakiler

ÇEVRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Çevre Ödülleri sahiplerini buldu
17 Mayıs 2018 Perşembe 00:01

.

Kocaeli Sanayi Odası(KSO)’nınWellborn Otel’de gerçekleştirdikleri meclis toplantısının ardından bu yıl 24’üncüsünü düzenledikleri Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nde başarılı firmalara ödülleri verildi.


Düzenlenen ödül törenine KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç,CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve çok sayıda meclis üyesi katılım sağladı.

“En iyilerini seçmekte zorlandık”

Törende konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, organizasyona başvuran 28 işletmelerden en iyilerini seçmekte zorlandıklarını belirterek, “Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici. Bu süreçte sevindirici olan diğer bir konu ise katılan tüm işletmelerimizin çevreye yönelik standartlarının ne kadar yüksek olduğunu görmekti. Saha ekibimiz tarafından yapılan ziyaretlerde, firmalarımızın mevzuatsal zorunlulukların ötesinde çevre konusunda çok fazla çalışma ve yatırım yaptıkları ve firmalarımızda birçok iyi uygulama örnekleri bulunduğu tespit edildi. Artık firmalarımızın; Atıkları ekonomiye kazandırmak. Atık suları geri kazanarak tekrar kullanmak. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek. Temiz üretim tekniklerini kullanması ve Doğal kaynak ve hammaddeleri daha verimli kullanmak, konularında daha hassas davrandıklarını gördük. Hedefimiz bu uygulamaların tüm işletmelerimize yaygınlaşmasıdır. Ödül törenine bu yıl katılan firma sayısı 28 ile rekor bir sayıya ulaştı. Bu firmaların 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Manisa, Kırıkkale ve Hatay illerindendir” dedi. “Hep sanayicinin yanında olduk”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediyesi olarak hep sanayicinin yanında olduk. Atatürk’ün işaret ettiği gibi batı medeniyetinin önüne geçeceğiz. İnsana zarar vermeden üretimimiz gelişiyor. Her geçen gün havamız, suyumuz daha temizleniyor. Her toplantınıza hemen hemen katıldım. Bundan çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Burada ödül alan sanayicilerimizi kutluyoruz. Kocaeli çoğu Avrupa şehrinden daha sağlıklı şu an. Nerede boş yer bulsak ağaç dikiyoruz. Ormanlarımızı koruyacağız, yeşil alan dikeceğiz. Biz bunu Avrupa’dan daha güzel yapıyoruz” şeklinde konuştu. Karaosmanoğlu’ndan sonra sözü alan Vali Hüseyin Aksoy, “Sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek için bunu çevreye duyarlı şekilde yapmalıyız. Kocaeli sanayi kenti. Sanayinin çevreye duyarlı bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok kurumumuz çalışıyor” diye konuştu.“Büyük ekonomiler çevreye iyi davranmıyor”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise, “Ben ortaokul talebesiydim, kendisi sanayi odası başkanıydı. Öğretmenimin verdiği ödevle kendisiyle röportaj yapmıştım. Kendisini rahmetle anıyorum. Dünya nüfusu hızla arttı. Dünya nüfusu artarken bu sorun haline geliyor. Günümüzdeki küresel sıcaklık, sanayinin başlamadığı döneme göre 1,5 derece daha artmış. Sanayileşmenin etkisiyle sera gazı salımı arttı. Büyük ekonomiler çevreye iyi davranmıyor. ABD ve Çin gaz salımının yüzde 54’ünü oluşturuyor. İnsanoğlunun kaynakları etik olarak kullanmadığı taktirde bir dünyaya daha ihtiyacımız var. Bu hızla devam etmemiz taktirde çok daha büyük sorunlar ortaya çıkacak. İklim değişikliğinin faturası milyon dolarları buluyor. KSO’nun çevre gelişimine katkıda bulunmak için yapılan bu ödül töreni çok önemli. Çevreci Başkan olarak bilinen Şahabettin Bilgisu’nun adının ödüllere verilmesi de anlamlı. Tüm aktörlerin katılımıyla bu konuda kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Ödül alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Aslında buraya katılan her arkadaşımız bizim için ödül almıştır” ifadelerine yer verdi.Teşvik Ödülü
PAK GIDA ÜRT. VE PAZ. A.Ş.(PAKMAYA) Fabrikalar Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Ahmet Tuncay GÜRARDA
Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Liman Sektörü
RUBİS TERMİNAL PETROL TİCARET VE SANAYİ A.Ş.-HATAY” İSG ve Çevre Yönetmen Yardımcısı Sevda ORMAN
Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Ağaç Ve Ağaç Ürünleri Sektörü Çevre Ödülü
KARTONSAN KARTON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Genel Müdürü Haluk İBER
Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Kimya Sektörü Çevre Ödülü
BETEK BOYA VE KİMYA SANAYİ A.Ş. Operasyonel Mükemmellik Endüstriyel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Serkan BÜYÜKCAN
Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Karma Sektör Çevre Ödülü
FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. Genel Müdürü Haydar YENİGÜN
Kobi Kategorisi Çevre Ödülü
“ÇEMSAN GIDA VE KİMYA TEKN.MAK. SAN. VE TİC. A.Ş. – SAKARYA” Genel Müdür Yardımcısı Emre AÇILDI
Büyük İşletme Kategorisi Çevre Ödülü
Üretim Genel Müdür Yardımcısı Nebi Doğan ÖZDÖNGÜL ve Bina ve Tesisler Bakım Yöneticisi Ali Rıza CEYLANBu haber 921 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ