22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:19
 
Öncekiler Sonrakiler

ÇEVRECİ MÜHENDİSLERDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Çevreci mühendislerden önemli açıklama
18 Mayıs 2018 Cuma 15:50

.

Kocaeli’nin çevre sorunlarını ve İzmit Körfez’inde yaşanan kirlikler hakkında bilgi veren Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, yaptığı basın açıklamasıyla Umuttepe’ye yapılması planlanan çöp fabrikası ile ilgili bakanlığa sundukları rapora cevap geldiğini fakat bakanlık yetkililerinin bu raporu okumadan cevap verdiklerini düşündüğünü ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ağdacı, “Bakanlığın bize verdiği toplantının yaptığı varsayılıyor. Her şeyin yönetmeliğe uygun yapıldığına dair bizlere bilgi verdiler. Ayrıca bakanlığın verdiği cevapta halkın salonda bulunduğu yazıldı. O salonda halkın değil belediye personelinin yer aldığını herkes biliyor. Bu cevaplara baktığımızda bakanlık bizim raporumuzu hiç okumadan karar verdi diye düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte o bölgenin orman sahası olarak geçen bölgenin orman olduğunu ispatlamaya çalışacağız. Oda çözüm olmazsa bu süreci yargıya taşıyacağız” ifadelerinde bulundu.


“Bu projenin yer seçimi yanlış”

Kentin seçimlerden sonra gündeminde olan çöp fabrikası konusuna da değinen Ağdacı, “Bu projenin yanlışlığını, yer seçiminin doğru olmadığını, ayrıştırma ünitesinin yer alması gerektiğini defalarca ifade ettik. Ama nihayetinde yine hepinizin bildiği üzere 3 Nisan’da Necati Gençoğlu Nikah Salonu gibi ufak bir salonda ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne göre yapıldı fakat bize göre yapılmadı. Salon kendi araçlarıyla belediye personeli tarafından dolduruldu. Vatandaşa yer kalmadı. Güvenlik ekipleri zorluklar çıkardı. Diğer bir konu ise orada görevli olan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç vatandaşları dışarı attırmaya çalıştı” şeklinde konuştu.


“İzmit Körfez’ini 6 ayda bir denetliyoruz”
Son olarak İzmit Körfezi’nin kirliliği ile ilgili konuşan Ağdacı, “İzmit Körfez’inin yıllardır süre gelen kirlenme faaliyetleri devam ediyor. Her ne kadar akvaryuma benzetilse de biz İzmit Körfez’inde 6 ayda bir denetleme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim elimizde raporlara göre 1987’den 2000 yılına kadar İzmit Körfez’inde kirlenmenin yüzde 67 oranında arttığını görüyoruz. Aynı şekilde bu kirlenme toprakta ta olduğu görülüyor. Bu kirlilik 2000 yılından sonrada devam ediyor. Bizim en son denetleme yaptığımız 12 Ocak 2017 tarihinde Poliport Liman’ında ki kirlenmenin etkileri devam ediyor. Hali hazırda atık su artıma tesislerinden ve ıslah edildiği söylenen Dil Deresi’nden İzmit Körfez’e atık giriyor. Mart ayında Dilovası ve Hereke bölgesinde algı patlamaları yaşandı. Bunun nedeni ise denizde yaşanan büyük bir kirlilikten kaynaklanıyor. İzmit Körfez’i ciddi anlamda kirlenmeye devam ediyor” diyerek sözlerine son verdi.


Bu haber 549 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ