15 Aralık 2018 Cumartesi 15:49
 
  • 5,364 TL

  • 6,066 TL

  • 214,26 TL

  • 90.529

Öncekiler Sonrakiler

CHP’LİLERE HAVA KİRLİLİĞİ VE HALK SAĞLIĞI SUNUMU

CHP’lilere hava kirliliği ve halk sağlığı sunumu
30 Mart 2018 Cuma 16:43

.

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Almaç, hava kirliliği ve halk sağlığı konusunda CHP’lilere bir sunum yaptı. İl binasında gerçekleşen etkinliğe İl Yöneticileri Av. Hüseyin Acurman, Naim Keskin, Selim Yıldız, Bilgi Dehmen, Kadın Kolları İl Başkanı Songül Kaya, Kadın Kolları İl Yöneticileri ve partililer katıldı.


“Kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde KOAH riski artmakta”

Hava kirliliğine sebep olan önemli etkenleri sunumla anlatarak, hava kirliliğinin insan sağlığına etkileri konusunda bilgiler veren CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Almaç, “Hava kirliliği, nüfusun artması, kentlerin büyümesi, endüstrinin gelişmesiyle artan oranda ve değişen içerikte etkilerini sürdürmektedir. Lokal bir kaynaktan salınan hava kirleticiler yerel etkiler gösterirken, kent merkezlerinde enerji tüketimi, fosil yakıt yanması, motorlu taşıtların artmasıyla hava kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bölgesel taşınımlar, asit depolanması, artan sera gazları, troposferik ozon üretimi bugün hava kirliliğinin küresel boyutlara ulaşan etkilerini ortaya koymaktadır. Trafik, ulaşım, endüstri ve ısınmadan kaynaklanan kirleticiler (antropojenik kaynaklı) hava kirliliğinin başlıcaları iken; meteoroloji, topografik yapı, dispersiyon ve kimyasal dönüşüm süreçlerinin hava kirliliği ve iklim üzerindeki etkileri artık daha iyi bilinmektedir. Hava kirleticilerinin çevreye ve insan sağlığına etkilerinin zaman, mekan, etki süresi, konsantrasyon ve diğer karakteristiklerine bağlı olduğu bilinmektedir. Hava kirliliği bir yandan kalp ve akciğer hastalıklarına bağlı ölüm oranını artırırken, diğer yandan bu hastalıklara bağlı hastane başvurularını artırmaktadır. Bundan başka, hava kirliliği özellikle çocukların akciğer gelişimini olumsuz etkilemekte ve kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi kronik hava yolu hastalıkların prevalansını arttırmaktadır” dedi.

“Elimizden geleni yapmaya hazırız”
İl Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Sarıbay, “Kentimizin yararına yönelik güzel konulara parmak basıyorsunuz. Yürüttüğünüz çalışmalarda bizler de elimizden geleni yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.
CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay Almaç’a ve İl Çevre ve Sağlık Komisyonu üyelerine teşekkür eden CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Almaç, daha bilinçli bir toplum için bu tür etkinliklerin daha sık gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.
 


Bu haber 523 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ