26 Nisan 2018 Perşembe 12:35
 
  • 4,074 TL

  • 4,964 TL

  • 173,32 TL

  • 106.914

Öncekiler Sonrakiler

CHP’LİLERE HAVA KİRLİLİĞİ VE HALK SAĞLIĞI SUNUMU

CHP’lilere hava kirliliği ve halk sağlığı sunumu
30 Mart 2018 Cuma 16:43

.

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Almaç, hava kirliliği ve halk sağlığı konusunda CHP’lilere bir sunum yaptı. İl binasında gerçekleşen etkinliğe İl Yöneticileri Av. Hüseyin Acurman, Naim Keskin, Selim Yıldız, Bilgi Dehmen, Kadın Kolları İl Başkanı Songül Kaya, Kadın Kolları İl Yöneticileri ve partililer katıldı.


“Kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde KOAH riski artmakta”

Hava kirliliğine sebep olan önemli etkenleri sunumla anlatarak, hava kirliliğinin insan sağlığına etkileri konusunda bilgiler veren CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Almaç, “Hava kirliliği, nüfusun artması, kentlerin büyümesi, endüstrinin gelişmesiyle artan oranda ve değişen içerikte etkilerini sürdürmektedir. Lokal bir kaynaktan salınan hava kirleticiler yerel etkiler gösterirken, kent merkezlerinde enerji tüketimi, fosil yakıt yanması, motorlu taşıtların artmasıyla hava kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bölgesel taşınımlar, asit depolanması, artan sera gazları, troposferik ozon üretimi bugün hava kirliliğinin küresel boyutlara ulaşan etkilerini ortaya koymaktadır. Trafik, ulaşım, endüstri ve ısınmadan kaynaklanan kirleticiler (antropojenik kaynaklı) hava kirliliğinin başlıcaları iken; meteoroloji, topografik yapı, dispersiyon ve kimyasal dönüşüm süreçlerinin hava kirliliği ve iklim üzerindeki etkileri artık daha iyi bilinmektedir. Hava kirleticilerinin çevreye ve insan sağlığına etkilerinin zaman, mekan, etki süresi, konsantrasyon ve diğer karakteristiklerine bağlı olduğu bilinmektedir. Hava kirliliği bir yandan kalp ve akciğer hastalıklarına bağlı ölüm oranını artırırken, diğer yandan bu hastalıklara bağlı hastane başvurularını artırmaktadır. Bundan başka, hava kirliliği özellikle çocukların akciğer gelişimini olumsuz etkilemekte ve kirliliğin yoğun olduğu bölgelerde astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi kronik hava yolu hastalıkların prevalansını arttırmaktadır” dedi.

“Elimizden geleni yapmaya hazırız”
İl Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Sarıbay, “Kentimizin yararına yönelik güzel konulara parmak basıyorsunuz. Yürüttüğünüz çalışmalarda bizler de elimizden geleni yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.
CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay Almaç’a ve İl Çevre ve Sağlık Komisyonu üyelerine teşekkür eden CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Almaç, daha bilinçli bir toplum için bu tür etkinliklerin daha sık gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.
 


Bu haber 409 defa okundu

DİĞER HABERLER

‘’D-100’de trafik yoğunluğu azalacak’’

 ‘’D-100’de trafik yoğunluğu azalacak’’

D-100 Ankara istikametinde akşam saatlerinde servis hizmetleri nedeniyle yaşanan trafik yoğunluğu çözülüyor.

BaşkanVekili Ersin Alpaslan'a hayırlı olsun ziyaretleri

BaşkanVekili Ersin Alpaslan'a hayırlı olsun ziyaretleri

Dr. Nevzat Doğan’ın yurt dışında olması nedeniyle İzmit Belediye Başkanlığına vekalet eden belediye meclis üyesi Ersin Alpaslan’a hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunuluyor.

Seçim geldi yasak kalktı!

Seçim geldi yasak kalktı!

Kocaeli Valiliği İl ve İlçelerde yapılacak bazı etkinliklerin 22 Ocak tarihinden itibaren izne bağlandığını açıklamıştı.

Kazadan 8 gün sonra öldü

Kazadan 8 gün sonra öldü

Mücahit Tunçbilek yaşam savaşını kaybetti.Ailesi organlarını bağışladı.

Otizmli çocukların 23 Nisan coşkusu

Otizmli çocukların 23 Nisan coşkusu

.

Öğretmenlere seçim müjdesi

Öğretmenlere seçim müjdesi

Öğretmenler 14 Haziran ve 25-29 Haziran arası idari izinli sayılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ