13 Aralık 2018 Perşembe 15:09
 
  • 5,352 TL

  • 6,102 TL

  • 214,15 TL

  • 90.871

Öncekiler Sonrakiler

CHP İL BAŞKANVEKİLİ YILMAZEL’DEN BASIN VE GAZETECİLER BAYRAMI MESAJI

CHP İl Başkanvekili Yılmazel’den Basın ve Gazeteciler Bayramı mesajı
24 Temmuz 2018 Salı 12:22

.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanvekili Şahin Yılmazel 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. Yılmazel mesajında şu ifadelere yer verdi;
“1876 yılında başlayan, Osmanlı Devleti ‘nin sansür memurları olarak adlandırılan kişilerce basında çıkacak olan haberlerin denetlenmesi ve onay verilmesi halinde yayınlanması şeklindeki uygulama 24 Temmuz 1908 tarihinde kaldırılmıştır. Basın ve Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaya başlayan bu önemli tarih hiçbir zaman gerçek anlamda basın mensupları tarafından kutlanamamaktır. Her alanda olduğu gibi basında da tekelleşmenin yaşanmaya başladığı son yıllarda gazeteciler gerçek bilgi akışını kamuoyuna sağlamak yerine, iktidarın halka göstermek istediğini haber olarak iletmeye mecbur bırakılmaktadır. Tek derdi halkı doğru bilgilendirmek, vatanın ve milletin çıkarları doğrultusunda edindiği bilgileri iletmek olan bir çok aydın gazetecimiz, mesleğini icra ederken katledilmiş ve bu cinayetlerin bir çoğu hala aydınlatılamamıştır. İşçinin, emekçinin, vatandaşın, çalışanın toplumdaki her kesimin uğradığı haksızlıkları manşetlere taşıyan, halkın sesi olan basın mensuplarımız  iktidar sahiplerinin baskı ve sansürleri ile yıllardır mücadele etmektedir. Özellikle Olağanüstü Hal Süreci’ndeki bir takım uygulamalarla kazanılmış haklarını da kaybetmiş ve bu hakları tekrar geri almak için zorlu bürokratik, hukuki mücadelelere girişmişlerdir. İktidar sahiplerinin kişisel ve ticari çıkarlarına ters düşen haberlere imza atan bir çok gazetecimiz ise haksız gerekçelerle tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Cumhuriyet tarihinin,  gazetecilerin en çok baskı altında tutulduğu döneminden geçmekteyiz.  Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basının önemi inkâr edilemez. Memleketin medeniyet derecesi ve kamuoyunun durumu nedir? Bunu içe ve dışa anlatacak basındır. Basın mensuplarını korumak lazımdır. Gazeteciler Türkiye dahilinde milletin fikrini aydınlatma ve kamuoyunu açık bir şekilde oluşturma çalışmalarında tamamen serbest olmalıdırlar’ sözlerini hatırlatarak, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın özgürce kutlanacağı günlere ülkemizin bir an önce kavuşmasını diliyorum.”


Bu haber 265 defa okundu

DİĞER HABERLER

Tuzlama ekipleri kar için hazır bekliyor

Tuzlama ekipleri kar  için hazır bekliyor

.

Ömer Faruk Yıldırım, 'Bu gemi, artık su alıyor'

Ömer Faruk Yıldırım, 'Bu gemi, artık su alıyor'

ASKON Kocaeli Şubesi’nin basın toplantısı bugün şube binasında gerçekleştirildi. Şube Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, “Bu gemi, artık su alıyor” dedi.

Tren kazasında facia

Tren kazasında facia

9 ölü 47 yaralı

Memurlar dikkat!

Memurlar dikkat!

Yılbaşı hediye genelgesi yayınladı

BAŞİSKELE KARLA MÜCADELEYE HAZIR

BAŞİSKELE KARLA MÜCADELEYE HAZIR

Başiskele Belediyesi 140 personel ve 32 araçla karla mücadeleye hazır.

KOCAELİ İZMİR’DE İLGİ ODAĞI OLDU

KOCAELİ İZMİR’DE İLGİ ODAĞI OLDU

"12. Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi” katılan Kocaeli Valili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü üç gün boyunca açtığı tanıtım standıyla yerli ve yabancı konukların ilgi odağı oldu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ