18 Aralık 2017 Pazartesi 10:14
 
  • 3,858 TL

  • 4,542 TL

  • 156,27 TL

  • 109.330

Öncekiler Sonrakiler

ÇOCUK EEG ÇEKİMİ BAŞLADI

Çocuk EEG çekimi başladı
27 Kasım 2017 Pazartesi 12:44

Derince Eğitim ve Araştırma Hastahanesi'nde Çocuk EEG(Elektroensefalografi) Çekimi Hizmete Başladı.

Kocaeli ve Marmara bölgesinin önemli sağlık kuruluşlarındanolan ve bünyesinde barındırdığı özellikli sağlık hizmeti branşlarıya bölgeihtiyacını karşılamaya çalışan, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve AraştırmaHastanesinde çok önemli bir hizmet daha devreye girdi.

EEG(Elektroensefalografi) Nedir ?

EEG,beyin elektrik dalgalarının değerlendirilmesi için kullanılan bir testtir.Elektrot denilen kablolarla kafa üzerindeki çok sayıda noktadan kayıt alınır.Kalp elektrosuna (EKG) benzetilebilir. Çok daha düşük voltajdaki akımlarınkaydı yapılmaya çalışıldığından teknik olarak daha itina gerektirenve genelde daha uzun kayıt yapılan bir işlemdir.


Çocuk EEG’nin ErişkinEEG’ den Farkı  Nedir ?

ÇocuklardaEEG testi iki aşamada erişkinden farklı itina gerektirir. Teknik olarak testinyapılması çocuğun uyum eksikliği dolayısıyla sorunludur. Testindeğerlendirilmesi de çocukluk çağına ait olgunlaşma ve artefaktlarıntanınmasını gerektirir. Dolayısıyla çocuklarda EEG, hem çocuklarla çalışmış birEEG teknisyeni ve yorumu yapacak bir çocuk nöroloğuna gerek gösterir. EEGtestinin sadece uykuda ve aşırı filtrelemelerle yapılması klasik problemlerdir.Ayrıca bazı bulguların epilepsi lehine yorumlanması da sıklıkla düzeltmegerektiren durumlardır.

 

Başhekim Güneş “Sabırve İtina Gerektiren Bir İşlem”

DerinceEğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde hizmete başlayan Çocuk EEG çekimi ile ilgilibilgi veren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş “Çocuk EEG, büyük  sabır ve itina gösterilmesi gereken bir işlem.Bölgede büyük ihtiyaç duyulan Çocuk Nöroloji branşında Hastanemizde  Uz. Dr. Betül Kılıç bu ihtiyacı karşılamakta. İhtiyaçduyulan önemli bir sağlık hizmetinin daha Derince Eğitim ve AraştırmaHastanesinde hizmete girmesinden dolayı sevinçliyiz. Bölge halkımıza ihtiyaçduyulan sağlık hizmetini sunmak için büyük bir gayret göstererek var gücümüzle çalışıyoruz”diye konuştu.
Bu haber 360 defa okundu

DİĞER HABERLER

Şemsiyeniz yanınızda bulunsuz

Şemsiyeniz yanınızda bulunsuz

.

GTÜ öğrencisinin Otonom İHA projesine TÜBİTAK Desteği

GTÜ öğrencisinin Otonom İHA projesine TÜBİTAK Desteği

GTÜ Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ahmet Alperen Bulut’ un “Otonom İnsansız Hava Aracı Projesi” TÜBİTAK 2209 – B programı tarafından desteklenecek.

Ünlü Hollywood yıldızı İzmit'te

Ünlü Hollywood yıldızı  İzmit'te

.

2018 YKS puan tercih tablosu açıklandı

2018 YKS puan tercih tablosu açıklandı

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET