25 Şubat 2018 Pazar 14:38
 
  • 3,791 TL

  • 4,663 TL

  • 162,07 TL

  • 117.522

Öncekiler Sonrakiler

ÇOCUK EEG ÇEKİMİ BAŞLADI

Çocuk EEG çekimi başladı
27 Kasım 2017 Pazartesi 12:44

Derince Eğitim ve Araştırma Hastahanesi'nde Çocuk EEG(Elektroensefalografi) Çekimi Hizmete Başladı.

Kocaeli ve Marmara bölgesinin önemli sağlık kuruluşlarındanolan ve bünyesinde barındırdığı özellikli sağlık hizmeti branşlarıya bölgeihtiyacını karşılamaya çalışan, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve AraştırmaHastanesinde çok önemli bir hizmet daha devreye girdi.

EEG(Elektroensefalografi) Nedir ?

EEG,beyin elektrik dalgalarının değerlendirilmesi için kullanılan bir testtir.Elektrot denilen kablolarla kafa üzerindeki çok sayıda noktadan kayıt alınır.Kalp elektrosuna (EKG) benzetilebilir. Çok daha düşük voltajdaki akımlarınkaydı yapılmaya çalışıldığından teknik olarak daha itina gerektirenve genelde daha uzun kayıt yapılan bir işlemdir.


Çocuk EEG’nin ErişkinEEG’ den Farkı  Nedir ?

ÇocuklardaEEG testi iki aşamada erişkinden farklı itina gerektirir. Teknik olarak testinyapılması çocuğun uyum eksikliği dolayısıyla sorunludur. Testindeğerlendirilmesi de çocukluk çağına ait olgunlaşma ve artefaktlarıntanınmasını gerektirir. Dolayısıyla çocuklarda EEG, hem çocuklarla çalışmış birEEG teknisyeni ve yorumu yapacak bir çocuk nöroloğuna gerek gösterir. EEGtestinin sadece uykuda ve aşırı filtrelemelerle yapılması klasik problemlerdir.Ayrıca bazı bulguların epilepsi lehine yorumlanması da sıklıkla düzeltmegerektiren durumlardır.

 

Başhekim Güneş “Sabırve İtina Gerektiren Bir İşlem”

DerinceEğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde hizmete başlayan Çocuk EEG çekimi ile ilgilibilgi veren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş “Çocuk EEG, büyük  sabır ve itina gösterilmesi gereken bir işlem.Bölgede büyük ihtiyaç duyulan Çocuk Nöroloji branşında Hastanemizde  Uz. Dr. Betül Kılıç bu ihtiyacı karşılamakta. İhtiyaçduyulan önemli bir sağlık hizmetinin daha Derince Eğitim ve AraştırmaHastanesinde hizmete girmesinden dolayı sevinçliyiz. Bölge halkımıza ihtiyaçduyulan sağlık hizmetini sunmak için büyük bir gayret göstererek var gücümüzle çalışıyoruz”diye konuştu.
Bu haber 442 defa okundu

DİĞER HABERLER

Akbayrak,'Psikolojik kırılmayı atlatamadık'

Akbayrak,'Psikolojik kırılmayı atlatamadık'

Kocaeli Birlikspor Teknik Sorumlusu Sebahattin Akbayrak, Bugün yenildik, önümüzdeki maça bakacağız” dedi

Kocaeli’ne yeni modern mezbaha

Kocaeli’ne yeni modern mezbaha

İzmit Solaklar’da yapılan yeni mezbaha binasının temel uygulamaları gerçekleştiriliyor

Öğretmenlere sınav geliyor!

Öğretmenlere sınav geliyor!

.

Afrin'de son durum ne?

Afrin'de son durum ne?

TSK'dan flaş açıklama...

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ