23 Haziran 2018 Cumartesi 01:20
 
  • 4,679 TL

  • 5,454 TL

  • 191,54 TL

  • 95.852

Öncekiler Sonrakiler

ÇOCUK TİYATROSU FESTİVALİ BAŞLIYOR

Çocuk tiyatrosu festivali başlıyor
25 Mayıs 2017 Perşembe 13:58

Kocaeli Bölge Tiyatrosu tarafından 24 yıl boyunca geleneksel hale getirilen “Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali” 26 Mayıs-04 Haziran tarihlerinde yine tiyatro severleri ağırlayacak

Kocaeli’de 24 yıldan bu yana her yıl düzenli olarak yapılan “Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali” 26 Mayıs-04 Haziran tarihleri arasında seyircileriyle buluşacak. Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin de eğitmenlerle birlikte festivalin tanıtım toplantısını Dolphin Bookmark Cafe&Bookstore’da yaparak tüm tiyatro severleri festivale davet etti. Toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan da katıldı. Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen festivale 12 grubun katılacağı öğrenilirken oyuncuları çocuklardan oluşan 12 grup, 12 değişik oyunla sahne alacak.


Kortej düzenlenecek 

Ocak ayında oyunlarını beden dilleriyle anlatan çocuklar, bu festivalde de konuşarak anlatacak. 24. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali tüm grupların katılacağı bir kortej ile başlayacak. 26 Mayıs 2017 Cuma Günü saat 17.30’da Yürüyüş Yolu’nda başlayacak olan festival kortejine; aileler, eğitimciler, seyirciler ve davetliler katılacak. Yürüyüş Yolu’ndan şarkılar ve oyunlarla devam edecek festival korteji, Sabancı Kültür Merkezi önünde son bulacak. Aynı gün saat 18.30'da Sabancı Kültür Merkezi'nde çocuk ve genç gruplar mini sunumlar ve oyunlarla kendilerini tanıtacak. Grupların ardından saat 20.30'da "Mat Ensamble" topluluğu, konuklara Caz konseri ile hoş geldiniz diyerek festivali başlatacak. 


Seyircisiz kalmasın

Toplantıda konuşan Kocaeli Bölge Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, “Bu festival, ocak ayında bedenleriyle bir şeyler sergileyen çocukların artık mayıs ayında konuşarak sergiledikleri tiyatroların festivalidir. Yarın akşam Caz Konseri ile açılış gecesi düzenleyeceğiz. 12 grubumuz 12 değişik oyunlar oynayacaklar. Girişler halka açık ve ücretsiz. Bizi hiçbir zaman geri çevirmeyen, her seferinde destek veren İl Kültür ve Turizm Müdürümüze teşekkür ediyorum. Ücretsiz olarak düzenlediğimiz bu festival, seyircisiz kalmasın istiyoruz. Konuklarımızın, çocuklarımızın ve ailelerimizin katılımını canı gönülden istiyorum” şeklinde konuştu.


Her türlü desteğe hazırız 

Ardından söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan ise, “Bildiğiniz gibi Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir’. Biz de İzmit’te tiyatrocularımıza her türlü desteği vermekteyiz. Kocaeli Bölge Tiyatrosu çok sayıda çocuğumuzun tiyatro ile buluşmasını sağlamıştır ve bu çalışmalarına da sürekli devam etmektedir. Bizim Valilik olarak, İl Müdürlüğü olarak görevimiz sanatı sevdirmek, toplumla kucaklaştırmak, sanata kültüre kitaba bilgiye her türlü desteği vermektir. Biz de görsel olsun işitsel olarak her türlü sanata destek vermeye hazırız. Gerek fiziksel gerek zeka olsun tiyatronun çocuklarımıza çok faydası var. Bu açıdan Burhan beyi ve çocuklarımızı tebrik ediyorum. Her başarılı erkeğin arkasında bir başarılı kadın vardır. Burhan beyin eşi ve kızını da tebrik etmeden geçemeyeceğim” dedi. 

Oyunlar ve tarihleri

27 Mayıs Cumartesi: Minyatür, Papirus, Söylev adlı gruplar; "Boş Kaplumbağa", “Sihirli Kemer", “Oyunun Sonu Yok” oyunlarını oynayacaklar. 

28 Mayıs Pazar: Abaküs, Labirent, Absürd adli gruplar; "Ayının Fendi Avcıyı Yendi“, "Mutluluklar Ülkesi“, “Deli Bayramı“ adlı oyunları oynayacaklar. 

03 Haziran Cumartesi: Optik, Rönesans, Fasikül adli gruplar; "Domates ile Gözlük", “İnsanat Bahçesi“, "Müfettiş" adlı oyunları oynayacaklar. 

04 Haziran Pazar: Paragraf, Arya, Ritüel adlı grupların oynayacağı; "Barış Gezegeni", "Yıldızcı Kraliçe ile Akıllı Soytarılar“, "Bahar Noktası' adli oyunlar ile festival son bulacak. Bu haber 770 defa okundu

DİĞER HABERLER

Türkiye kazanacak

Türkiye kazanacak

.

Korkmaz ve Karaman ailelerinin mutlu günü

Korkmaz ve Karaman ailelerinin mutlu günü

Bir ömür mutluluğa ‘Evet’ dediler

Seçim günü bu yollar kapanacak

Seçim günü bu yollar kapanacak

Pazar günü gerçekleştirilecek olan seçimler nedeniyle üç sokakta ulaşım düzenlemesi yapılacak.

Seçim günü bu mekanlar kapalı olacak

Seçim günü bu mekanlar kapalı olacak

.

Meze’m Meze Evi farkı

Meze’m Meze Evi farkı

Şık tasarımı ve hijyenik ortamıyla, farklı tatlar arayan vatandaşların ilgisini çekecek olan Meze’m Meze Evi görkemli bir açılışla hizmete girdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET