18 Eylül 2018 Salı 19:26
 
  • 6,336 TL

  • 7,413 TL

  • 244,43 TL

  • 94.887

Öncekiler Sonrakiler

ÇOCUKLARIN HAKLARI VAR

ÇOCUKLARIN HAKLARI VAR
10 Aralık 2017 Pazar 11:11

İzmit Belediyesi, çocukların haklarını öğrenmeleri için etkinliklere devam ediyor.

Türkiye’de Çocuk Hakları Masası ve Çocuk Hakları Okulu’nu ilk kuran İzmit Belediyesi, binlerce çocuğa haklarını öğretti. Çocuk Dostu Belediye ünvanlı İzmit Belediyesi yetkilileri “ Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan, çocuklara büyük değer  verip onların yarınlara daha donanımlı, bilgili olarak yetişmelerini istiyor. Çocuk Hakları Masası ve Çocuk Hakları Okulu da bu düşüncenin ürünüdür. Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Çocuk Hakları Okulunda ana sınıfı öğrenciler başta olmak üzere binlerce çocuğa haklarını öğrettik ve öğretmeye de devam ediyoruz. Sadece çocuklara haklarını öğretmekle kalmıyor, onlara çocuk istismarı, maddi ve manevi şiddet konularında da bilgilendirmede bulunuyoruz. İzmit’te haklarını bilen binlerce çocuk yetişmektedir” dediler. Gözde Kreş öğrencileri de Çocuk Hakları Okulu’na gelerek konunun uzmanlarından doğuştan sahip oldukları; eğitim, sağlık, yaşama, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarını öğrendiler

 

ÇOCUK HAKLARI VE ÇOCUK HAKLARINA DAİR SÖZLEŞME

 

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde çocukların hakları yasalarca da tanınıyor. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır.  Sözleşme yaşama hakkı, eksiksiz biçimde gelişme hakkı, zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı, aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarını kapsıyor.  Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, medeni, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki insan haklarını en geniş biçimde tanımlamaktadır. Bu sözleşmeye yön veren temel değerler şunlardır: ayrım gözetmeme; çocuğun yararının gözetilmesi; yaşama ve gelişme; katılımdır. Sözleşme, on sekiz yaşın altında olanları çocuk olarak tanımlıyor. Sözleşmede ele alınan başlıca konular şunlardır:

Ana–babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu, bir isme ve vatandaşlığa sahip olma ve bunu koruma hakkı, yaşama ve gelişme hakkı, sağlık hizmetlerine erişim hakkı, eğitime erişim hakkı, insana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkı, eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı, istismar ve ihmalden korunma hakkı, uyuşturucu bağımlılığından korunma hakkı, ekonomik sömürüden korunma hakkı, ifade özgürlüğü hakkı, düşünce özgürlüğü hakkı, dernek kurma özgürlükleri hakkı, çocukların kendileriyle ilgili konularda görüşlerini dile getirme hakkı, özel gereksinimleri olan çocukların hakları, özürlü çocukların hakları.

 
Bu haber 507 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP’li Ali Aktepe dünya evine girdi

CHP’li Ali Aktepe dünya evine girdi

Gölcük Belediye Meclisi CHP üyesi Ali Aktepe ile Şenay Tan dünya evine girdi.

KOÜ'den önemli duyuru

KOÜ'den önemli duyuru

.

Üzülmez devreye girdi,anlaşma sağlandı

Üzülmez devreye girdi,anlaşma sağlandı

Arstaş ve Yıldız Enteğrede sözleşme tamam.

KSMMMO, Mimarlara eğitim verecek

KSMMMO, Mimarlara eğitim verecek

Kocaeli Mimarlar Odası, yeni mezun olan mimarları bilgilendirmek amacıyla KSMMMO’dan seminer talep etti.

Vali Aksoy'dan Gaziler günü mesajı

Vali Aksoy'dan Gaziler günü mesajı

.

KSO Dumlupınar Ortaokul’nda çanta ve kırtasiye dağıttılar

KSO Dumlupınar Ortaokul’nda çanta ve kırtasiye dağıttılar

Vali Aksoy ve KSO Başkanı Zeytinoğlu,miniklerle oynadılar.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET