Öncekiler Sonrakiler

ÇÖLYAK GÜNÜ’NDE DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

Çölyak Günü’nde dikkat çeken detaylar
09 Mayıs 2018 Çarşamba 12:54

Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği, 9 Mayıs Dünya Çölyaklılar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.


Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği, 9 Mayıs Dünya Çölyaklılar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Çelenk törenine dernek başkanı Nesrin Atar ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Halil Atay, KEREM Başkanı Evnur Sandal, ÇYDD İzmit Şubesi Kurucu Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, KOTO Meclis Üyesi Yusuf Erenkaya, dernek üyeleri ve çölyak hastaları katılım gösterdi. Çelenk töreninde konuşan dernek başkanı Nesrin Atar, “Derneğimiz 10 Mart 2011’ de Türkiye de 7’nci olarak kurulan dernektir. Çölyak ve Fenilketonurl hastalık gruplarını oluşturan yaşam dostlarından oluşur. Dünya da ve Türkiye de 9 Mayıs Dünya Çölyaklılar Günüdür. Tüm dernekler bugün ve mayıs ayı içinde farkındalık çalışmaları düzenlerler” sözlerini kullandı.


“Beslenme yetersizliği hastalıkların habercisi

Atar, “Çölyak; Buğday arpa çavdar Ve yulafta bulunan Gluten adlı proteinin ince bağırsakta oluşturduğu ömür boyu süren kronikleşen alerji ve hassasiyetidir. Çölyak Hastaları, glutenli yiyecekleri tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü giderek azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da çeşitli hastalıkların belirtileri ortaya çıkar” şeklinde konuştu.


Belirtilere dikkat!

Hastalığın belirtilerinden bahseden Atar, “Karında şişlik, ishal yada kabızlık, yaşa göre kilo azlığı, erken yaşta kemik erimesi, çocuklarda büyüme geriliği, ciltte kaşıntılı döküntüler, demir eksikliği anemisi, kansızlık, iştahsızlık, gaz şikayetleri, eklem ağrıları, ağız içinde tekrarlayan aftlar, sık tekrarlayan düşükler ve sinirlilik gibi belirtileri vardır. Çölyak Hastalığı genetik yatkınlığınız varsa 80 yaşına kadar her an karşınıza çıkar tanı alabilirsiniz. Çölyak, Gastroentoloji doktorları tarafından kan testleri ve ince bağırsak endoskopisi yapılarak kesin tanı konur. Tek tedavi şekli Ömür Boyu Glütensiz beslenmedir. Diyet asla bozulmamalı ve çapraz bulaşa dikkat etmelidir. Görülme sıklığı 100 kişide 1 dir. Diyete uyulmaz ise beraberinde birçok hastalıklar ortaya çıkar lenfoma ve bağırsak kanserine kadar gidilebilir. Diyete uyduğunda sağlıklı bir yaşam sürersiniz, diyet uygulanmazsa öldürücü bir hastalıktır. Çölyak tanı alıncaya kadar bir hastalık, tanı aldıktan sonra ömür boyu glütensiz yaşam biçimidir. Glütensiz ürünlerin birçoğu yurt dışından ithal edilmektedir. Bu nedenle bizlere ulaşıncaya kadar prosedürlerden dolayı fiyatları çok yükselmektedir. Normal bir ürünü sizler 1 TL alırken bizler 7 ila 15 kat daha fazla para ödeyerek temin ediyoruz. Örnek olarak normal bir çubuk kraker 1 TL iken bizler 9.5 TL’ye, makarnayı 11.5 gofreti bisküviyi 20 TL’dir. Bunun gibi birçok yaşadığımız problemler vardır. Sosyal yaşam, ekonomik, hatta hastalığı kabullenmek alışma sürecinde psikolojik sorunlar yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Farkında olmaya davet etti
Son olarak derneğin sloganı olan "PKU’lu doğabilir, her yaşta çölyak tanısı alabilirsiniz” diyerek herkesi farkında olmaya davet eden Atar, “Her ilde glutensiz ekmek fırınların açılması, devlet tarafından ödenen aylık yaş grubuna göre 80120 TL arası olan parayı bir ay boyunca yeterli beslenme açısından makul bir paraya yükseltilmesi, Gıdaların üzerindeki etiketlere gluten içermez, içerir, eser miktar da içerebilir ibaresinin yasal zorunluluklar getirilerek yazılması, Türkiye de Glutensiz ürün üretilmesi, fiyatlarının aşağıya çekilmesi, teşvik edilmesi ve ithal ürünlerde vergi indirime gidilmesi, Okul kantinlerinde, hastanelerde, öğrenci yurtlarında glütensiz gıda bulundurulması, Tüm Türkiye’deki 32 Çölyak Derneği tarafından talep ettiklerimizden bazı maddelerdir“ dedi.


Bu haber 650 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ