26 Mayıs 2018 Cumartesi 13:02
 
  • 4,707 TL

  • 5,492 TL

  • 196,92 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN 5 PRATİK BESLENME ÖNERİSİ

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN 5 PRATİK BESLENME ÖNERİSİ
15 Ocak 2018 Pazartesi 12:00

.

Uyku, insanlığın en merak edilen konularından biri olarak yüzyıllardır gizemini korumaya devam ediyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Ağca son yıllarda yapılan çalışmalarda uykunun, vücudun yanı sıra beyin için de ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor ve beslenmenin uykuya etkilerini anlatıyor.4 evreden oluşan uyku rüyaların görüldüğü ve o rüyalara karşı vücudun hiçbir tepkiye izin vermeyerek bizleri mışıl mışıl uyuttuğu yaklaşık 1,5 saat süren REM evresidir. REM evresinde beyin hiç uyumuyormuş gibi aktif olur. Beyin gün boyu aldığı bilgileri gözden geçirir, ayıklar, temizler ve kaydeder. Uzun dönemli hafıza işte tam bu sırada oluşur. Artık neredeyse herkesin de bildiği gibi yetişkinler için ideal uyku süresi 6-7 saattir. Dyt. Ağca hem sizin hem de beyniniz için daha kaliteli bir uyku sağlayacak beslenme önerilerini 5 maddede sıralıyor.1. Triptofan’dan zengin süt ile daha kaliteli uyuyunTriptofan aminoasiti, mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin oluşumunda; seratonin ise uykuyla ilişkili melatonin hormonu oluşumunda etkili olmaktadır. Gece uyumadan önce son ara öğünde 1 bardak ılık süt içmek daha rahat bir uyku sağlar. Eğer süt gaz ve şişkinlik yapıyorsa laktozsuz süt veya kefir tercih etmeyi unutmayın.
2. Kafein alımına dikkat!
Kafein merkezi sinir sistemini uyararak uyanık kalmayı sağlar. Kahve, çay, çikolata ve gazlı içeceklerde bulunan kafeini, fazla miktarda tüketmek veya uyumaya yakın bir saatte tüketmek birçok insanda uykusuzluğa neden olur. Herkesin kafeine olan duyarlılığı farklı olmakla birlikte uyumadan 2-3 saat önce kafein alımınızı durdurmanız faydalı olacaktır. Kafeine karşı daha duyarlı olanlar ise kafein alımını uykudan 6-8 saat kadar önceye çekebilirler.
3. Ağır yemeklerden uzak durun.
Akşam yemeğinde büyük porsiyonlu, yağlı bir yemek yorgun hissettirerek ilk başta uykunuzu getirebilir; fakat midenin bu kadar dolgun olması şişkinlik ve yanmaya neden olarak yattığınız andan itibaren sizi rahatsız etmeye başlar. Son öğünde çorba, sebze yemeği ve yanına yoğurt ekleyerek hafif menüler tercih edip daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.
4. Akşamları içeceğiniz bitki çayın olsun!
Bitki çayları, bedeni rahatlatma özellikleri sayesinde gece uyumadan 1-2 saat önce 1 fincan olarak içilmesi uykunuzun kalitesini arttırır. Özellikle papatya çayı ve melisa çayı uyku için oldukça başarılı tercihlerdir.
5. Egzersizle vücut ısınızı arttırın.
Egzersiz yapmak her açıdan sağlığınıza katkıda bulurken uyku kalitenizi de arttır. Önemli olan metabolizmayı hızlandıran ve sizi uyandıran egzersizin uykuya olumlu etkilerini görmek için uykudan en az 3 saat önce yapılmasıdır. Egzersiz sırasında artan vücut ısısı sayesinde uykuya geçişiniz çok daha kolay ve rahat olacaktır.Bu haber 238 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ormanya yolu yenileniyor

Ormanya yolu yenileniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kartepe Uzuntarla yer alan Ormanya’ya ulaşımı kolaylaştırıyor.

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Hodri Meydan’dan iftar programı

Hodri Meydan’dan iftar programı

.

PTT’den yaza özel dev indirim kampanyası

PTT’den yaza özel  dev indirim kampanyası

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), içimizi ısıtan ve enerjimizi yükselten yaz aylarında yüzümüzdeki gülümsemeyi daha da artıracak dev bir indirim kampanyasına imza attı.

En fazla doğum bu ilçede oldu

En fazla doğum bu ilçede oldu

TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu İlçelere göre Doğum İstatistikleri, 2017verileri açıklandı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET