01 Nisan 2020 Çarşamba 08:55

DARICA BELEDİYESİ FAİZE ÇALIŞIYOR

DARICA BELEDİYESİ FAİZE ÇALIŞIYOR
15 Temmuz 2019 Pazartesi 00:08

2019 yılının ilk 5 ayında devletin 38 Milyar TL faiz ödediCHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar AKP döneminde faize ödenen tutarların her geçen gün arttığını belirterek sadece 2019 yılının ilk 5 ayında devletin 38 Milyar TL faiz ödediğini söyledi.

Akar, Meclisten bir türlü çıkarılmayan bütçe bulamıyoruz denilen 700 bin EYT’linin yıllık maliyetinin 18 Milyar olduğunun altını çizerken sadece 5 ayda faize ödenen tutarın 38 Milyar TL olmasının beceriksiz yönetilen ekonominin sonucu olduğu söyledi.

KOCAELİ BELEDİYELERİNDE DURUM FARKSIZ

2018 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin faize ödediği tutarın 185 Milyon TL olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, özellikle Büyükşehir ve Darıca Belediyesinin faiz giderlerinin her yıl katlanarak arttığını söyledi.

2016 ve 2017 yıllarında Darıca Belediyesinin faiz giderlerinin Sayıştay raporlarında 2016 yılı için 1 Milyon 400 Bin,  2017 yılı için 2 Milyon 568 Bin TL olduğunu belirten Akar, 2018 yılında Darıca Belediyesinin öngörülen faiz giderinin 2 Milyon 300 Bin TL olduğunu ama gerçekleşmenin yüzde 208 gibi bir artışla 4 Milyon 785 Bin TL olduğunu söyledi.

SEÇİM SPONSORU BU BELEDİYELER Mİ ?

Seçim dönemlerinde Belediyelerdeki Özel Kalem, Temsil Giderleri ve Faiz giderlerinin dikkat çekici olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılında 5 Milyon TL olan Özel Kalem giderlerinin  referandumun yapıldığı 2017 yılında 10 Milyon’un üzerinde olduğu  Milletvekili seçimlerinin yapıldığı 2018 yılında bu rakamın 12 Milyona dayandığını söyledi.

Kocaeli Belediyelerindeki faiz giderlerine ilişkin örnekler veren Akar, 2018 yılında Kartepe Belediyesinin 837 Bin TL, Körfez Belediyesinin 2,5 Milyon TL gibi fahiş faiz ödemelerinde bulunduğunu, Darıca Belediyesin de ise her yıl temsil ve faiz giderlerindeki artışların dikkat çekici yükseklikte olmasına rağmen 2018 yılında bu iki kalemin 8 Milyon TL’yi bularak rekor kırdığını söyledi.  Bu durum ise Darıca Belediyesi AKP’nin seçim sponsoru mu acaba sorusunu akıllara getiriyor dedi.

2019 yılında yine seçimlerin gerçekleştiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar bu yılsonunda açıklanacak olan faaliyet raporlarının önemli olduğunun altını çizerek halkımızdan vergileri hizmet için alıyorlar ama özellikle 2 yıldır seçimlerle birlikte bu vergileri har vurup harman savuruyorlar dedi.

KONFORDAN DA VAZGEÇİLMİYOR

Bu giderlere rağmen Belediyenin konfordan da vazgeçmediğini belirten Akar, Darıca Belediyesinin Sayıştay raporunda yer alan Hizmet alımı suretiyle taşıt edinilmesine ilişkin esas ve usullere aykırı olarak yabancı menşeili ve motor hacmi 1600 cc'yi geçen binek araçları kiralamaması gerekmesine rağmen buna aykırı davrandığını söyledi.
Araç kiralamaların da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yayınlanan yerli menşeili araçlar listesinden kiralanması gerektiğine dikkat çeken Akar, araçların 1600 cc’yi geçmemesi gerekirken Darıca Belediyesinin 4000 motor Audi A8 ve 2000 motor Wolswagen marka araçlar kiraladığını belirtti. Bu durumun Sayıştay raporun da idare kaynaklarının israfına neden olduğunun açıkça belirtildiğini söyleyen Akar, konfordan da vazgeçmiyorlar dedi.

Bu haber 725 defa okundu

DİĞER HABERLER

O markalar online mağazalarını da kapatıyor!

O markalar online  mağazalarını da kapatıyor!

Markaların online satış mağazaları da koronavirüs nedeniyle kapatılmaya başladı.

Esnaftan 3 ay boyunca kira ve işgaliye harcı alınmayacak

Esnaftan 3 ay boyunca kira ve işgaliye harcı alınmayacak

İZMİT BELEDİYESİNDEN ESNAF İÇİN EKONOMİK DESTEK PAKETİ

Kocaman moral verdi

Kocaman moral verdi

Yerinde inceledi.

Yanlış kullanmak ta RİSK

Yanlış kullanmak ta RİSK

Dünya Sağlık Örgütü, uyardı!

Hülya Aksoy 685 Bin 220 kadın ulaşıldı

Hülya Aksoy 685 Bin 220  kadın ulaşıldı

. 1-7 Nisan Kanser Haftası

Kartepe'de marketlere tebligat

Kartepe'de marketlere tebligat

121 markete tebligatta bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ