24 Haziran 2019 Pazartesi 17:33
 
Öncekiler Sonrakiler

DEPREM MÜZESİ HAYRAN BIRAKTI

Deprem Müzesi hayran bıraktı
08 Mart 2018 Perşembe 10:51

İzmit Belediyesi tarafından Cephanelik’te yaptırılan 17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi hayran bıraktı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, belediye başkanları, AFAD Deprem Dairesi Bakanı Dr. Murat Nurlu, İSMEP Müdürü Dr. Kazım Gökhan, AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Depren Müzesini ziyaret ettiler. Deprem Müzesi’ni gezen heyet böyle bir merkez kazandırdığı için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür etti.

DEPREMİ TOZUNA KADAR HİSSETTİLER

Deprem anının tozuna kadar hissettirildiği,  gelecek nesiller için bir okul hizmeti de sunacak olan merkezle ilgili ziyaretçilere bilgi veren Başkanı Doğan “Dünya var olduğundan beri doğa olayları hep oldu, olmaya da devam edecek. Tabiatın gerçeğini insanoğlu olarak değiştirmemiz mümkün değil. Deprem gibi doğa olaylarında çoğu zaman can ve mal kayıpları oluyor. Bizlerin belki doğa olaylarını önleyemeyebiliriz ama bu olaylardan en az etkilenmek de elimizdedir. Depreme dayanıklı ev ve işyerleri yapar, gerekli önlem ve tedbirleri alırsak can ve mal kayıpları da en aza indirilebilir. Unutmayalım ki, deprem öldürmez. Yıkanın ve öldürenin insanoğlu olduğunu unutmadan önlemlerimizi almalıyız. Her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmalı, özellikle yapı ve imar konularında sıfır toleranslı olmalıyız.

UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

Müzemiz, gelecek nesillere depremi ve deprem sırasında yapılacaklarını öğretmek ve gelecekte depremlerde can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla insanlığa kazandırdığımız çok önemli bir projedir. Depremi unutmayacağız, unutturmayacağız ve hazırlıklı olacağız. Asrın depreminden çıkardığımız dersleri gelecek nesillere aktaracağız. Proje şuanda dünyadaki en gelişmiş teknolojileri içeren deprem benzetim merkezi, deprem kütüphanesi ve dokümantasyon merkezini bulunduran ve deprem olgusunu bilimsel olarak anlatan, dünya deprem tarihini insanlara yaşıyormuş gibi gösteren, hissettiren bir merkezdir. Bu kapsamda Dünyada başka bir örneği bulunmamaktadır. Müzeyi ziyaret eden vatandaşlarımız gördükleri görüntüler karşısında belki üzülecek, duygulanacaklar ama deprem gerçeğini de hiçbir zaman akıllarından çıkarmayacaklardır” şeklinde konuştu.

KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN YOK

Can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi için kaçak yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğinin de altını çizen Doğan, “ her kaçak yapının kendi mezarımızı kazmak olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. İzmit Belediyesi olarak bu konuda çok katıyız. 17 Ağustos depreminden sonra ülkemizde önemli çalışmalar yapıldı. Artık eskisi gibi deprem ve sonrasında çaresiz değiliz. Nasıl hareket edeceğimiz, nasıl müdahalelerde bulunacağımız konusunda tecrübe sahibiyiz” dedi.

Bu haber 396 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ