17 Ocak 2018 Çarşamba 16:18
 
  • 3,824 TL

  • 4,668 TL

  • 164,01 TL

  • 114.207

Öncekiler Sonrakiler

DERİNCE’DE DUALAR ŞEHİTLERİMİZ İÇİN

Derince’de Dualar Şehitlerimiz İçin
18 Ağustos 2017 Cuma 15:31

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 18. yıl dönümünde Derince Belediyesi tarafından Kent Meydanı’nda düzenlenen anma töreninde deprem şehitleri için hep birlikte dualar edildi.

Kent Meydanı’nda bir araya geldiler
Merkezi Gölcük olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 18. yılında, deprem şehitlerimizi anmak için Derince’de bir program düzenlendi. Derince Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kent Meydanı’nda gerçekleşen programa başta Derince Kaymakamı Akın Yılmaz ve Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut olmak üzere ilçe protokolü ile vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programda ilk konuşmayı yapan isim olan Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, “17 Ağustos haftası aynı zamanda depremle mücadele etmenin, olası bir depreme karşı ne gibi hazırlıklar yapılacağının değerlendirildiği zamanlar oluyor. Şunu unutmayalım ki deprem insanları öldürmez. Ancak eksik malzeme kullanımı ve çürük yapılar insanlarımızı öldürüyor” dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları
Geride kalan 18 yıllık süreçte önemli adımların atıldığına vurgu yapan Başkan Bulut, “Geçmişte yaşanan eksiklikleri gidererek yaptığımız çalışmalarla daha ileriye taşıdık. Hala eksiklikler var ama bunu da yine hep beraber çözeceğiz. Şehrimizi güzelleştirmek ve bu tür felaketlerden kurtarmak için kentsel dönüşüm çalışmalarını hayata geçirmeliyiz. Bunu yaparken insanların ömürlerini geçirdiği binaları yenilememiz lazım. Kentsel dönüşüm güvenilir bir bina, sağlıklı parkların ve geniş yolların oluşturduğu şehirler demektir. Eski binayı yıkıp yerine yeni bina yapmak kentsel dönüşüm demek değildir. Derince’de biz de kentsel dönüşüm çalışmalarına Yenikent Mahallesi’nde Araptepe Mevkii’nde başladık. En kısa zamanda bu projeleri hayata geçireceğiz. Bu vesileyle 17 Ağustos 1999 depreminde yaşamını yitiren şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.

Günümüzde gerekli önlemler alınıyor
Başkan Bulut’un ardından kürsüye çıkan Derince Kaymakamı Akın Yılmaz da önemli mesajlar verdiği konuşmasında, “Depremde şehit olan tüm vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Biliyorsunuz hayatta her şey olabiliyor ama biz insanlara düşen görev mümkün olabildiğince tedbir alıp ondan sonra takdiri Allah’a bırakmak. Yeniden sıkıntıya düşmemek için yeni binaların tekniğine uygun yapılması son derece önemli. Zaten o felaketten beri her tür önlem gerek hükümetimiz gerekse belediyelerimiz tarafından alınıyor. Gerekli kontroller yapılıyor” dedi. 17 Ağustos felaketinin yaşandığı süreçte kendisinin de 4 ay boyunca Gölcük’te görev aldığını belirten Kaymakam Yılmaz, “Artçı depremler dahil, halkımızın ekonomik, sosyal ve psikolojik durumunu fiilen gördük ve yaşadık. Bundan sonra bu tür olayların meydana gelmemesi için hep birlikte hareket edeceğiz” dedi.Çınarlı Deprem Şehitliği’ne ring servisi
Konuşmaların ardından devam eden programda Derince İlçe Müftülüğü’ne bağlı imam hatiplerin okudukları Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerifler, vatandaşlar tarafından huzurla dinlendi. Etkinliğin son bölümünde ise Derince İlçe Müftüsü Mecit Amil’in yaptırdığı dua ile birlikte binlerce kişi hep birlikte dua ederek, deprem şehitlerimizi rahmetle andı. Derincelilerin Kent Meydanı’nı doldurarak yoğun ilgi gösterdiği programın sonunda ise etkinliğine katılan vatandaşlara Derince Belediyesi tarafından yemek ikramında bulunuldu. Derince’de anma etkinlikleri sadece Kent Meydanı’nda gerçekleşen programla sınırlı kalmadı. Çınarlı Deprem Şehitliği’ni ziyaret ederek burada dua etmek isteyen vatandaşlar için Derince Belediyesi tarafından araç temini sağlandı. Derince Belediyesi tarafından yapılan ring servisleri ile gün boyu Çınarlı Deprem Şehitliği’ne akın eden Derinceliler, burada da deprem şehitlerinin mezarı başında dua etti.

Bu haber 1152 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kısa bir molayı hak ettiler...

Kısa bir molayı hak ettiler...

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Rehberlik Birimi Zümre Başkanı Psk. Mine Gençer, Rehberlik Birimi olarak öğrencilerimiz yoğun bir çalışma temposu sonrası kısa bir molayı hak ettiler

KOTO, Gaziantep’e gidiyor

KOTO, Gaziantep’e gidiyor

.

SP İl Divan Toplantısını gerçekleştirdi

SP İl Divan Toplantısını gerçekleştirdi

Saadet Partisi Kocaeli Kadın Kolları Ocak Ayı İl Divan toplantısı Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Başkan Ayaz'dan taksicilere sürpriz ziyaret

Başkan Ayaz'dan taksicilere sürpriz ziyaret

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Atakan Taksi Durağını ziyaret ederek, taksicilerle sohbet etti.

42 Evler bölgesine yaya köprüsü geliyor

42 Evler bölgesine yaya köprüsü geliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi D-100 üzerinde bir yaya köprüsü daha inşa edecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET