04 Nisan 2020 Cumartesi 17:53

DERİNCE'DE SKOLYOZ AMELİYATLARI YAPILMAYA BAŞLANDI

Derince'de Skolyoz ameliyatları yapılmaya başlandı
06 Mart 2019 Çarşamba 09:49

.

SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Skolyoz(Omurga Eğriliği) ve Kifoz (Kamburluk) ameliyatları gerçekleştirilmeye başladı.

Halk arasında omurga eğriliğiolarak bilinen skolyoz, günümüzde her yüz çocuktan üçünde görülüyor. UzmanlarSkolyoz ve Kifozu ihmal edilmemesi gereken önemli bir hastalık grubu olaraktanımlıyor. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedive Travmatoloji bölümünde Op. Dr. Ahmet Çağrı Uyar ve Ortopedik Cerrahi ekibitarafından Skolyoz ameliyatları başarı ile gerçekleştiriliyor. Uzun sürediromurgasındaki eğrilik nedeni ile duruş bozukluğuna bağlı solunum sıkıntısıyaşamaya başlayan E.M. (10 Y.) isimli hasta gerçekleştirilen başarılı ameliyatsonucunda sağlığına kavuştu.

SKOLYOZ VE KİFOZNEDİR?

Skolyoz omurganın arkadan veyaönden bakıldığında sağa/sola eğilmesi veya kendi ekseni etrafında dönmesi ileoluşan omurga eğriliğidir. Kifoz ise omurgaya yandan baktığımızda fizyolojikolarak oluşan kambur duruşun normalden fazla olmasıdır. Skolyoz ve Kifoz gibi hastalıklar çocukluk veya ergenlikdöneminde ortaya çıkabilmektedir. Hastalık farkına varılmadığı takdirdeilerleme göstererek solunum problemleri ve kalıcı duruş bozuklukları gibi başkasağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Hastalığın takip ve tedavisi omurgacerrahisi ile uğraşan uzman hekimler tarafından  yapılmaktadır.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesinin tedavi açısından kritiköneme sahip olduğunu aktaran SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi OrtopediUzmanı Dr. Ahmet Çağrı Uyar Erken tanı sayesinde cerrahi dışı tedavilerleilerlemenin önüne geçmeyihedefliyoruz. Bu tedaviler fizyoterapi, özelskolyoz egzersiz programları, korse gibi yöntemlerdir.Omurga eğriliği ilerlemiş veya cerrahi dışı tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda ise cerrahi tedavi yapılmaktadır. Hastanemizdecerrahi tedavi olarak omurga tespit sistemleri ve ameliyatları uygulanmakta veyüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır” dedi.

ÖZELLİKLİAMELİYATLAR DEVAM EDECEK

Skolyoz ve Kifoz ameliyatlarınınmerkezlerinde başarıyla gerçekleştirilmeye başlandığını söyleyen hastanebaşhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın “Ülkemizdeson yıllarda tedavi konusunda atılan önemli adımlar sayesinde hastanemizde debu ameliyatlar başarıyla yapılmakta, ameliyat sorası hastalarımız oturma,dengeli yürüme gibi fiziksel aktivitelerini rahatlıklagerçekleştirebilmektedirler. Kliniğimizde görevli tüm arkadaşlarımı özveriliçalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Bu bir ekip işidir. Bundan sonra da butarz özellikli ameliyatlar ile halkımıza sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz”dedi.

ERGÜNEY“DERİNCE’YE YENİ SAĞLIK YATIRIMLARI YAPILACAK”

Derince Eğitim ve AraştırmaHastanesinin başarılı hizmetlerle sürekli adını duyurduğunu belirten İl SağlıkMüdürü Op. Dr. Şenol Ergüney “Hastanemizsürekli kadrosunu güçlendiren, yeni hizmetler ile adını duyuran bir hastane.Hizmet çıtasını giderek yükselten ciddi mesafeler kateden hastanemiz özelliklisağlık hizmetleriyle bölgemize değer katıyor. Derince Sağlık Kampüsünde yakınzamanda yeni sağlık yatırımları hayata geçirilecek ” diyerek, buçalışmaların önemini vurguladı. 

Bu haber 983 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kovid-19 önlemleri artarak devam ediyor

Kovid-19 önlemleri artarak devam ediyor

Kocaeli'ye giriş çıkış yasak

Büyükşehir vatandaşlara 25 bin maske dağıttı

Büyükşehir vatandaşlara 25 bin maske dağıttı

Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların maske kullanma zorunluluğu getirdi. Bu sabah itibariyle başlayan yasağın ardından Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara 25 bin adet maske dağıttı.

Yasak geldi Hürriyet hemen harekete geçti

Yasak geldi Hürriyet hemen harekete geçti

BAŞKAN HÜRRİYET ANINDA HAREKETE GEÇTİ

30 büyükşehir ve Zonguldak illerine giriş çıkış yasaklandı

30 büyükşehir ve Zonguldak illerine giriş çıkış yasaklandı

Yasak kapsamına 5 il daha eklendi

Vali Aksoy'dan Avukatlar günü mesajı

Vali Aksoy'dan Avukatlar günü mesajı

Adalet sistemimizin temel unsuru ve hak arayışımızın en önemli vesilesi olan tüm avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlu olsun

Büyükşehir bürokratları 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' dedi

Büyükşehir bürokratları 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' dedi

Büyükşehir Bürokratlarından kampanyaya 463 bin TL

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ