24 Şubat 2020 Pazartesi 14:15

DERİNCE'DE SKOLYOZ AMELİYATLARI YAPILMAYA BAŞLANDI

Derince'de Skolyoz ameliyatları yapılmaya başlandı
06 Mart 2019 Çarşamba 09:49

.

SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Skolyoz(Omurga Eğriliği) ve Kifoz (Kamburluk) ameliyatları gerçekleştirilmeye başladı.

Halk arasında omurga eğriliğiolarak bilinen skolyoz, günümüzde her yüz çocuktan üçünde görülüyor. UzmanlarSkolyoz ve Kifozu ihmal edilmemesi gereken önemli bir hastalık grubu olaraktanımlıyor. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedive Travmatoloji bölümünde Op. Dr. Ahmet Çağrı Uyar ve Ortopedik Cerrahi ekibitarafından Skolyoz ameliyatları başarı ile gerçekleştiriliyor. Uzun sürediromurgasındaki eğrilik nedeni ile duruş bozukluğuna bağlı solunum sıkıntısıyaşamaya başlayan E.M. (10 Y.) isimli hasta gerçekleştirilen başarılı ameliyatsonucunda sağlığına kavuştu.

SKOLYOZ VE KİFOZNEDİR?

Skolyoz omurganın arkadan veyaönden bakıldığında sağa/sola eğilmesi veya kendi ekseni etrafında dönmesi ileoluşan omurga eğriliğidir. Kifoz ise omurgaya yandan baktığımızda fizyolojikolarak oluşan kambur duruşun normalden fazla olmasıdır. Skolyoz ve Kifoz gibi hastalıklar çocukluk veya ergenlikdöneminde ortaya çıkabilmektedir. Hastalık farkına varılmadığı takdirdeilerleme göstererek solunum problemleri ve kalıcı duruş bozuklukları gibi başkasağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Hastalığın takip ve tedavisi omurgacerrahisi ile uğraşan uzman hekimler tarafından  yapılmaktadır.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesinin tedavi açısından kritiköneme sahip olduğunu aktaran SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi OrtopediUzmanı Dr. Ahmet Çağrı Uyar Erken tanı sayesinde cerrahi dışı tedavilerleilerlemenin önüne geçmeyihedefliyoruz. Bu tedaviler fizyoterapi, özelskolyoz egzersiz programları, korse gibi yöntemlerdir.Omurga eğriliği ilerlemiş veya cerrahi dışı tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda ise cerrahi tedavi yapılmaktadır. Hastanemizdecerrahi tedavi olarak omurga tespit sistemleri ve ameliyatları uygulanmakta veyüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır” dedi.

ÖZELLİKLİAMELİYATLAR DEVAM EDECEK

Skolyoz ve Kifoz ameliyatlarınınmerkezlerinde başarıyla gerçekleştirilmeye başlandığını söyleyen hastanebaşhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın “Ülkemizdeson yıllarda tedavi konusunda atılan önemli adımlar sayesinde hastanemizde debu ameliyatlar başarıyla yapılmakta, ameliyat sorası hastalarımız oturma,dengeli yürüme gibi fiziksel aktivitelerini rahatlıklagerçekleştirebilmektedirler. Kliniğimizde görevli tüm arkadaşlarımı özveriliçalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Bu bir ekip işidir. Bundan sonra da butarz özellikli ameliyatlar ile halkımıza sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz”dedi.

ERGÜNEY“DERİNCE’YE YENİ SAĞLIK YATIRIMLARI YAPILACAK”

Derince Eğitim ve AraştırmaHastanesinin başarılı hizmetlerle sürekli adını duyurduğunu belirten İl SağlıkMüdürü Op. Dr. Şenol Ergüney “Hastanemizsürekli kadrosunu güçlendiren, yeni hizmetler ile adını duyuran bir hastane.Hizmet çıtasını giderek yükselten ciddi mesafeler kateden hastanemiz özelliklisağlık hizmetleriyle bölgemize değer katıyor. Derince Sağlık Kampüsünde yakınzamanda yeni sağlık yatırımları hayata geçirilecek ” diyerek, buçalışmaların önemini vurguladı. 

Bu haber 905 defa okundu

DİĞER HABERLER

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde görülen yunuslar denizde eşsiz bir görsel oluşturdu.

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki heyet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses’i ziyaret ederek, üyelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine kapsamlı dosya sundu

İMO'da kazanan Bulut oldu

İMO'da kazanan Bulut oldu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) başkanı seçti.

Libya şehit haberine...

Libya şehit haberine...

Hesaplara el konuldu

İlk kura ilk heyecan

İlk kura ilk heyecan

Milyonları gözü kulağı bu haberde

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ