25 Şubat 2020 Salı 02:38

DERİNCE EĞİTİMDE ANEVRİZMA AMELİYATI YAPILDI

Derince Eğitimde Anevrizma ameliyatı yapıldı
12 Şubat 2019 Salı 10:04

Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde Anevrizma ameliyatı yapıldı.


Anevrizma Nedir?

Beyin Anevrizmaları bilindiği üzere halk arasında beyinde baloncuk olarak tabir edilmektedir. beyin anevrizmaları yüksek oranlarda ölümcül olarak seyretmektedir. Anevrizmaların tanısı tedavisi ve takipleri oldukça zor ve geniş ekip ve yüksek teknoloji gerektirmektedir (anevrizma cerrahisi yapabilen cerrahlar, tanı koyabilmek için DSA adı verilen beynin damarlarını gösteren anjio sistemi, bt angiografi, dsa yapan girişimsel radyolog veya bu konuda eğitimli nörolog veya beyin cerrahı, hastanın operasyon sonrası takibinin yapılabileceği yoğun bakım ve tüm hizmetler için geniş hemşire, yardımcı personel ekibi gerektirmektedir ). Beyin anevrizmaları hangi damarda olduğuna göre, yapısına göre, hastanın tıbbi durumuna göre cerrahi olarak veya girişimsel olarak tedavi kararı verilmektedir.

Hastanemize 112 tarafından getirilen Anevrizma Cerrahisi gerekliği olan 61 yaşında kadın hasta , yapılan beyin tomografisinde beyin kanaması(subaraknoid kanama) saptanması üzerine sevk edildi. Genel durumu orta, şuuru bulantı, kooperasyonu kısıtlı olan hasta yatırıldı. Hastanın yapılan bt anjio ve Nöroloji Uzmanımız Dr. Serhan Yıldırım tarafından yapılan dsa (beyin anjio) tetkiklerinde posterior dolaşımda (beyincik kısmında) baloncuk (pica anevrizması) saptandı. Hasta ve yakınlarına gerekli açıklamalar yapılıp, onamları alındıktan sonra ameliyat edilerek anevrizmasına klip yerleştirildi. Post-Op genel durumu hızlıca düzelen hasta servise alındı. Hasta nörolojik defisit olmadan önerilerle taburcu edildi.

Anevrizma Cerrahisi hastanemiz bünyesinde Doç.Dr Mehmet Seçer’in Beyin Cerrahisi ekibine katılması sonrası yapılmaya başlanmıştır. İlimiz ve çevre illerden hasta kabulü hastanemizin genel uygunluk durumuna göre yapılmaktadır.Bu haber 727 defa okundu

DİĞER HABERLER

Başkan Özlü: "Geleceği Gençler Tesis Edecek"

Başkan Özlü:

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, "Gençlerle Başbaşa" etkinliği kapsamında Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün K1 Köprülü Kavşağı’nda yapacağı çalışma nedeniyle geçici güzergah oluşturuldu.

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde görülen yunuslar denizde eşsiz bir görsel oluşturdu.

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki heyet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses’i ziyaret ederek, üyelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine kapsamlı dosya sundu

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Lüks otelde servet harcadı

İMO'da kazanan Bulut oldu

İMO'da kazanan Bulut oldu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) başkanı seçti.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ