14 Ağustos 2018 Salı 22:19
 
  • 6,369 TL

  • 7,232 TL

  • 243,63 TL

  • 93.419

Öncekiler Sonrakiler

DİKKATLİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ GÖREVE İADEYLE KUTLANMALI

Dikkatli, Öğretmenler Günü Göreve İadeyle Kutlanmalı
22 Kasım 2017 Çarşamba 10:26

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli, Öğretmenler Günü’nün ancak KHK ile açığa alınan, darbeyle ilişkisi olmadığı tespit edilen öğretmenlerin göreve iadesiyle anlam kazanacağını söyledi

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün gerçek anlamda kutlanmasının 15 Temmuz sonrası KHK’ler ile açığa alınan, darbeyle ilişkisi olmadığı tespit edilen öğretmenlerin göreve iadeleri halinde anlam kazanacağını belirtti. Dün akşam BİLKAR ev sahipliğindeki Tehlikeli Oyunlar adlı oyunun sahnelenmesi öncesi konuşan, mesleği öğretmenlik olan Serdar Dikkatli şunları kaydetti:
24 Kasım’da Simgesel Törenler Düzenlenir…

“Buradan bütün öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutluyorum. Fakat öğretmenlerin sorunları çığ gibi büyümüş durumda. Biliyorsunuz, öğretmenler gününde çok klasik etkinlikler, söylemler olur. Yöneticiler mesleğin kutsallığına, öğretmenlerin cefakarlığına çalışkanlığına değinir. Öğretmenler olmadan gelecek nesillerin oluşmayacağına dair söylemler olur, konuşmalar gerçekleşir. Simgesel törenler düzenlenir.


Dünya Eğitim Emekçilerinden Yana Dönmüyor

Mağazalar, dershaneler, bankalar hemen işe koyulur. Çeşitli hediyeler, düşük faizli krediler vermek isterler. Büyük mağazalar tüketimi arttırmak için öğretmenlere indirimli, uzun vadeli mallar satmak isterler. 24 Kasım yıllardır buna benzer sahnelerle döner durur.  Nilüfer’in şarkısında söylediği gibi, ‘Dünya dönüyor’ ama öğretmenlerden, eğitim emekçilerinden yana dünya hiç dönmüyor. Öğretmenler her geçen gün fakirleşiyor, yoksullaşıyorlar. Öğretmenler de bu doğrultuda örgütlenerek çeşitli talepler öne sürüyorlar.

Bilimsel Demokratik Laik Eğitim İstiyorlar

Öğretmenler bilimsel, demokratik, laik bir eğitim istiyorlar. Eğitim iş kolundaki öğretmenlerin güvenceli, kadrolu çalışmasını istiyorlar. Özellikle son dönemlerde gündeme gelen performans değerlendirmesi, güvencesiz istihdam ve esnek çalışma uygulamalarına son verilmesini istiyorlar. İş güvencesini ortadan kaldıran hazırlıklara derhal son verilmesini, eğitim yönetiminin demokratikleştirilmesini istiyorlar. Liyakata göre atama istiyorlar. Ek dersler başta olmak üzere tüm ödemeler ücrete yansıtılsın, emeklilik hesaplamasına dahil olsun diye düşünüyorlar.


Görevlerine Dönebilselerdi Gerçek Bir Öğretmenler Günü Olurdu
Öğretmenler insanca yaşayacak ücret istiyorlar. Adil bir vergilendirme istiyorlar. Örneğin maaşlarına yüzde 3.5 oranla 49 TL zam gelirken 176 TL vergi kesildi. Öğretmenler eğitim ödeneğini iki kere, tam maaş tutarında istiyorlar. Bu doğrultuda öğretmenler birleşerek haklarını ancak kazanabilirler fakat bakıyorsunuz, çok sayıda arkadaşımız ihraç edildi, açığa alındı. Ve 24 Kasım’da keşke açığa alınan, ihraç edilen arkadaşlardan darbeyle ilişkisi olmayan arkadaşlar o gün okullarına dönebilseydi gerçekten güzel bir gün olurdu. Gerçek bir öğretmenler günü olurdu.”


Bu haber 604 defa okundu

DİĞER HABERLER

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Eğitime yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde Yılport Konteyner Terminali ve Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından 54 derslik, 1 adet kapalı spor salonu, 200 öğrencilik yurt ile donatım ve tefrişat işlerinin yapılacağı Gebze Teknik Üniversitesi Mehmet Yıldırım Yılport Eğitim Kampüsü’nün protokol imza töreni, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilen 17 Ağustos deprem anma ve farkındalık müzesi, hem depremin acı yüzünü ortaya koyarken hem de depremler için farkındalık yaratıyor

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla küçük esnaftan inşaat firmalarına kadar bir çok kurum dolar bozdurup getiren vatandaşlara bedava hizmetler vermeyi vaat ediyor.

Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

 Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

Kuruçeşme'de yanmayan lambalar SEDAŞ Ekiplerince hızla onarıldı.

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

O Kahraman Benim sloganıyla başlatılan proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan, 50 kişilik İzmit Belediyesi Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi (İZBAK)sertifikalarını aldı.

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

7039 Sayılı Kanunun Geçici 8’inci Maddesi gereğince Kocaeli’de 1487 kişi ad ve soyad değişikliği yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ