21 Ekim 2018 Pazar 20:49
 
  • 5,644 TL

  • 6,498 TL

  • 222,20 TL

  • 96.455

Öncekiler Sonrakiler

DİKKATLİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ GÖREVE İADEYLE KUTLANMALI

Dikkatli, Öğretmenler Günü Göreve İadeyle Kutlanmalı
22 Kasım 2017 Çarşamba 10:26

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli, Öğretmenler Günü’nün ancak KHK ile açığa alınan, darbeyle ilişkisi olmadığı tespit edilen öğretmenlerin göreve iadesiyle anlam kazanacağını söyledi

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün gerçek anlamda kutlanmasının 15 Temmuz sonrası KHK’ler ile açığa alınan, darbeyle ilişkisi olmadığı tespit edilen öğretmenlerin göreve iadeleri halinde anlam kazanacağını belirtti. Dün akşam BİLKAR ev sahipliğindeki Tehlikeli Oyunlar adlı oyunun sahnelenmesi öncesi konuşan, mesleği öğretmenlik olan Serdar Dikkatli şunları kaydetti:
24 Kasım’da Simgesel Törenler Düzenlenir…

“Buradan bütün öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutluyorum. Fakat öğretmenlerin sorunları çığ gibi büyümüş durumda. Biliyorsunuz, öğretmenler gününde çok klasik etkinlikler, söylemler olur. Yöneticiler mesleğin kutsallığına, öğretmenlerin cefakarlığına çalışkanlığına değinir. Öğretmenler olmadan gelecek nesillerin oluşmayacağına dair söylemler olur, konuşmalar gerçekleşir. Simgesel törenler düzenlenir.


Dünya Eğitim Emekçilerinden Yana Dönmüyor

Mağazalar, dershaneler, bankalar hemen işe koyulur. Çeşitli hediyeler, düşük faizli krediler vermek isterler. Büyük mağazalar tüketimi arttırmak için öğretmenlere indirimli, uzun vadeli mallar satmak isterler. 24 Kasım yıllardır buna benzer sahnelerle döner durur.  Nilüfer’in şarkısında söylediği gibi, ‘Dünya dönüyor’ ama öğretmenlerden, eğitim emekçilerinden yana dünya hiç dönmüyor. Öğretmenler her geçen gün fakirleşiyor, yoksullaşıyorlar. Öğretmenler de bu doğrultuda örgütlenerek çeşitli talepler öne sürüyorlar.

Bilimsel Demokratik Laik Eğitim İstiyorlar

Öğretmenler bilimsel, demokratik, laik bir eğitim istiyorlar. Eğitim iş kolundaki öğretmenlerin güvenceli, kadrolu çalışmasını istiyorlar. Özellikle son dönemlerde gündeme gelen performans değerlendirmesi, güvencesiz istihdam ve esnek çalışma uygulamalarına son verilmesini istiyorlar. İş güvencesini ortadan kaldıran hazırlıklara derhal son verilmesini, eğitim yönetiminin demokratikleştirilmesini istiyorlar. Liyakata göre atama istiyorlar. Ek dersler başta olmak üzere tüm ödemeler ücrete yansıtılsın, emeklilik hesaplamasına dahil olsun diye düşünüyorlar.


Görevlerine Dönebilselerdi Gerçek Bir Öğretmenler Günü Olurdu
Öğretmenler insanca yaşayacak ücret istiyorlar. Adil bir vergilendirme istiyorlar. Örneğin maaşlarına yüzde 3.5 oranla 49 TL zam gelirken 176 TL vergi kesildi. Öğretmenler eğitim ödeneğini iki kere, tam maaş tutarında istiyorlar. Bu doğrultuda öğretmenler birleşerek haklarını ancak kazanabilirler fakat bakıyorsunuz, çok sayıda arkadaşımız ihraç edildi, açığa alındı. Ve 24 Kasım’da keşke açığa alınan, ihraç edilen arkadaşlardan darbeyle ilişkisi olmayan arkadaşlar o gün okullarına dönebilseydi gerçekten güzel bir gün olurdu. Gerçek bir öğretmenler günü olurdu.”


Bu haber 627 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET