23 Mayıs 2018 Çarşamba 20:00
 
  • 4,634 TL

  • 5,518 TL

  • 200,52 TL

  • 101.892

Öncekiler Sonrakiler

DİNMEYEN ACI, ÜSKÜDAR FACİASI

Dinmeyen acı, Üsküdar faciası
26 Şubat 2018 Pazartesi 10:54

.

72 numaralı Üsküdar vapuru 1 Mart 1958 tarihinde  İzmit-Derince arasındaki Petrol Ofisi açıklarında  lodos fırtınası nedeniyle battı ve bu faciadan ancak 40 kişi kurtulabildi. Resmi kayıtlara  göre 73’ü öğrenci olmak üzere 203 kişinin can verdiği açıklamasına rağmen  görgü tanıklarına göre vapurdaki yolcu sayısı daha fazla idi. Öğrenci kayıpları ancak pazartesi günü İzmit Lisesi ve Erkek Sanat Enstitüsü’nde yapılan  yoklamalar sonrası anlaşılmıştı. Bu acının üzerinden 60 yıl geçti.


İlimizin önemli isimlerinden biri olan Hüseyin Erol, 60 yıldır dinmeyen acı ile ilgili oldukça anlamlı bir çağrı yaptı. Erol çağrısında şu görüşlere yer verdi.


'1 Mart 1958 tarihi İzmit adına kara bir gündür, içimiz yanmış, göz yaşları sel olup gitmiştir. Çoğu öğrenci olan İzmitliler, yorgun ve hurdaya ayrılması gereken Üsküdar vapuruna binmiş, çıkan bir fırtına sonucu, İzmit Körfezi sularında boğularak  can vermişlerdir. Bu sene 60. yıldönümü yaşayacağımız bu kara günün anısına ve ölenlerimizin ölümsüzlüklerini kanıtlayacak, hafızalardan silinmemesini sağlayacak bir anıtın yapılmasını, İzmitliler olarak talep ediyoruz. Bugüne kadar yapılması gereken ama hayata geçirilmemiş olan bu anıtı, facianın 61. yıldönümünde görmek sahilde istiyoruz. Bu anıt İçin en uygun yerin İzmit Vapur İskelesi mevki olduğunu düşünüyor, gereğinin bir an önce yapılmasını arz ve rica ediyoruz. Saygılarımızla. Hüseyin Erol İzmit 26 Şubat 2018'

Bu haber 1147 defa okundu

DİĞER HABERLER

Zeki Aygün, 'Bizde küskünlük asla olmaz'

Zeki Aygün, 'Bizde küskünlük asla olmaz'

.

Gençlerden Ata’ya Mektup

Gençlerden Ata’ya Mektup

Eğitim İş Genel Merkezi tarafından her ilde liseler arasında 2’ncisi düzenlenen “Gençlerden Ata’ya Mektup Yarışması’nda Kocaeli’de dereceye giren okullar ve öğrenciler belirlenerek, ödüllendirildi.

Kocaeli’ye yeni metro ve tramvay hatları geliyor

Kocaeli’ye yeni metro ve tramvay hatları geliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yeni metro ve tramvay hatlarıyla kentteki raylı sistem ağını genişletiyor.

Yahya Kaptan Terrace Evler’in 1. etabı satışa sunuldu

Yahya Kaptan Terrace Evler’in 1. etabı satışa sunuldu

Yeşil bir konuta sahip olabilirsiniz.

Yavru Temalar evimiz 'Dünya'onu korumalıyız

Yavru Temalar evimiz 'Dünya'onu korumalıyız

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET