18 Mart 2018 Pazar 06:41
 
  • 3,921 TL

  • 4,819 TL

  • 165,33 TL

  • 117.216

Öncekiler Sonrakiler

DİNMEYEN ACI, ÜSKÜDAR FACİASI

Dinmeyen acı, Üsküdar faciası
26 Şubat 2018 Pazartesi 10:54

.

72 numaralı Üsküdar vapuru 1 Mart 1958 tarihinde  İzmit-Derince arasındaki Petrol Ofisi açıklarında  lodos fırtınası nedeniyle battı ve bu faciadan ancak 40 kişi kurtulabildi. Resmi kayıtlara  göre 73’ü öğrenci olmak üzere 203 kişinin can verdiği açıklamasına rağmen  görgü tanıklarına göre vapurdaki yolcu sayısı daha fazla idi. Öğrenci kayıpları ancak pazartesi günü İzmit Lisesi ve Erkek Sanat Enstitüsü’nde yapılan  yoklamalar sonrası anlaşılmıştı. Bu acının üzerinden 60 yıl geçti.


İlimizin önemli isimlerinden biri olan Hüseyin Erol, 60 yıldır dinmeyen acı ile ilgili oldukça anlamlı bir çağrı yaptı. Erol çağrısında şu görüşlere yer verdi.


'1 Mart 1958 tarihi İzmit adına kara bir gündür, içimiz yanmış, göz yaşları sel olup gitmiştir. Çoğu öğrenci olan İzmitliler, yorgun ve hurdaya ayrılması gereken Üsküdar vapuruna binmiş, çıkan bir fırtına sonucu, İzmit Körfezi sularında boğularak  can vermişlerdir. Bu sene 60. yıldönümü yaşayacağımız bu kara günün anısına ve ölenlerimizin ölümsüzlüklerini kanıtlayacak, hafızalardan silinmemesini sağlayacak bir anıtın yapılmasını, İzmitliler olarak talep ediyoruz. Bugüne kadar yapılması gereken ama hayata geçirilmemiş olan bu anıtı, facianın 61. yıldönümünde görmek sahilde istiyoruz. Bu anıt İçin en uygun yerin İzmit Vapur İskelesi mevki olduğunu düşünüyor, gereğinin bir an önce yapılmasını arz ve rica ediyoruz. Saygılarımızla. Hüseyin Erol İzmit 26 Şubat 2018'

Bu haber 1085 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

.

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde yapımı planlanan evsel atık yakma ve enerji üretim tesisine, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı tepki gösterdi.

Çakır, yeniden yürümeye başladı

Çakır, yeniden yürümeye başladı

İZMİT'te, kangren olan arka bacakları kesilen 'Çakır' isimli sokak kedisinin, sol bacak kemiğine protez yapılarak yeniden yürümesi sağlandı.

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

POMEM Başvuru formuna sporkentikocaeli.com adresinden ulaşabilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ