19 Ağustos 2018 Pazar 01:01
 
  • 6,019 TL

  • 6,907 TL

  • 228,40 TL

  • 88.735

Öncekiler Sonrakiler

DİNMEYEN ACI, ÜSKÜDAR FACİASI

Dinmeyen acı, Üsküdar faciası
26 Şubat 2018 Pazartesi 10:54

.

72 numaralı Üsküdar vapuru 1 Mart 1958 tarihinde  İzmit-Derince arasındaki Petrol Ofisi açıklarında  lodos fırtınası nedeniyle battı ve bu faciadan ancak 40 kişi kurtulabildi. Resmi kayıtlara  göre 73’ü öğrenci olmak üzere 203 kişinin can verdiği açıklamasına rağmen  görgü tanıklarına göre vapurdaki yolcu sayısı daha fazla idi. Öğrenci kayıpları ancak pazartesi günü İzmit Lisesi ve Erkek Sanat Enstitüsü’nde yapılan  yoklamalar sonrası anlaşılmıştı. Bu acının üzerinden 60 yıl geçti.


İlimizin önemli isimlerinden biri olan Hüseyin Erol, 60 yıldır dinmeyen acı ile ilgili oldukça anlamlı bir çağrı yaptı. Erol çağrısında şu görüşlere yer verdi.


'1 Mart 1958 tarihi İzmit adına kara bir gündür, içimiz yanmış, göz yaşları sel olup gitmiştir. Çoğu öğrenci olan İzmitliler, yorgun ve hurdaya ayrılması gereken Üsküdar vapuruna binmiş, çıkan bir fırtına sonucu, İzmit Körfezi sularında boğularak  can vermişlerdir. Bu sene 60. yıldönümü yaşayacağımız bu kara günün anısına ve ölenlerimizin ölümsüzlüklerini kanıtlayacak, hafızalardan silinmemesini sağlayacak bir anıtın yapılmasını, İzmitliler olarak talep ediyoruz. Bugüne kadar yapılması gereken ama hayata geçirilmemiş olan bu anıtı, facianın 61. yıldönümünde görmek sahilde istiyoruz. Bu anıt İçin en uygun yerin İzmit Vapur İskelesi mevki olduğunu düşünüyor, gereğinin bir an önce yapılmasını arz ve rica ediyoruz. Saygılarımızla. Hüseyin Erol İzmit 26 Şubat 2018'

Bu haber 1186 defa okundu

DİĞER HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni atama kararları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni atama kararları

.

Bayram değil eziyet

Bayram değil eziyet

.

Kocaeli'de trafik adım adım ilerledi

Kocaeli'de trafik adım adım ilerledi

TEM'DEKİ YOĞUNLUK SÜRÜYOR

Parklarda ve yeşil alanlarda bakım

Parklarda ve yeşil alanlarda bakım

İzmit Belediyesi ekiplerince park ve yeşil alanlarda bakım onarım çalışması yapılıyor.

Doğan’dan bayram mesajı

Doğan’dan bayram mesajı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kurban Bayramı sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Bedellide ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı

Bedellide ilk 3 döneme ait celp planlaması yapıldı

Bedelli askerliğe müracaatını tamamlayıp, banka dekontunu askerlik şubesine ulaştırarak başvurusu kabul edilenlerin ilk 3 dönemine ait celp planlaması yapıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ