06 Haziran 2020 Cumartesi 23:01

DİSK-TMMOB-KESK-TTB'DEN

DİSK-TMMOB-KESK-TTB'den
01 Nisan 2020 Çarşamba 14:39

TMMOB Kocaeli halkını da acil önlem önerilerimize sahiplenmeye davet ediyoruz...

Ülkemiz ve bütün dünya toplumları için çok ciddi bir tehlike oluşturan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan Corona Virüs (Covid 19) salgını tüm hayatımızı etkisi altına aldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “PANDEMİ” olarak ilan edilen salgınla ilgili Sağlıkçılar görevlerini herkesten daha fazla risk üstlenerek, büyük bir özveri ve insan üstü bir anlayışla yerine getirmektedir. Onlara bir kez daha sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yaşamı yeniden üreten tüm emekçilere en fazla saygı gösterilmesi gereken bir dönemi yine hep birlikte yaşamaktayız.


Bu ülkenin mühendisleri-mimarları, doktorları, kamu çalışanları ve işçilerinin örgütleri olan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Covid-19 salgını ile etkin mücadelede halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için aşağıda yer alan 7 önlemi/talebi açıklamıştır:


 1. Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır.
  2. Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, küçük esnaf desteklenmeli, çalışanlara ücretli izin verilmeli ve işsizler için ise koşulsuz işsizlik maaşı ödenmelidir.
  3. Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca faiz işletilmeden ertelenmelidir.
  4. Bu süreçte özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır.
  5. Salgınla mücadelede koordinasyonda katı bir disiplin uygulanmalı, bilimsel yaklaşım ve bilgi paylaşımında açık ve şeffaf olunmalıdır. Güven kriteri haline gelen Covid-19 Testleri konusunda bilimsel-yaygın-hakkaniyetli ve sonuçların hızla açıklandığı bir işleyiş hakim kılınmalıdır.
  6. Başta hekimler, sağlık ve belediye çalışanları olmak üzere, tüm zorunlu işlerde koruyucu ekipman başta olmak üzere bütün eksiklikler giderilmeli, herhangi bir aksama yaşanmayacağına dair güven verilmeli ve bu işlerde çalışan herkes düzenli olarak testten geçirilmelidir.
  7. Salgın dönemlerinde dezavantajlı kesimler olarak kabul edilen; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar, göçmenler ve tutuklu/hükümlüler için yaşamlarını ve sağlıklarını koruyacak fiili ve yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

 2. Covid-19 salgını ile etkin mücadelede bu 7 önlemin aciliyetini bir kez daha hatırlatıyor; Hükümet’i ivedilikle gereğinin yapılması için göreve davet etmeyi tarihsel bir sorumluluk olarak görüyor; kişi ve kurumları, önlemlerin vurgulandığı ortak metni, kurumlarımızın web sayfalarından ya da http://disk.org.tr/2020/03/disk-kesk-tmmob-ve-ttbnin-yedi-acil-onlem-metni-imzaya-acildi/ linkinden imzalamaya çağırıyoruz.

 

 1. İSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Kocaeli Bölge Temsilciliği
  KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) Kocaeli Şubeler Platformu
  TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu
  TTB (Türk Tabipleri Birliği) - Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu
Bu haber 1039 defa okundu

DİĞER HABERLER

Sorumluluk sınavlarının yapılacağı tarih belli oldu

Sorumluluk sınavlarının yapılacağı tarih belli oldu

Lise öğrencileri ile hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler için sorumluluk sınavları tarihi açıklandı

Yangında evsiz kalan aileye Büyükşehir’den yardım eli

Yangında evsiz kalan aileye Büyükşehir’den yardım eli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez ilçesi Dikmen köyünde çıkan yangında evsiz kalan Atar ailesine yardım elini uzattı.

Kâğıt Müzesi ve Bilim Merkezi kontrollü hayata hazır

Kâğıt Müzesi ve Bilim Merkezi kontrollü hayata hazır

Büyükşehir Belediyesi SEKA Kâğıt Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi, yeni normalleşme tedbirleri ile hizmet vermeye başladı

Cemil Çiçek'ten af açıklaması:

Cemil Çiçek'ten af açıklaması:

Adaletsizlik var

İlk orman Okulu Körfez'de açıldı

İlk orman Okulu Körfez'de açıldı

Kocaeli'nde hiç bir okulda uygulanmayan Orman Okulu; Körfez'de açıldı.

Gündüzlü Bakım Merkezleri açılıyor

Gündüzlü Bakım Merkezleri açılıyor

123 merkezde engellilere hizmet verecek

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ